Scooter Motor Fiyatları: İndirimli ve Taksitli Ödeme Seçenekleri

Sarı renkte bir scooter Galeri

Giderek kalabalıklaşan dünyamızda yerleşim yerlerinde yaşanan en büyük sıkıntı kalabalık trafiktir. Ülkemizde trafiğin en kalabalık olduğu şehirlerden biri İstanbul'dur. İstanbul'da çoğu zaman kalabalık araç trafiği kilometrelerce uzanıyor. Trafik tıkanmasının en önemli sebebi insanların toplu taşıma araçlarını daha az kullanmalarıdır. Herkes işe giderken kendi arabasını kullanınca iş giriş ve çıkış saatlerinde uzun trafik kuyruklarının oluşması kaçınılmaz oluyor. Haliyle insanlar saatlerce trafikte beklemekten bıkıyor. Böyle durumlarda çoğu insan araba kullanmak yerine motosiklet kullanmayı tercih ediyor. Motosikletlerin küçük ve hızlı olması gidilen yere kısa zamanda varılmasını sağlıyor. Trafik sıkışıklığı olan yerlerde motosiklet ile araçların arasından geçerek ilerlemek çok kolaydır. Ancak kullanımı beceri ve pratik gerektiren bir iştir. Üstelik motosikletler biraz pahalı araçlardır. Ancak fazla hız yapılmayacaksa ve portatif bir araç aranıyorsa scooter motorlar tercih edilebilir. Üstelik scooter motor fiyatları motosikletlere göre çok daha ucuzdur.

Trafiğe Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Trafiğe Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Scooter, motosikletlere göre daha ufak boyutlarda üretilmiş bir araçtır. Bu araçlarda ilk dikkat çeken özellik oturuş şeklidir. Motosikletlere ata biner gibi binilir ancak scooter motorlara sandalyede oturur gibi ayaklar önde duracak şekilde birleştirilerek oturulur. Genelde ayakları korumak için ön tekerlek üzerinde bir koruyucu levha bulunur. Çarpma düşme gibi istenmeyen bir durumda bu levha ayakların daha az zarar görmelerini sağlıyor. Bu araçlara binmek kolay gibi görünür ancak yeterli bir sürüş pratiği yoksa ilk etapta zorlanmak mümkündür. Scooter tekerlekleri motosikletlere göre çok daha küçüktür. Dolayısıyla küçük tekerler üzerinde dengeyi sağlamak zor olabilmektedir. Genelde iki tekerlekli olarak üretilirler nadirde olsa üç tekerlekli modelleri de görmek mümkün olmaktadır. Ancak pratik olduğu ve daha az yer kapladığı için iki tekerlekli modeller daha çok tercih edilmektedir. Bu aracı kullanmak için ehliyet almak gerekmektedir eğer B sınıfı araç ehliyeti varsa motor kullanabilmek için basit bir sınava girmek yeterlidir. Ancak araç ehliyeti yoksa motor kullanabilmek için A sınıfı ehliyet başvurusunda bulunmak ve ehliyet kursuna yazılmak gerekmektedir. Kurslarda teorik ve pratik dersler alındıktan sonra sınava girilir ve yeterli bir puan aldıktan sonra ehliyet alınabilir.

Scooter Motor Fiyatlarını Artıran Etkenler

Scooter motor fiyatlarını belirleyen en önemli faktör çekiç gücüdür. Birçok markanın farklı çekiş gücüne sahip araçları bulunmaktadır. Eğer aşırı hız yapılmayacak ve genelde tek kişi binilecekse az bir güce sahip araçlar tercih edilebilir. Ancak biraz hızlı gitmek isteyenler ve genelde iki kişi olarak kullanılacaklar daha güçlü çekiş gücüne sahip olanları tercih edilebilir. Çekiş gücü arttıkça fiyatının da artığı unutulmamalıdır. Birçok marka araç satın alırken taksit yapma imkânı sunmaktadır. Kredi kartına taksit yapılarak her ay az bir miktar para ödeyerek böyle bir araca sahip olabilmek mümkün. Ayrıca araçları satın alırken mutlaka koruyucu güvenlik ürünlerinin de alınması gerekmektedir. Her trafiğe çıkıldığında kask ve dizlik gibi koruyucu ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları