Yazma Modelleri: En Son El İşi, Tığ ve İğne Oyası Modelleri Örnekleri

güllü yazma Galeri

El emeği, göz nuru ve çeyizlerin en değerli malzemesi yazmalar kadınların kullandığı aksesuarların başında gelmektedir. Çoğunlukla köy ve kasabalarda kullanılan yazma modelleri aslında artık şehirli kadının modern giysilerinin de ayrılmaz parçası olmuş durumdalar. Şal veya fular niyetine şık bir aksesuar olarak kullanılan bu ürünler aynı zamanda ev dekorasyon malzemesi olarak da tercih edilmekte. Yöreye göre adı tülbent, çember ya da yemeni olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ancak adı ne olursa olsun bir çok genç kızın çeyizinde hala bir kaç yazması mutlaka bulunuyor. Günlük kullanım için tercih edilebildikleri gibi özel günler için sandıklarda saklanabiliyorlar. Ayrıca namazlık ile beraber benzer desenlerde namaz baş örtüsü niyetine de kullanılabiliyor.

El Emeği Sanat Eserleri

El Emeği Sanat Eserleri

Yazma diye bahsettiğimiz ürün, ince dokulu basmanın üstüne desen işlenmiş halidir. Çok eskiden ıhlamur ağacından yapılan kalıplara gerilen bezlere 6 renge kadar kök boyası kullanılarak elde edilebiliyordu. Günümüzde kullanılan renk sayısı 12 renge kadar çıkmış durumda. Bilgisayar destekli makineler ile desen tasarımları artık elektronik ortamda yapılabiliyor. Desenlerde anadolu motiflerinin yanında dal, budak ve çiçek figürleri göze çarpıyor. Genç kızlar ve nispeten yaşı daha genç olan yetişkinlerin kullandığı yazma modellerindeki renkler, kırmızı, sarı, pembe gibi canlı renkler arasında gidip gelirken daha yaşlı kişilerin tercihi kahverengi, koyu yeşil ya da siyah tonlarında oluyor. Çemberler tek başına da oldukça dikkat çekici bir ürün, ancak kenarlarına oya yapıldıkları zaman çok daha güzelleşiyorlar. El becerilerine göre farklı oya yapım çeşitleri mevcut. İğne oyası diye bahsedilen çok moda. Bu tip bir oyada ipek iplik çok güzel duruyor. Ancak ipek pahalı bir ürün olduğu için genelde sentetik ya da pamuk iplik kullanılıyor. Çemberin üzerindeki renklere uyumlu bir renkteki iplik, iğne, nakış makası ve biraz el becerisi ile ortaya harika oyalar çıkabiliyor. Diğer oya malzemesi ise mekik ile yapılanı. Biraz daha nostaljik bir işlem olan mekik oyası sonrası ortaya çıkan desenin ütülendikten sonra kullanılması gerekiyor. Tığ işi oyanın yapımı ise diğerlerine göre nispeten daha kolay. Ancak kullanılan iplik ince olduğu için azami dikkat gerektirdiği kesin. Hangi sistem kullanılırsa kullanılsın ortaya çıkan ürün kesinlikle bir sanat eseri seviyesinde. Solup giden adetlerimizden olmamasını dilediğimiz yazma ve oyalama işlemleri ayrıca iyi birer terapi niyetine kullanılabiliyor. Oyalarda tercih edilen desenlerde de genelde karanfil, gül, papatya gibi çiçeklerden esinleniliyor. Ayrıca kalpli ve geometrik şekilde olanları da kullanılabiliyor. Ebruli ip ile çok farklı oyalar elde edilebiliyor. İplere sim ve boncuk katarak daha zengin bir görünüş de elde edebilirsiniz.

En Son Model Seçenekleri İle Harika Çeyizler Hazırlayın

En son moda el iş, tığ, dantel örneklerini ve yazma modellerini online siteler aracılığı ile görüntüleyebilirsiniz. Modanisa.com ve yenimoda.com web sitelerinde birbirinden şık ve gösterişli örnekler sizleri bekliyor. İster çeyizlerin süsü ister harika bir aksesuar olsun kendi el emeği ile ortaya çıkan her ürünün manevi değeri çok yüksektir. Favori renklerinizi barındıran desenleri ile yazma modellerinden birini seçerek harika bir oya ile süsleyip siz de kendi yarattığınız bir aksesuarı taşımanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Yenimoda
  • Modanisa
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları