Şal Örnekleri: En Güzel Şal Örnekleri ve Nasıl Yapılacağı

Şal Örnekleri: En Güzel Şal Örnekleri ve Nasıl Yapılacağı Galeri

Kışın soğuk havalarında, atkı olarak veya kazaklarımızın üzerine aksesuar olarak veya bahar ile yaz akşamlarının serin havalarında bizi ılık tutması için şal kullanımı vazgeçilmezdir. Gerek düz desenli gerek çeşitli desenlerle yapılsın şallar her zaman hanımların şıklığına şıklık katan önemli giyim unsurlarıdır. Günümüzde birçok kumaştan çok farklı şal modelleri hazırlanmaktadır. Paşmina, tiftik, yün malzemelerden yapılan kalın şal örnekleri olduğu gibi, saten, keten gibi çeşitli kumaşlardan hazırlanan şallar da bulunmaktadır. Şal çeşitlerinden seçim yapmak hanımların giyeceği kıyafete göre belirledikleri bir tercihtir. Şal yapımında tercih edilen bir malzeme de yün ve merserize yumaklardır. El becerisi olan hanımlar şiş ve tığ kullanılarak birbirinden farklı modeller üretebilmektedir. Öte yandan hazır giyimde de elle veya makineyle örülmiş bazı şalörneklerine rastlamak mümkündür.

En Güzel Şal Örnekleri

En Güzel Şal Örnekleri

En güzeş şal örneklerini Vakko'da bulabilirsiniz. Şal örneklerinde birçok malzemeden ve sayısız modelden seçim yaparak çok çeşitli şal örnekleri hazırlamak mümkündür. Şiş ve tığ işiyle yapılan şal örneklerinde birçok desen kullanılmaktadır. Bu anlamda tığ işiyle çiçek, kare, yaprak ve dantel desenleri gibi çeşitli şal örnekleri yapmak mümkündür. Öte yandan şalı düz şekilde örerek veya tığ işi kullanarak şalın kenarlarına çiçek, püskül, yaprak gibi süslemeler yapmak da bir tercih olabilir. Eğer şalın her yeri desenli yapılacakse ve daha çok bahar ve yaz aylarının serin akşamlarında kullanılması planlanıyorsa şalın tığ işimnden yapılması ve merserize gibi ince yumaklardan örülmesi yerinde olacaktır. Ancak şal kış aylarında sıcak tutması için kullanıcaksa bu kez şişle yün yumaklardan hazırlanması yerinde olacaktır. Şal örülmesi için birçok tığ ve şiş örgü modeli tercih edilebilir. Bu konuda gerek örgü dergilerinden, gerekse örgü modelleri üzerine hizmet çeşitli internet adreslerinden kolayca örgü örnekleri çıkarmak mümkündür. Tariflerde kaç ilmek atılacağı, artırma ve eksilmeler gibi birçok detay sunulmaktadır. Örnek çıkardıktan sonra şalın rengine ve yün kalınlığına karar vermek uygun olacaktır. Eğer kalın bir şal yapılmak isteniyorsa modeli daha düz seçmek, tığ işi yapılacaksa daha dateylı ve dökümlü modeller seçmek yerinde olur ve şal örgüye daha çok yakışır. Çok çeşitli şal örnekleri arasından seçim yaparak birbirinden farklı modeller hazırlamak mümkündür.

Kumaş Şal Yapımı

Şal yapımında bir başka seçenek de çeşitli kumaşlardan şal hazırlamaktadır. Bu anlamda kumaş satan çeşitli firma ve dükkanlardan hazır toptan şekilde satlan ürünlerden seçim yapmak mümkündür. Kış ve sonbahar mevsimi için serin havalarda yünlü kumaşlardan seçim yapılabilir. Bu anlamda ince dokunmuş yünler, paşmina yün kumaşlar şal örnekleri hazırlamak için uygundur. Yaz ve ilkbahar mevsiminde kullanılmak için saten, dantelli kumaşlar, ince keten gibi birçok kumaş seçilebilir. Yaz ve bahar gecelerinde düğün gibi etkinlikler oldukça fazla olduğundan abiye kılıklara sık sık ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kıyafetlerimizin tamamlayıcısı olarak aynı ton ve kumaş türünde malzemeyle şık şal örnekleri hazırlayabiliriz. Kumaş alınarak uçlarından bir dikiş makinesiyle bastırılabilir. Şal kenarlarına süsleme amaçlı çeşitli dantel ve kürk detaylar dikilebilir. Püskül gibi farklı aksesuarlar da dikilebilir. Öte yandan elinden tığ işi gelen hanımlar şal kenarlarına tığ ile süsleme yapabilirler.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları