Yazma Oyaları: Farklı Örgü Model ve Örneklerinin Kullanım Şekilleri

Yazma Oyaları Çeşitleri Galeri

Yazma oyaları geleneksel kültürlerimiz arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar özelliklerini kaybetmeden gelmiştir. El işi olarak yapılan ve çeyizlerde de ayrı bir yeri olmaktadır. Günlük hayatta da kullanıldığı gibi çeyizlerin vazgeçilmezleri olan oyalardır. Yapılan bu elişlerinde model ve çeşitleri çok fazla bulunmaktadır. Bu elişi ürünleri tamamlandığı zaman çok şık ve güzel bir görüntü sergilemektedir. Modelleri ve çeşitleri renkleri ile insanların ilgisini çekmektedir. Hediye ve çeyiz için alınan bu elişi oyaları büyük ilgi görmektedir. Geleneksel olan bu elişi yörelere göre değişik isimlerde kullanılmaktadır.

Yazma Oyaları Ve Örneklerinin Kullanım Yerleri

Örnek ve modelleri aynı olsa da adları değişik şekillerde olmaktadır. Renklerin uyumlu olarak kullanılması el işinin güzel görünmesini sağlamaktadır. Oyalar geçmişten günümüze kadar hiçbir özelliğini kaybetmeden gelmiş ve hala kullanılmaktadır. Bazı yörelerde adet olarak kullanıldığı gibi kapalı bayanlarında tercileri arasında olmaktadır. Kıyafetlerde de aksesuar tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Bu elişi örnekleri tığ, firkete ve iğne ile yapılamaktadır. Her bayanın yapabileceği bir el işi şekli bulunmaktadır. Tığ ile yapılan oyalar basit görünse de aslında yapımları zordur. Buna rağmen iğne ve firkete örnekleri de zor yapılan modeller arasındadır. Oya yapımında modellerin renkler ile bütünleşme sağlaması çok önemlidir. Uyum ve ahengin birleşmesi örneğin daha güzel ve gösterişli olmasını sağlamaktadır. Tülbent ve yazma kenarlarına dikilen bu örnekler fular şeklinde kıyafetlerde aksesuar tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Örneklerde bilinen modeller bulunması örnek çıkartmada kolaylık sağlamaktadır. Bazı kişiler bu örnekleri değiştirerek değişik modeller elde etmektedirler. Tülbent ve şifon kenarlarına dikilerek ya da direkt olarak uygulanan örnekler yapılmaktadır. Birçok kişinin zevk ile kullandığı bu modeller çok şık görünmektedir. İğne ve tığ ile yapılan örnekler arasında fiyat farkı oluşturmaktadır. İğne oyası modellerinin biraz zor olmasından dolayı fiyat farkı bulunmaktadır. Tığ ile yapılan örnekler arasında papatya modeli, çiçek sepeti, karanfil, sık iğne gibi örnekler bulunmaktadır. İğne oyası ile yapılan örnekler arasında da bal tabağı, tüm menekşe, yarım menekşe, kaynana oyası gibi örnekler bulunmaktadır. Yapılan bu örnek çeşitleri arkadaş çevresi ve ya internet ortamında satılmaktadır. Sipariş verilerek de istenilen örnek modelleri satın alınabilmektedir. Bu güzel ve şık modelleri internetten indirimli olaraktan elde etmek mümkündür. Ananevi olan bu yazma oyaları yurdumuzun her bölgesinde ayrı adlar ve ya aynı modeller olarak kullanılmaktadır. Yapılan bu örnekler yazma ya da tülbent kenarlarında çok hoş bir görünüm sağlayarak bayanların ilgisini çekmektedir.

Örnek Modellerde Online Adresler

Yazma oyalarının her kesimden bayanların kullanılması için uygun fiyatlarda satılmaktadır. Beğenilen bu örnekler her zaman Türk toplumuna da geleneksel kültürümüzün vazgeçilmez örnekleridir. Kapalı bayanların ve genç kızların çeyizlerinde kullanılan bu örnekler indirimli online sitelerde de örnekleri ve çeşitleri ile bayanların güzel görünmeleri için şatışları yapılmaktadır. Online olan adreslerden temin edilebilmektedir.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Çiçek Sepeti
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları