Üflemeli Çalgılar: Müzik Enstrümanlarında İndirimli Online Fiyatlar

Üflemeli Çalgılarda Avantaj Galeri

Üflemeli çalgılar nefesle havanın titreşmesi sonucu ses çıkaran çalgılardır. Ortaya çıkan sesin kalınlığı ya da inceliği, borunun uzunluğuyla, boyutuyla orantılıdır. Boru kısmı uzadıkça ses kalınlaşır, kısaldıkça ise ses incelir. Üflemeli olarak adlandırılan bu sazlar kendi içinde tahta ve bakır üflemeli diye iki gruba ayrılmaktadır. Ancak yapılan bu sınıflandırma günümüzdeki nefesli sazların yapısına bakıldığında pek de uygun görünmemektedir. Çünkü bakır nefesli olarak kullanılan sazlar aynı zamanda tahta nefesliler grubunda yer almaktadır. Bunun nedeni de önceleri bakır nefeslilerin tahtadan yapılmasıdır. Bu enstrümanlar günümüzde ses aralıklarını genişletmek amacıyla evrimlerden geçmiş ve bakır nefesli haline gelmişlerdir. Örneğin; obua ve yan flüt, günümüzde bakırdan yapılmaktadır, fakat tahta nefesli enstrümanlar grubuna girmektedirler. Ya da prinçten yapılan saksafonlar, altın, gümüş veya çeşitli alaşım karışımlarıyla yapılan flütler de vardır. Flüt, obua, fagot, saksafon, klarnet, korno, ney, tulum, mey, sipsi, kaval, trombon, trompet, tuba olarak sınıflandırılırlar. En yaygın olarak bilinenleri klarnet, yan flüt, saksafon ve trompettir. Ve özellikle de klarnet hem batı müziği ve hem de türk müziği enstrümanıdır. Müzik eğitimine çok küçük yaşlarda başlanmalıdır. Küçük yaşlarda başlanan bu eğitim çocuğun ruh dünyasının gelişmesinde faydalı olacaktır. Müzik dinlemeyen insan yoktur ve bu mümkün değildir. Yoğun geçen bir iş gününün ardından ruhunuzun huzura ihtiyacı vardır. Dinlediğiniz bir melodi, sizi başka dünyalara götürebilir ve kulağınızın pası silinir. Dinlemenin ve söylemenin yanı sıra hele ki bir enstrüman çalabiliyorsanız, bunun verdiği haz paha biçilmezdir.

Üflemeli Çalgılarda Kaliteli Ürünler

Yeteneklerimizi keşfettiğimiz, kendimizi denediğimiz sazlar sayesinde, iç dünyamızı geliştirip huzuru yakalayabiliriz. Müziğe biraz ilgisi olan herkes bir saz aletini çalabilmektedir. Bu işi profesyonelce yapmak isteyenler için küçük yaşlarda başlamak gerekmektedir. Üflemeli çalgılar ailesinden klarnette, tek kamış bulunur. Sağ el altta sol üstte olarak, hafif eğimli bir şekilde çalınır. Bu çalgıyı doğru çalabilmek için dilin çok iyi kullanılması gerekmektedir. Flüt, günümüzde nikel, altın ve gümüşten yapılmaktadır. Fakat eskiden sert ağaçlardan yapılan bu enstrümanın sesi büyüleyici ve dinlendiricidir. Obua ağız ve hava basıncıyla çalınan nefesli sazdır. Ahşaptan yapılır ve yapımında genelde gül ağacı ve abanoz kullanılmaktadır. Mezzo sopranodan, sopranoya kadar uzanan tınılara sahiptir. Ve obua notaları sol anahtarı ile yazılmaktadır. Korno yaklaşık olarak 2,5 oktav ses genişliğine sahiptir. Fakat bu seslerin tümü kullanılmamaktadır. Sesi dokunaklı ve etkilidir. Verdiği tını dolayısıyla orkestradaki görevi, duygusal ve hızlı olmayan melodileri çalmaktır. Fagot, ahşaptan yapılan nefesli bir sazdır. Çift kamışla çalınır ve 3,5 oktav ses aralığına sahip bir üflemeli çalgıdır. Büyük bir enstrümandır. Uzunluğu 1.3 metredir ve borunun açılmış haliyle de 2,5 metre uzunluğa sahiptir. Bas bir sese sahiptir ve notaları fa anahtarıyla yazılmaktadır. Korno ise, salyangoz kabuğuna benzeyen kıvrımlı yapısıyla, bakırdan yapılan bir enstrümandır. Üzerinde klarnet ya da flütte olduğu gibi delikleri, dili yoktur. Dudaklar sıkıca ağız kısmına bastırılır ve bu şekilde ses elde edilir. Yine başka bir nefesli saz olan trompet, bakırdan yapılmıştır. Silindir şeklindeki bir boru ve ağızlık kısmından oluşur. Ses tonu çok parlaktır. Üflemeli çalgıları müzik aletleri satan mağazalardan alabileceğiniz gibi, online satış yapan alışveriş sitelerinden de satın alabilirsiniz.

Online Alışverişte İndirimli Fırsatlar

Üflemeli Çalgıları online alışveriş sitelerinden indirim fırsatlarını takip ederek satın alabilirsiniz. Yeni Çarşım, Dobez gibi online alışveriş sitelerinde bu tür saz aletlerini çok cazip fiyatlarla satın alabilirsiniz. Bu siteler düzenli olarak takip edildiğinde, her türlü ürün uygun fiyatlarla satın alınabilir. Beğendiğiniz ürünü sipariş verdiğinizde, en geç üç gün içinde adresinize teslim edilmektedir. Online alışveriş sitelerinde sadece bu ürünleri değil, ihtiyacınız olan her türlü ürünü satın alabilirsiniz. Siparişleriniz de adresinize ücretsiz olarak teslim edilmektedir.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Dobez
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları