Zippo hakkında en son haberleri okuyon, sorularınızı başkalarıyla paylaşın, size sunduğumuz en son kuponlarımızla ve fırsatlarla kazancınıza kazanç katın.

Zippo
0 / 5
(0 Yorumlar)

Zippo Hakkında

1932 yılında Blaisdell tarafından kurulan Zippo çakmak şirketi ilk ürününü 1933 yılında üretmiştir. İlk çakmağının şeklini bir Avusturya pro çakmağından esinlenerek tasarlayan Blaisdell 1936 yılında Zippo çakmaklarının patentini almıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında ünlenen çakmak modelleri bu ünü şirketin tüm çakmaklarını, Amerikan Ordusu’na adamasıyla meydana gelmiştir. İlk ürünleri Prinç metalinden yapılmadır, fakat Dünya Savaşı sırasında bu metali bulmak zorlaşmaya başlayınca üretimde çelik kullanılmaya başlanmıştır. Başlangıçta üzerinde herhangi bir çizim veya sembol bulunmayan bu çakmaklar, Amerikan askerlerinin ısrarı üzerine, çeşitli damga ve şekiller kazınmış veya kabartılmış şekliyle piyasaya sürdü. Vietnam savaşı sırasında askerlerin kullandığı çakmaklar üzerindeki kazımalar ve işaretler bugün hem hediyelik eşya reyonlarında hem de yeni model çakmaklarda görülmektedir. 1960′larda, firma çok sayıda reklam ile ününe ün katmıştır. Zippo çakmakların temel tasarımı ve mekanizması günümüze kadar hiç değiştirilmeden korunmuştur.

Zippo Satışı ve Online Alışveriş

Zippo çakmaklar hemen hemen her tütün ürünü satan mağaza ve dükkanda satılmaktadır. Piyasa’da çok sayıda imitasyonu bulunmakla birlikte orjinal ürünleri anlamak çok zor değildir. Çakmağın kapağı açıldığında çıkardığı özel ses ve kutusundan çıkan „ömür boyu garanti“ belgesi ile bunu tespit etmeniz mümkün. Ayrıca çakmakların hem dış kabuk ünitesinde, hem de içindeki ateşleme ünitesi üzerinde marka ismi kazınmıştır. Yani iç ünite üzerinde bu marka yazısı yok ise, ürünün orjinal olmadığından şüphelenmekte haklısınız. Orjinal ürünlerin fiyatları değişmekle birlikte en az 50 TL ve üzeri ücretlerden satılmaktadır. Zippo, çakmaklarına o kadar güvenmektedir ki, kaç kişinin kullandığına ya da nasıl bozulduğuna bakmaksızın; çakmağınız bozulduğunda markanın yetkili merkezine gönderip ücretsiz olarak tamir ettirebilir, veya tamir edilemeyecek durumdaysa yenisini ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Satış noktaları ve mağazalar haricinde online alışveriş sitelerinden de satın almak mümkün. WebdenAl, Hızlıal.com ve 7/24 Tıkla sitelerinden orjinal Zippo çakmak ve çakmak gazı satın alabilirsiniz. Üstelik birçok ürün yanında ekstra aksesuarlar veya çakmak malzemeleri de hediye edilmekte!

Zippo Modelleri ve Özellikleri

Zippo, bütanla çalışan rüzgara daha dayanıklı modeli ile benzinli modeli olmak üzere 2 çeşit çakmak üretmektedir. Ancak modelleri için bir sayı vermek mümkün değil. Çünkü artık, isme özel tasarımdan taraftar tasarımlarına; sevgililer gününe özel tasarımlardan sevilen müzik gruplarının simgelerine kadar çakmaklar üzerinde hemen her şekli bulmak mümkün. Markanın en çok tercih edilen tarzları arasında ise, retro olarak bilinen klasik modeller yer almaktadır. Bu modelleri genelde üretim yılı ve sonrasında konan „Replica“ (Taklit anlamına gelir) kelimesiyle farketmek mümkün. Buna örnek verilebilecek en güzel ürünlerden biri Zippo 1941 Replica modelidir. Ancak şunu bilmek gerekir ki, herkesin istediği tarzda bir çakmak mutlaka üretmiştir.

İlgili mağazalar