Sultanahmet Otelleri: Erken Rezervasyon ve İndirimli Online Fiyatlar

Sultanahmet Otelleri: Erken Rezervasyon ve İndirimli Online Fiyatlar Galeri

Sultanahmet, civarında bulunan camiinin adını alan ve yerli yabancı binlerce turistin her yıl akın ettiği fatih ilçesinin bir semtidir.
Camii, içinde bulunan mavi,yeşil,beyaz renkteki iznik çinileri ve kubbelerinin içininde genel olarak mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslenmesi sebebiyle yabancı turistler tarafından "mavi camii" olarak bilinmektedir. Ayasofya'nın müzeye çevrilmesi ve ibadete kapanması sebebiyle istanbul'un göz bebeği olmuştur. İnşa edildiğinde istanbul'un en büyük yapılarından biriydi. İçinde bulunan medreseler, arasta, dükkanlar, türbe, çeşme,imarethane, darüşşifa, sıbyan mektebinden oluşmakta idi. Ancak günümüze bunlardan sadece bazıları ayakta kalmıştır. Çevresindeki altı minare ile türkiye'nin ilk altı minareli camiisidir. Caminin mimarı, büyük usta Mimar Sedefkar Mehmet Ağa'dır.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası: Sultanahmet

Mimari olarak bu kadar güzel bir yapıda olduğu ve hemen yanında ayasofya olduğu için yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Bunun yanında Yerebatan Sarnıcı, Süleymaniye Camii de turistlerin en uğrak noktalarındandır. 527 yılında inşa edilen ve zamanında yakın bölgede bulunan saraylara su taşınması amacı ile inşa edilen yere batan sarnıcı'nı ziyaret eden turistler suya para atarak dilekte bulunmaktadırlar. Ayrıca sarnıçta bulunan medusa başı heykeli de tarihi değeri olan önemli bir heykeldir. Günümüzde sadece müze olarak ve zaman zaman bazı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra bir başka muhteşem eser olan süleymaniye camii'side turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Osmanlı devleti'nin en büyük mimarı olan Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan, Süleymaniye camii'si için "kalfalık dönemimde yaptığım eser" diye bahseder. Ayasofya müzesi, ortadokslar için yapılmış ve onlara hizmet vermeye başlamış ama zamanla katolik kilisesi olarak da hizmet vermiştir. Fatih Sultan Mehmet'in 1453 yılında İstanbul'u fethetmesi ile camii olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1935 yılında müzeye çevrilmiştir. Bunun yanı sıra topkapı sarayı, kapalı çarşı gibi turistlerin hediyelik eşya aldığı mekanlarda bu güzide semtte yer almaktadır. Durum böyle olunca yoğun bir turist akını ve bu talebi karşılamak için yoğun bir otel, restoran, hediyelik eşya dükkanı da çevrede yerini almıştır.

Sultanahmet Otelleri : Erken Rezervasyon fırsatları

Sultanahmet Otelleri : Erken Rezervasyon fırsatları

Her yıl binlerce turist gelince, civarlarda bulunan oteller de erken rezervasyon yaptıranlara uygun indirimler sağlamaktadır. Başlıcan Sultanahmet Otelleri örnek olarak:
Prestige Hotel İstanbul: Erken rezervasyon yaptıranlara %40'lara varan indirimler sunmaktadır. Bunun yanı sıra 0-5 yaş aralığındaki küçük çocuklarınız için ise ücret talep etmemektedir. 24 saat oda servisi, emanet kasa, araç kiralama, çamaşırhane gibi hizmetler sunan bu mekan da topkapı sarayı,yere batan sarnıcı gibi yerlere oldukça yakın olması tercih sebebi olabilir.
The Golden Horn Hotel: Bölgenin sakin bir köşesinde bulunan otelde erken rezervasyon yaptıranlara özel %20'lere varan indirimler beklemektedir.
The Byzantium Hotel: Erken rezervasyon yaptıranlara %40'lara varan indirimler sunmaktadır.
Bunun yanı sıra yakala.com, sehirfirsati.com gibi siteler de bu tarihi mekanları ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler için oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır.

Sultanahmet otellerinin sayısının oldukça fazla olması sizi tercih yapmakta biraz zorlayabilir. Bunun için güncel olarak interneti takip etmeli, güzel bir tatil için sultanahmet otelleri arasından sizin için en uygun olanı seçmelisiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları