Şapka Örnekleri: Şapka Modelleri ve Çeşitleri, Şapka Alışverişi

Şapka Örnekleri: Şapka Modelleri ve Çeşitleri, Şapka Alışverişi Galeri

Şapkalar kış mevsiminde başımızı soğuk havadan, kar ve yağmurdan koruyan, yaz mevsiminde ise sıcaktan korunmamızı sağlayan aksesuarlardır; çeşitli renk ve biçimleriyle kıyafetimize şıklık katan giyim maddeleridir. Bu nedenle hem koruyan hem de şıklık katan özellikleri bulunmaktadır. Yediden yetmişe her yaşta insana uyacak modeller bulunmaktadır. Özellikle bebeklerimizin ve çocuklarımızın tenleri hassas olduğundan mutlaka hava şartlarından korunması için bu ürünleri kullanmamız yerinde olacaktır. Şapkalar geçmiş yıllarda yaklaşık olarak altmışlı yıllara kadar günlük giyimin vazgeçilmez bir parçasıydı. Gerek hanımlar, gerekse beyler günlük giyimde mutlaka bu ürünleri kullanırlardı. Şapka giyimi artık günlük giyimin vazgeçilmez parçası olmamakla birlikte yine de hemen hemen her mevsim kullanılmakta olan bir giyim aksesuarıdır.

Şapka Yapımı ve Malzemeler

Şapka Yapımı ve Malzemeler

Keçe malzemeden yapılan modeller oldukça dayanıklı olmaktadır. Giyim için kullanılan birçok model bulunmaktadır. Fötr şapkalar genellikle keçe kumaştan yapılan çevresi yuvarlak ürünlerdir. Kalın ve sert bir kumaş olan keçeden rahatça soğuk iklim şartlarına dayanacak fötr şapkalar yapılması mümkündür. Keçe ürünlerin yapımı için öncelikle başımızın ölçüsüne uygun olarak ve tercih edilen renklerde keçe kumaş edinmemiz gerekir. Çeşitli ölçü ve patronlara göre kumaşı keserek bir dikiş makinesi yardımıyla dikip şapkamızı yapabiliriz. Keçe kumaştan sadece fötr değil, bere, siperli modeller de hazırlanabilir. Kumaş ile şapka yapımı da mümkün olmakla birlikte ince kumaştan yapılan kumaş modeller yaz mevsimine uygundur. Kadife gibi çeşitli kalın kumaşlar kullanılarak yapılan modeller de daha çok kış ve sonbahar kullanımı içindir. Bu ürünleri yapmak için bir başka seçenek ise örgü yünleridir. Örgü yünlerinden atkı bere takımları, kasketli modeller örülerek soğuk kış günlerinde rahatça giymek mümkündür. Birçok ürün için örgü modelleriyle birbirinden şık modeller hazırlamak mümkündür. Dokuma tekniğinin gelişmesile birçok farklı renk ve desenlerde örgü yünleri bulunmaktadır. Bu yünlerle kendimize, aile ve özellikle çocuklarımıza birbirinden güzel yün şapka ve bereler hazırlayabiliriz. Tığ işi şmodeller de zarif görünümüyle özellikle abiye kıyafetlere çok yakışacaktır. Yaz günlerinde ve bahar aylarında tığ işi modeller kıyafetimize renk katacak aksesuarlar olacaktır.

Şapka Aksesuarları ve Online Alışveriş

Çeşitli model ve çeşitleri online olarak HızlıAl, Webdenal ve 7 / 24 Tıkla alışveriş mağazalarından temin edebilirsiniz. Eğer hazır olarak değil de, bu ürünleri kendiniz dikmek istiyorsanız, özellikle çocuk ve bayan modellerinde çeşitli malzemeler kullanılarak şık modeller hazırlayabilirsiniz. Erkek için olan modellerde süsleme olarak fazla malzeme kullanılamamakla birlikte süsleme olarak çeşitli düğmeler, kumaş şeritler kullanılabilir. Özellikle fötr şapkaların etrafına kumaşla uyumlu renkte şerit dikilebilir. Bayan modellerinde çeşitli çiçek süslemeleri, ponponlar, tüyler, sim ve düğme süslemeleri, kurdeleler, boncuklar dikilebilir. Çocuklar için olan modellerde ponponlar, çeşitli peluş hayvancıklar, sevimli figürlü düğmeler rahatlıkla dikilebilir. Şapkaların uçmaması ve görüntü açısından hoş olması için ip veya kurdela ile bağlama uzatmaları yapılabilir. Çeşitli dikim modelleri örnek alınarak dikiş yeteneği veya örgü yeteneğiyle birbirinden farklı ve şık şapkalar hazırlmamak mümkündür. Elde hazırlanan modeller piyasadan yüksek ücretle alacağımız modellere göre daha ekonomik olacaktır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları