Sürgülü Kapı: Bütün Sürgülü İç Oda ve Dolap Kapısı Modelleri

Pratik Ve Şık Dekorasyon Çözümü Galeri

Ev dekorasyonunda şıklık, uyum ve sadeliğin yanı sıra eşya, aksesuar ve yapı elemanlarının kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde tasarlanmış olması da son derece önemli bir konudur. Günümüzde çoğu insan büyük ve kalabalık şehirlerde ve sıkışık yapıların içinde yaşamaktadır. Bu yer darlığı en ufak bir boş alanın bile değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Birden fazla işlevli mobilyalar ve gömme dolaplar gibi sürgülü kapı sistemleri de sağladıkları pek çok diğer avantajın yanında en çok yerden tasarruf etme özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

Sürgülü Kapı Sistemlerinin Kullanım Avantajları

Sürgülü Kapı Sistemlerinin Kullanım Avantajları

Bu yöntemle kapılar duvarın bir parçası haline gelebilmekte ve böylece kullanılmadıkları zamanlarda fazladan yer kaplamaları söz konusu olmamaktadır. Özellikle dar koridorların ya da küçük hol bölümlerin bulunduğu evlerde bu özellik oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır. Diğer odaların yanı sıra banyo ve mutfaklar bu yer tasarrufundan en çok istifade edilen yerler haline gelmektedir. Buralar genelde her evde en küçük alanlara sıkıştırılan odalar olduklarından bir metrekarelik bir alan kazanımı bile çok büyük değişiklik yaratabilmektedir. Çeşitli eşya ve mobilyaların yerleşimi giriş çıkışın sıradan kanatlı kapılarla sağlandığı bir evde mecburen bu kanatların açılabilirliğine göre yapılmaktadır. Yeterli yer bulunsa bile kanadın açılıp kapanmasına engel olabileceği için dolaplar başka köşelere yerleştirilmektedir. Oysa sürgülü kapıların bulunduğu evlerde her boş alana istendiği gibi dolap ve eşya yerleştirebilme avantajı bulunmaktadır. Klasik kanatlı sistemlerde açılıp kapanma nispeten uzun süren bir harekettir ve kanatların içeri ya da dışarı doğru yarattığı hava akımı evin içerisindeki ısının korunmasını güçleştirir. Oysa sürgülü kapı sistemleriyle böyle bir hava akımı söz konusu olmamakta ve ısının korunmasıyla ilgili bir miktar tasarruf sağlanmaktadır. Klasik kanatlı sistemler açılıp kapanırken ses çıkarabilir, kendi hallerine bırakıldıklarında rüzgarla çarparak gürültü yaratabilirler. Ancak sürgü mekanizmaları tamamen sessiz bir şekilde açılıp kapanabilmektedir ve çarpma sorunu yaşatmamaktadırlar. İstenirse bu tür mekanizmalar duvarın içine tamamen gömülebilmektedirler. Böylece montaj tamamlandıktan sonra üzerine sıva yapılabilmekte ve istenen renk boyayla boyanarak ya da duvar kağıdıyla kaplanarak evin diğer bölümleriyle uyumlu bir hale getirilebilmektedirler.

Dolap Kapaklarında Da Pratik Kullanım Mümkün

Bu tür sistemler sadece iç ve dış giriş çıkışlara değil dolaplara da uygulanabilmektedirler. Böylece dolap kapaklarının da yer kaplaması sorunu ortadan kaldırılabilmektedir. Klasik sistemde pencere önüne yerleştirilen dolaplar kapakları açıldığı zaman bu pencereleri kapatmakta, kullanılmasını engellemektedir. Ayrıca köşe kısımlara koyulan dolapların da kapaklarının açılıp kapanması güçleşmektedir. Sürgülü sistemlerde ise bu sorunlar yaşanmayacağından dolabı evin istenen herhangi bir köşesine yerleştirmek mümkün olabilmektedir. bu tür ürünler istenen hemen her çeşit malzemeden üretilebilmektedirler. Yani mekanın kullanım ihtiyaçlarına göre cam, ahşap ya da PVC malzemeden seçilebilmektedirler. Tüm diğer avantajlarının yanı sıra klasik kanatlı sistemlere göre çok daha şık ve estetik görünen sürgülü kapı sistemleri her geçen gün daha fazla ev ve iş yerine yerleştirilmektedir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları