Yan Flüt Notaları: Online İndirimli Nota Basış Dersleri, Kitap Setleri

Yan Flüt Notalarını Öğrenmek İçin Online Avantajlar Galeri

Yan flüt Batı müziğinde kullanılan enstrümanlardan biridir. Çin'de Milattan Önce 900 yılından itibaren kullanılan bu çalgı aleti, büyülü sesiyle dinleyicileri etkilemektedir. Avrupa'ya 12.yüzyılda giren bu enstrüman, önceleri askeri bando enstrümanı olmuştur. Avrupa'da, Almanca konuşulan yerlerde çok kullanıldığı için ''Alman flütü'' adıyla da anılmıştır.16. ve 17. yüzyıllarda ise oda müziğinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu müzik aleti, 7 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Bambu kamışının üzerine yapılan bir üfleme deliği, zarla kapalı bir delik ve ayrıca 6 delik açılarak yapılır. Zar deliği üflenen havayla titrer ve insanı derinden etkileyen berrak ve yumuşak bir sesle karşılaşırsınız. İlk zamanlarda abanoz ağacından yapılan bu müzik aleti, bakır alaşımlı, krom, nikel, gümüş gibi madenlerle kaplanmıştır. Ağaçtan yapılan ürünler günümüzde yaygın bir kullanım alanına sahip değildir. En değerlileri ise altın ve gümüşten yapılanlardır. Yan flütün bir küçüğünün adı ise Pikolo'dur. Son yıllarda alto ve bas çeşitleri de üretilmiştir. Orkestraların ve bandoların vazgeçilmez melodi çalgısıdır ve aynı zamanda solo çalgıdır.

Dilsiz Nefesli Bir Çalgı

Bu enstrüman üç parçadan oluşur (orta, kalın ve ince bölüm) ve kolayca takılıp çıkarılabilir. Üfleyerek çalınan bir çalgı aleti olduğu için çok soluk gerektirir. Yeni çalmaya başlayanlarda baş dönmesi yapabilir fakat zamanla geçecektir. Bu çalgı aleti sol anahtarını kullanır. Yan flüt notaları 3 oktavdır. Transpoze bir çalgı değildir. Bu yan flüt notalarının en kalını beşinci ilave çizgisindeki do perdesidir. Do perdesinin altındaki notalar ise basıldığında temiz ses alınamadığından kullanılmamaktadır. Yan flüt notalarının en ince sesi ise, portenin üzerine çizilen beşinci çizgideki ince do notasıdır. Birçok nefesli çalgıda ses çıkarmaya yarayan düzenek olan dil vardır. Bu enstrümanda bu düzenek olmadığı için ''dilsiz nefesli çalgılar'' grubunda yer alır ve her ne kadar metalden yapılmış da olsa ''ağaç nefesliler'' diye adlandırılır. Bu çalgı aletiyle ilgili dersi alabilmek için uzmanlar 12 yaş ve üstü olan grubu uygun görmektedirler. Online sitelerden alabileceğiniz metodlarla evde öğrenebileceğiniz bir çalgı aletidir. Bu sitelerden alacağınız metodların içerisinde ayrıca CD de bulunmaktadır. Yardımcı metodlarla duygularınızı notalara, melodilere dökebilmek sunulan bu imkanlarla artık çok kolay. Bu ürün, son yıllarda etkileyici sesiyle gençlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Online Yan Flüt Kitap Setleri Avantajlar Dünyası

Bu müzik aleti ilgili bütün kitaplarını ve indirimli nota basış derslerini online müzik sitelerinde bulabilirsiniz. Örneğin Dobez online müzik sitesi, bu müzik aleti ilgili her şeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir alışveriş sitesidir. Nota basış dersleri ve kitap setlerini de bulabileceğiniz bu alışveriş sitesini takip ettiğinizde, bu çalgı aletiyle ile ilgili her aradığınızı bulabilirsiniz. Dobez online müzik alışveriş sitesi, satın aldığınız ürünü kapınıza kadar teslim ederken, bir kitap için kitapçı kitapçı dolaşmanızın ve bu uğurda yorulmanızın da önüne geçmiş oluyor. Online avantajlar dünyası, size kolay alışverişin kapısını sonuna kadar aralarken, anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla da uygun öreme seçenekleri sunuyor.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Dobez
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları