Salon Dekorasyonu: Salon Dekorasyonu Modelleri ve Online Alışveriş

Salon Dekorasyonu: Salon Dekorasyonu Modelleri ve Online Alışveriş Galeri

Bir evin en göz önündeki bölümü olan salon, yıllar boyu misafirlerin ağırlandığı oda olarak en güzel şekilde dekore edilmeye çalışılmıştır. Hatta kimi aileler bu bölümün kapısını sadece misafirlerine açarlardı. Osmanlı saray mimarisinde en pahalı, en değerli parçaların sergilendiği, en gösterişli bölüm olmuştur. Günümüzde ise bir iş gününün sonunda ailemizle, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz toplanma mekanı olarak kullanıldığından salon dekorasyonunda rahatlık, işlevsellik ve estetik ön plandadır. Bu mekanın tasarımında geleneksel tarzdan ultra modern bir atmosfer yaratmaya kadar bir çok seçenek vardır. Dahası bu stiller farklı kültürlerin tasarım öğeleriyle birleşerek bambaşka atmosferler yaratılır. Örneğin geleneksel bir İskandinav evi, Japon evinden çok farklı dekore edilmiştir. Seçilecek mobilyalar, aksesuarlar, ışıklandırmalar, renkler her salonu bambaşka bir ortama büründürecek, ona ruh verecektir.

Salon Dekorasyonu Tarzını Ne Belirler?

Salon Dekorasyonu Tarzını Ne Belirler?

Evin her bölümünde olduğu gibi salon dekorasyonunda da evde yaşayan kişilerin sayısı ve yaşam tarzı en önemli etkendir. Örneğin tek başına yaşayan bir genç, ağır antika avizelerin hakim olduğu bir yaşama alanı yerine, işlevsellik ve rahatlık açısından minimal bir düzeni tercih eder. Bir odanın kullanım amacı da döşenme tarzını belirleyen en önemli faktörlerdendir. Kimi kullanıcılar toplanıp sohbet edebilecekleri bir salonları olsun isterler. Bunun için birbirine dönük koltuklar, sohbet esnasında kahvelerini koyabilecekleri sehpalar en işlevsel dekorasyon tarzı olacaktır. Kimisi en çok televizyon izlemeyi sever, dolayısıyla rahat bir koltuk, ayaklarını uzatabileceği puf bu kişiyi mutlu edecektir. Kimi evler bulundukları ortama göre dekore edilirler. Deniz kenarındaki bir konut, denizin tüm maviliğini içeri alacak şekilde dekore edilir. Denize bakan büyük pencereler birer tablo gibi görünürken odaların içi manzaranın güzelliğini bastırmadan sade bir şekilde düzenlenir. Bir orman evi ise ahşaplarla doğal bir havaya bürünmüştür.

Neyi Nereden Almalıyım?

Yaşama mekanınıza seçimlerinizle kendi ruhunuzu katabilirsiniz. Öncelikle nasıl bir yerde kendinizi huzurlu hissedeceğinize karar vermelisiniz. Salon dekorasyonu tarzı konusunda fikir vermesi açısından Home-Designing gibi bir çok iç mimari önerinin bulunduğu siteleri inceleyebilirsiniz. Daha sonra Marshall'ın geliştirdiği Kendieviniyarat.com adresinden çeşitli denemelerle en çok hoşunuza giden renkleri belirleyebilirsiniz. Yer kaplama malzemesi olarak ne tür bir malzeme tercih edeceğinize de karar vermeniz gerekiyor. Bolon Yer Kaplamaları vinil dokuma tarzı çalışan, incelemenizi önerebileceğimiz bir firma. Eğer yerlerinizin ahşap olmasını isterseniz laminant veya lamine tercihi yapmalısınız. Laminant parke, reçine emdirilmiş kağıdın sıkıştırılmış talaş üzerine basılmasıyla elde edilir. Lamine parke ise farklı kalınlıklardaki ağaçların birbiri üzerine preslenmesiyle elde edilen organik ve gerçek parkedir, dolayısıyla laminanta göre daha pahalı ancak daha uzun ömürlüdür. Mobilya seçimine geldiğinizde uzman tasarımcılar alabileceğiniz en sağlam ürünleri almanızı öneriyor. Çünkü mobilyalarınızın sağlam bir iskeleti olursa gerek döşemesini, gerek rengini değiştirerek uzun yıllar kullanabilirsiniz. Hem de taşınmak isterseniz taşıma esnasında hasar görme riskini azaltmış olursunuz. Mobilya alışverişiniz için Evimister, Evmanya ve Dekoreko online alışveriş mağazalarına gözatabilirsiniz. Halılar evinizin görünümünü baştan aşağı değiştirir. Step Halı en modern halı tasarım firmalarından biridir. Bunun yanı sıra Bizimhali.com adresinden çok sayıda halı ve kilimi inceleyip online alışveriş yapabilirsiniz. Aydınlatmanız için Philips'in aydınlatma aksesuarlarını görmeden alışveriş yapmayın. Hem çok şık hem de en yeni teknoloji ile üretilmiş ultra modern ürünler bulabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları