Sütyen Ölçüleri: Vücut Tipine Göre Sütyen Seçimi ve Sütyen Bedenleri

Sütyen Ölçüleri: Vücut Tipine Göre Sütyen Seçimi ve Sütyen Bedenleri Galeri

Sütyen kadınların göğüslerini daha toplu ve küçük ya da daha büyük göstermek amacı ile tasarlanmış bir iç giyim ürünüdür diyebiliriz. Bu nedenle günümüzde toparlayıcı sütyen belki de en çok tercih edilen modeldir. Aslında sütyenin ortya çıkışı hayli ilginçtir. 1800'lü yıllarda bazı bölgelerde mahkeme salonlarına büyük göğüslü ve geniş kalçalı kadınların girmesinin yasak olması "sütyen" ürününün yaratılmasını sağlamıştır. Bu yasak kadınların korse kullanmasını zorunlu kıldığı için o dönemde hemen her kadının korse kullandığını belirtelim. 1913 yılında Amerika'da yaşayan Mary Pheps Jacop isimli bir kadının korsesinin kıyafetlerin altında fark edildiğini anlamasının ardından, göğüslerinin üzerine iki ipek mendil kapatıp bunları pembe renkli birer bez ile birbirine bağlamasının sonucunda, günümüzde kullanılan sütyenlerin temeli atılmış oldu. Bu tasarımını çevresi ile paylaşan Mary Pheps Jacop kadınların bu ürüne yoğun bir şekilde ilgi göstermesi sonucunda 1914 yılında Amerikan Patent Endüstirisi'ne gidip bu ürünün patentini almıştır. O dönemde sütyenlerin amacı göğüsleri daha toplu ve küçük göstermek olsa bile, günümüzde kadınlar kullandıkları çeşitli sütyen ölçüleri ile, göğüsleri hem küçük hemde büyük göstermek amacı taşımaktadır. Bu ürünün bulunması kadınlar için büyük bir şans olmuştur ki, modanın en parlak dönemlerinden birini yaşadığımız günümüz şartlarında her kadının gardrobunda birden fazla bulundurduğu bir gerçektir. Çeşitli sütyen ölçüleri ve diğer iç giyim ürünlerinin, özellikle kadınlar için vazgeçilmez bir hale gelmesi yerli ve yabancı birçok iç giyim markasının ve yeni ürünlerin ortaya çıkmasını kaçınılmaz kılmıştır.

Sütyen Ölçüleri ve Modelleri

Sütyen Ölçüleri ve Modelleri

Sütyen ölçüleri hakkında herşeyi bilmeniz doğru tercihler yaparak daha iyi görünmenize yardımcı olacaktır. Sütyen ölçüleri; Göğüs altı 68-72 cm olan bayanlar için 70 beden, göğüs altı 73-77 cm olanlar için 75 beden, göğüs altı 78-82 cm olanlar için 80 beden, göğüs altı 83-87 cm olanlar için 85 beden, göğüs altı 88-92 cm olanlar için 90 beden, göğüs altı 93-97 olanlar için 95 beden ve göğüs altı ölçüleri 98-102 cm olanlar için 100 beden gibi sütyen numaraları bulunmaktadır. Bu sütyen numaraları kabul edilmiş ve geleneksel ölçülerdir, dolayısıyla göğüslerinizin yapısına ya da sütyenlerin modellerine ve kalıplarına göre bu numaralar değişebilir. Modellerini; destekli sütyenler, sporcu modelleri, straplez modeller, bustiyerler ve toparlayıcı sütyen şeklinde sıralamak mümkün.

Vücut Tipine Göre Sütyen ve Online Alışveriş

Sütyen seçimi yaparken göğüslerinizin daha toplu ve dik görünmesini istiyorsanız, balenli, toparlayıcı ve sıkılaştırıcı modelleri tercih etmelisiniz. Küçük göğüslü kadınlar pamuk dolgulu ya da sıvı dolgulu olan silikonlu modeller tercih etmeliler. Göğüslerin doğal görünmesi için en fazla bir beden büyük almanızı öneriyoruz. Büyük göğüslü kadınların kullanması gereken modeller ise minimizer olan modellerdir. Minimizer sütyenler göğüsleri olduğundan daha toplu ve küçük göstermek için büyük kolaylık sağlıyor. Büyük göğüslü bayanların askı olarak mutlaka kalın askılar tercih etmesini öneriyoruz ki, kalın askılar göğüs ağırlığını en iyi şekilde taşıyıp her durumda toplu görünmesine yardımcı olmaktadır. Bulunduğunuz bölgede doğru modeli bulmakta zorlanıyorsanız online onlarak alışveriş yapabileceğinizi hatırlatalım. Limango sitesini sürekli takip ettiğiniz takdirde, müthiş ucuzlukta sütyenler almanız mümkün.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları