Sesli Kitap: Gönüllülere Katılıp Görme Engelliler İçin Kitap Okumak

Sesli kitap projesi Galeri

Seçilen bir kitabın sesli bir şekilde okunarak kaydedilmesi ve bilgisayardan ya da mobil cihazlardan dinlenebilmesine konuşan veya sesli kitap adı verilmektedir. Genellikle görme engelliler için üretilmektedir. Amerika’da ve Avrupa’da sevilen kitaplar profesyonel seslendiriciler tarafından okunmakta ve satışa çıkmaktadır. Görme engellilerin dışında, arabada uzun bir yolda giderken dinlenebilmesi ve okumayı sevmeyen öğrenciler için kolaylık olması açısından tercih edilmektedir. Görme engelliler için bulunmaz bir fırsat olarak görülmekte, özellikle klasik eser seslendirmeleri büyük bir çoğunluk tarafından dinlenmektedir.

Sesli Kitap Okumak İçin Gönüllü Olmak

Masa başında, uyumadan önce, rahat bir koltuğa kurularak, plajda veya herhangi bir tatilde kitap okumayı çok severiz. Sevdiğimiz bir yazarın yeni romanı çıkınca hemen satın alır ve okuruz. Klasik eserleri ya da eski fakat piyasada olmayan bir romanı tesadüfen bulduğumuzda sevinerek alır ve büyük bir keyifle okuruz. Okuduğumuz roman, öykü ya da türü her ne ise bizi aydınlatır ve sözcük haznemizi geliştirir. Bunları yapamayanları hiç düşünmeyiz. Kim bilir kaç görme engelli bizim bir solukta okuduğumuz romanı okumak ister. Bunun için bir yakınının okuması gerekir. Bazen yakınları ya da arkadaşları uzun bir süre oturup da bir başkasına okumak istemez ve sıkılırlar. İşte tam bu sırada okuma gönüllüleri devreye girer. İnternet üzerinde oluşturulan bir platform sayesinde kendilerinin saptayacakları bir zaman dilimi içinde kendi seçtikleri ya da platform tarafından önerilen bir veya birkaç sesli kitabı okuyarak kaydediyor ve yüzlerce ya da binlerce insanın o eseri “okumasını” sağlıyorlar. Okunan eserler sanal bir kütüphaneye kaydediliyor ve başta görme engellilerin ve okumaya vakti olmayanların dinlemeleri sağlanıyor. Okunan her eser pek çok kişiye ulaşıyor ve onların karanlık dünyalarını aydınlatacak bir ışık oluyor. Pek çok insanın az bir zaman ayırarak katkıda bulunabileceği bu sosyal sorumluluk projesine katılmak isteyen her yaştan ve her meslekten insanlar bulunması çok sevindiricidir. Özellikle ev kadınları, öğrenciler, evde sıkılan emekliler hem vakit geçirmek için güzel bir uğraş sahip olacaktır, hem de sosyal bir sorumluluk projesine katkıda bulundukları için mutluluk duyacaklardır. İster sevilen ve tanınan bir roman, ünlü bir şiir, kısa öyküler, özellikle görmeyen öğrenciler için ders ve yardımcı kitaplar seslendirilmesi en çok tercih edilenler arasındadır.

Sesli Kitap Okuma Projesine Nasıl Katılınır?

Karanlıktaki insanlar için bir ışık olmak ve bu sayede isimsiz bir kahraman olmak isteyenler, seslikitapgonulluleri.com adresine üye olarak, bir eseri nasıl seslendireceklerini ve hangi yolları izleyeceklerini öğrenebilirler. Sosyal dayanışmanın ülkemizde pek çok örneği bulunan bu proje için 2000’den fazla gönüllü seslendirme yapmış bulunmaktadır. Aynı zamanda Milli Kütüphane Başkanlığı da görmeyenlerin gözü olmak isteyenler için gönüllüleri bekliyor. İster kütüphanenin teknik imkanları bulunan stüdyosunda isterlerse evlerinde amatör olarak seslendirme yapabilirler. Evinde eser seslendirip CD’ye kaydederek gönderebilirler. Milli Kütüphanenin “Konuşan Kitaplık” bölümünde sizin de katkınız olsun isterseniz gönüllüler kervanına katılabilir ve karanlıklar için bir ışık da siz yakabilirsiniz!

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Roman
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları