Saz Fiyatları: İndirimli ve Kampanyalı Müzik Aletleri Online Satışta

saz Galeri

Yurdumuzda en çok kullanılan telli çalgıların başında saz gelir. Bu Türk halk çalgısı şekline ve yöreye göre farklı isimler ile anılır. Bağlama, Kopuz, Tambura, Tar ve Cura enstrümanın diğer isimlerinden birkaçıdır. Ebatı en küçük ve sesi en ince olanı Curadır. Onun bir üstü ise Tambura diye bilinir. Bağlama ile arasındaki en önemli fark ise bağlamanın sap kısmının daha kısa, sazın ise daha uzun oluşudur. Bu ailenin en kalın sesi veren üyesi ise divan sazıdır. Saz fiyatları kimin için olduğuna ve ne amaç ile kullanılacağına göre değişkenlik gösterir. İlk aşamada kullanılan ve öğrenci enstrümanı diye bilinenler, yarı profesyonel kişiler ve tam profesyoneller için üretilenleri de vardır.

Saz Fiyatları Kişiye Ve Kullanım Amacına Göre Değişkenlik Gösterir

Saz Fiyatları Kişiye Ve Kullanım Amacına Göre Değişkenlik Gösterir

Saz fiyatlarındaki değişimler kullanılan ağacın cinsinden üzerindeki işlemeye kadar, farklı detaylardan etkilenir. Öğrenci enstrümanı diye bilinenlerin üzerinde pek işleme bulunmaz. Üretiminde iki çeşit ağaç kullanılır. Bir üst kategorideki enstrümanlarda kullanılan ağaç cinsi ise beşe kadar çıkabilir. Üzerinde işlemeler görülür. Bu fazladan bir emek demektir dolayısı ile fiyatı artıran etkenlerdendir. Profesyonel müzisyenler için aletin yapımında kullanılan ağaç cinsi on tanenin üstündedir. Ekstra süslemeler vardır ve diğerlerine göre özel bir görünüm arzederler. Bu müzik aleti kabaca üç kısımdan meydana gelir. Bu kısımlara göğüs, tekne ve sap adı verilir. Tekne yapımında genellikle dut ağacı kullanılır. Dut haricinde kestane, gürgen, ceviz ve ardıç ağacı da kullanılabilir. Aletin göğüs kısmında ise ladin ağacı kullanılır. Sap bölümünde ardıç ve gürgen ağaçları tercih edilir. Enstrümanın sap kısmının ucunda burgu denilen parçalar vardır ve aletin akordu burgular sayesinde yapılır. Çalma işlemi çoğunlukla parmak ile gerçekleşir ancak bazı yörelerde mızrap ve tezene denilen ağaç kabuğu ya da plasikten üretilen parçalar kullanılabilir. Parmak ile çalma tekniğinin adı selpedir. Müzik aletinin üzerinde üç grup tel bulunur. Bu teller farklı şekillerde akort edilebilirler. Eğer herhangi bir sebep ile bu tellerden biri zarar görürse tamamını değiştirilmesi önerilir. Çünkü sadece bir telin değiştirilmesi eski ve yeni arasında uyumsuzluğa ve dolayısı ile ses bozukluklarına sebep olacaktır. Saz fiyatlarında en yüksek kategoriyi elektro sazlar oluşturur. Bu aletlerde tekne çeşidi dörde kadar çıkar. Fiyatı etkileyen ana unsurlar ağacın kalitesi, alet üzerindeki manyetikler ve işçiliktir. Ancak harcanan paranın karşılığını çalmaya başladığınızda kesinlikle alırsınız.

Kampanyalı Ve İndirimli Müzik Aletleri Online Alışveriş Kolaylığı İle

Kültürümüzde önemli bir yere sahip bu enstrümanı uzun süre kullanmak ve korumak için de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle sıcak ve rutubet bu aletin en büyük düşmanıdır. Kış aylarında da kalorifer ve soba gibi ısı yayan ünitelerden uzak tutulması gerekir. Çalma esnasında elleriniz terleyebilir ancak entrümanı bıraktığınızda tellerini mutlaka kurulamalısınız, aksi halde teller çok çabuk oksitlenir. Saz fiyatları arasında bütçenize uygun aralığı belirleyip hangi amaç için kullanacağınıza karar verdikten sonra dobez.com ve hizlial.com web sitelerinde aradığınız müzik aletini çok uygun fiyatlar ile bulabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Dobez
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları