Yat Fiyatları: Satılık Yatlar, Tekneler ve İkinci El Fiyat Listeleri

Deniz Gezileri İçin Yat Ve Tekneler Galeri

Yaz geldiğinde engin maviliklere yelken açmak, küçüklü büyüklü adaları ziyaret etmek ve denizin tadını doyasıya çıkarmak pek çok kişinin hayalidir. Üç tarafı denizlerle ve birbirinden güzel sahillerle çevrili ülkemizde deniz gezileri daha da büyük önem taşımaktadır. Çeşitli deniz araçlarını kiralama imkanları bulunsa da kişinin kendine ait bir teknesinin bulunması yatırım açısından da yararlı ir durum olacaktır. Bu tür bir araç almaya karar verildikten sonra bilinçli bir şekilde hareket etmek, sadece yat fiyatlarını değil daha pek çok ince ayrıntıyı da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Yat Fiyatları Ve Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yat Fiyatları Ve Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir tekne ya da deniz aracı satın almadan önce tecrübeli bir kaptana danışmakta her zaman fayda bulunmaktadır. Özelliklerine göre yat fiyatları hakkında geniş bilgi sahibi olan bir uzman ihtiyaç duyulmayacak özellikler için fazladan para harcanmasına engel olabilir. Öncelikle motorlu bir tekne mi, gulet mi yoksa bir yelkenli mi arandığının cevabı net olarak verilebilmelidir. Yat fiyatları konusunda geri kalan araştırma seçilen araç grubu üzerinden sürdürülebilir. Alınacak teknenin sadece aile için mi kullanılacağı ya da çok sayıda misafir mi ağırlanacağı da önemli bir konudur. Buna göre kaç kişilik bir araca ihtiyaç duyulduğu belirlenerek arama buna göre sürdürülmelidir. Akdeniz ve Ege sahillerinde kıyı seyri yapacak bir araçla uzak ülkelere yelken açmayı sağlayabilecek ve okyanus koşullarına dayanıklı bir araç arasında hem özellikleri hem de maliyeti bakımından büyük farklar olacaktır. Buna bağlı olarak satın alınacak aracın kullanım amacına da net bir şekilde karar verilmesi gerekmektedir. Tüm bu konular uzmanla görüşülerek alınacak teknenin marka ve model seçenekleri liste halinde belirlenmelidir. Bir sonraki aşamada ise bu işe ayrılabilecek bütçe ortaya koyulmalı ve buna uygun yat fiyatları araştırılmalıdır.

Deniz Aracı Satın Alırken Ayrıntılı İncelemenin Önemi

Seçenekler net olarak belirlendikten sonra alınması düşünülen araçlar mutlaka bir uzman eşliğinde incelenmelidir. Bu inceleme sırasında teknenin maliyetini düşürebilecek en ufak bir olumsuz özellik bile gözden kaçırılmamalıdır. Özellikle ikinci el yat fiyatları ilk anda çekici görünebilmektedir. Ancak bunların makine daireleri, iç ve dış tasarımları dikkatle incelenmeli ve maliyeti etkileyebilecek herhangi bir hasar ya da yıpranma bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Mesela fiber teknelerde oluşabilen ve osmosis adı verilen yıpranma ancak teknik uzmanlar tarafından belirlenebilmektedir. Alınacak araçta böyle bir sorun varsa ve bu satış işleminden sonra öğrenilirse alıcı büyük zarar etmiş olabilir. Bir başka göz önünde bulundurulması gereken nokta da alınan aracın kullanım sırasında yıllık ne kadar masrafa yol açabileceğinin tespitidir. Deniz araçlarının her yıl düzenli olarak bakım görmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca hangi mesafelerde kullanılacağı ve bunun da ne oranda bir yakıt masrafına neden olacağı da hesaplanmalıdır. Teknenin kullanılmadığı zamanlarda bağlanacağı marinanın giderleri de gözden kaçırılmaması gereken harcamalar arasındadır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları