Scott Bisiklet: Bisiklet Modellerinde İndirimli Online Fiyatlar

Scott Bisiklet: Bisiklet Modellerinde İndirimli Online Fiyatlar Galeri

Scott Bisiklet 1958 yılında Kayak ürünleri üretmeye başlamış bir firmadır. Daha sonra 1986 yılında ilk dağ bisikletlerini üretmişlerdir. 1989'da ilk aero gidonlarını üretip Greg Lemond’un Fransa Bisiklet Turunu kazanmasında büyük rol oynamışlardır. 1992 yılında ilk full süspansiyonlu bisikletini çıkaran marka. 2011 yılında ise Bosch'la yaptığı anlaşma ile Elektrikli model üretimine başlamıştır.

Geniş Model Seçeneği

Genel anlamda bisiklet modelleri dağ, yol, şehir olmak üzere 3 ana başlıkta incelenir.
- Dağ: Türkiye'de genellikle tercih edilse de aslında dağ modellerini amacının dışında kullanan çok insan vardır. Örneğin insanlar gündelik ulaşım ve asfalt üzerindeki turlarda kullanır oldular, fakat dağ modellerinin asıl yerleri adı üstünde dağlık alanlardır, bu modellerin lastik kalınlığını incelterek performansınızı arttırabilirsiniz.
- Yol: İnsanlar yol modellerine narin gözüyle baksa da doğru şekilde kullanıldığında asfalt olan her yerde en iyi performansı yol modeliyle alırsınız. Duruş pozisyonu açısından dağ kadar konforlu olmasa da daha hızlıdır. Eğer yol modelleri size rahat gelmiyorsa düz gidonlu bir model tercih edebilirsiniz. Bu modellere benzer bir türü de Cyclocross’lardır. Bunlara arazide sürülen yol bisikletleri de diyebiliriz.
- Şehir: Yol ve dağ modellerinin özelliklerinin birleşimi gibi düşünebilirsiniz, genellikle konfor amaçlı tasarlanırlar. İşe, okula giderken veya uzun süreli kamplı turlar düşünenler için iyi bir seçimdir. Bu tiplerin elektrikli olanları vardır.

Scott bisikletin bu ana tarzlar dışında başka türleri de vardır fakat ülkemizde pek yaygın değildir. Bu tarzlar; Fixed Gear, Single Speed, Freeride, Downhill, Street, DJ, BMX.
- Fixed Gear-Single Speed: Genellikle tek vitesli ve klasik modellerdir.
- Freeride-Downhill: Tepe inişlerinde ve serbest sürüşlerde kullanılan modellerdir.
- Street-DJ: Sokaklarda hareket amaçlı genellikle yapay kum tepeleri ve özel pistlerde kullanılan modellerdir.
- BMX: Birçok kullanım amacına hitap eden BMX vardır fakat genellikle asıl amacı harakettir.

Boyunuz İle Doğru Orantılı Modeller Seçin

Bir bisiklet almadan önce onu gidip görün, eğer imkanınız varsa bir deneme sürüşü yapın. Kadro boyunun size uygun olduğunu öğrenmek için halk arasında şöyle bir yöntem vardır :Kadronun üst borusuna oturduğunuzda arda 4-5 parmak kalıcak şekilde seçilir. Aslınad yanlış değil fakat kadro boylarının tasarımlarının değişmesi ile her kadroda bu olmuyor. Yol ve Şehir modelleri için kadro boyu hesaplarken bacak boyunuz (apiş arasından yere kadar olan mesafe)*0,67, dağ bisikletlerinde ise (bacak boyu*0,67)-10 olarak hesaplarsınız çocuk bisikleri ise jant boyuna göre seçilir. Fakat en iyi kadro boy sizin rahat ettiğiniz kadro boyudur. Aslında hiç önemsenmese de adro, sele, gidon boğazı, vb. ergonomik ayarları düzgün yapılmaz ise kaslarınız yanlış gelişebilir çeşitli kemik sorunları yaşarsınız.

Online Alışveriş

Scott bir Türk markası olmamasına rağmen ülkemizde bu markayı satan yerler vardır. Online alış veriş sayesinde Türkiye’nin her yerinden Scott sahibi olabilirsiniz. Scott Bisikletlere ErdoğanlarBisiklet, YeşilBisiklet, Bike&Outdoor mağzalarından ve web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları