Sineklerin Tanrısı: Sir William Gerald Golding'in Kitabı İndirimlerle

sineklerin tanrısı Galeri

1911 yılında dünyaya gelen İngiliz şair ve roman yazarı Sir William Gerald Golding, ilk romanı "Poems"ten sonra 1954 yılında yayınladığı ikinci romanı Sineklerin Tanrısı ile ünlenmiş bir yazardır. Güçlü bir edebi alt yapının üstüne, gerçek ile kurguyu ustaca harmanladığı ve insan ruhunun ilkel yanını gözler önüne serdiği bu romanı edebi gerilim türünün en önemli eserlerindendir. 1988 yılında Sir ünvanına sahip olan Golding'in "Kule", "Piramit", "Deniz Üçlemesi", "Geçiş Ayinleri", "Aşağıdaki yangın" ve "Çatal Dil"in de aralarında olduğu ve edebiyata kazandırdığı bir çok eser mevcuttur. 1983 yılında isveç akademisinin düzenlediği Nobel edebiyat ödülünün sahibi olan yazar, ardında yarım bir roman bırakarak 1993 yılında kalp yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yummuştur.

Hiç Kimse Masum Değildir, Çocuklar Bile

Hiç Kimse Masum Değildir, Çocuklar Bile

Sineklerin Tanrısı Türkçe'ye orjinal dilinin tam karşılığı olarak çevrilse de bazı yayın evleri tarafından "İşte Bizim Dünya" adı ile de yayınlanmıştır. Hikaye gerçek hayattaki 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşandığı varsayılan hayali bir nükleer savaşın ortasında geçer. Yazarın gerçek hayattaki savaşta gözlemlediği insan psikolojisinin ilkel dürtüleri ve vahşiliği kitabın sayfalarında yerini alır. Kahramanlarının iyi aile çocukları olarak başladığı sayfalar sınır tanımaz bir vahşet karmaşası arasında git gide kabuk değiştirirler. Golding, çocuklarının masumluğunun bir ütopya olduğu, her canlının özünde şiddet yanlısı bir canavar taşıdığı gerçeğini çarpar kelimeleri ile okuyucunun suratına. Ayrıca insan doğasında yaratıldığı andan bu yana varolduğu savunulan liderlik savaşı ve bu savaşta harcanan dostlar, dost olmak zorunda kalınan düşmanlar, bu uğurda gerekirse en yakınını bile yok etme çabası kitabın ana iskeletini oluşturur. Adaya düşen bir grup çocuğun yaşama tutunma savaşı sırasında düzeni sağlamak için görev dağılımı, bir süre sonra isyanlar, gruplaşmalar ve derinlerde yatan canavarın uyanışını adım adım okuyacağınız Sineklerin Tanrısı, çocuk kitabı kategorisinde yer almış olsa da yetişkinlerin kitaplıklarında da başyapıt olma özelliğini hak etmiş görünüyor. Gerilim romanları yazarları arasında önemli bir yere sahip olan Stephen King'in okurken korktuğunu söylediği ve kült gerilim romanı seviyesine soktuğu Sineklerin Tanrısı, 1963 ve 1990 yıllarında olmak üzere iki defa sinemaya uyarlanmıştır. Kendi ilkel yanı ile yüzleşme cesareti gösterebilecek herkesin mutlaka okuması gereken eserler arasında yer alan kitap, sayfaları bittikten sonra bile tartışılmaya devam edecek ve uzun sürelere hafızalarda yerini koruyacaktır.

İndirimli Fiyat Garantisi İle Sineklerin Tanrısı'nın Dünyasına Yolculuk

Sir William Gerald Golding'in en ünlü romanı sayılan Sineklerin Tanrısı ile yeni tanışmak veya daha önce okuma şansını yakalamış iseniz tekrar hatırlamak için online indirimli satış avantajlarını kaçırmamanızı öneririz. Yazarın bu ünlü kitabını www.maxkitap.com internet sitesine özel indirim fırsatları ile sipariş edebilirsiniz. Bir diğer online alışveriş sitesi olan www.dr.com.tr adresinde de kitabın ciltsiz baskısını cazip indirim oranları ile satın alabileceğiniz gibi aynı isimle çekilen filmin dvd'sini bulabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları