Yol Bilgisayarı: GPS ve Navigasyon Ürünlerinden İndirimli Online Fiyat

yol bilgisayarı Galeri

Kabul etmesek bile adres sormayı pek sevmediğimiz kesin. Bunun yerine güzergahı uzatmayı, kaybolmayı göze alanlarımız bile vardır. Eski zamanlarda yaşayanlar yıldızlara bakarak yönünü belirleyebiliyordu. Daha modern çağlara gelindiğinde pusulalar gidilecek yönü gösteriyordu. Ancak uçsuz bucaksız bir düzlükte, yerleşim alanlarının az olduğu bir devirde yaşamıyoruz artık. Köyler, kasabalar ve koskocaman yerleşim alanlarımız var. Dairelerimizde bile odadan odaya geçerken yönümüzü şaşırdığımız oluyor. Ulaşım için yollarımız açık, bir çoğumuzun kendi aracı var, uzun mesafeleri göze almak bir sorun değil artık. O yüzden yolculuklarımızda yardım şart. İşte istikametten sapmadan, güvenli ve hızlı bir şekilde gideceğimiz yere ulaşmak için bize co-pilotluk yapacak birilerinin her zaman bulunamayabileceğini ama bu hizmetin gerekli olduğunu düşünen mühendislerin teknolojiyi arkalarına alarak geliştirdikleri üründür yol bilgisayarları. Araba, cep telefonu yada insana iliştirilen bir yol bilgisayarı onun an itibari ile nerede olduğunu ve gitmek istediği yere olan uzaklığını ve gideceği yere çıkan en uygun istikametleri gösterir ekranında.

Yollarda En büyük Yardımcınız Yol Bilgisayarları

Yollarda En büyük Yardımcınız Yol Bilgisayarları

Yol bilgisayarının temel çalışma prensibi küresel konumlandırma sistemi olan GPS'i kullanmasına dayanır. Belleğindeki harita üzerinde konumu ve güzergahı göstererek sürücüye kılavuzluk ederler. İlk kullanıldığı zaman konusunda Pioneer ve Honda arasında çekişme yaşansa da 90'lı yılların başında hayatımıza girmişlerdir. Yol bilgisayarı elektronik bir ünitedir. Sadece haritalar üzerinden görüntülü değil sesli olarak da sürücüye yön göstermektedir. Bu cihazın diğer adı ise Navigasyon'dur. Açılımı global Positioning System olan Gps yani küresel yer belirleme sistemi, kodlanmış bilgileri düzenli olarak cihaza gönderen bir uydu ağıdır. Uyduların arasındaki mesafeyi ölçerek dünyadaki herhangi bir yerin tam olarak konumunu belirler. Bu sistem için Gps alıcısı ve anten modülünün takılı olduğu bir cihaz gerekir. İşte bu cihazlara Navigasyon denir. Gidilmek istenen yere en kolay, ucuz, en hızlı alternatifleri sunarlar. Kuş bakışı görüntü mantığı ile çalışan haritalar üzerinden de kavşaklar, köprüler, sapılacak yerler görüntülenir. Yapım çalışmaları ve yeni eklemeler yüzünden bu haritaların yılda en az bir kez güncellenmesi gerekmektedir. Ayrıca haritalarda otel, benzinlik, eczane ve hastane gibi yerleşim birimleri de görünmektedir. Uzun ve bilinmeyen bir istikamete çıkıldığında veya bilmediğimiz bir şehirde navigasyon kesinlikle kurtarıcı görevi görmektedir. Aynı zamanda bu cihaz üzerinde gidilecek yere kaç kilometre kaldığını, aracınızın hızını ve bu hız ile ne kadar zamanda oraya varabileceğinizi takip edebilirsiniz. Yasal hız sınırını aştığınızda cihaz sesli olarak sizi ikaz edeceği için yol bilgisayarı sürüş güvenliğinde de işinize yarayacak bir ürün olmaktadır.

Farklı Marka ve Model Cihazlarda Online İndirimler

Yol bilgisayarı PND yani taşınabilir navigasyon cihazı şeklinde veya araç üzerinde entegre halde bulunabilir. Sahip olduğu gelişmiş multimedya özellikleri sayesinde tv, geri görüş kamerası ve bluetooth olarak da kullanılan cihazlar sürücüye yardım ederken yanındakilerin ihtiyaçlarını da göz ardı etmezler. Aradığınız navigasyon cihazını Bimeks.com.tr ve Hepsiburada.com web sitelerinden cazip indirim oranları ile satın alabilirsiniz. Kaybolma derdine ve sıkıcı yolculuklara son verecek bu ürünler ile keyifli bir sefer sizleri bekliyor.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Bimeks
  • Hepsiburada.com
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları