Rüzgar Gibi Geçti: Filminde ve Kitabında Online İndirim Fırsatları

Rüzgar Gibi Geçti Galeri

Alman, Rus, Fransız ve İngiliz yazarlar kadar olmasa bile Amerikalı yazarlar da yapıtlarıyla dünya edebiyatına çok önemli katkılar yapmışlardır. Bu büyük yazarların başında John Steinbeck, Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, Jack London, Mark Twain, Eugene O’Neill, J. D. Salinger, Emily Dickinson, William Faulkner, Kurt Vonnegut, T. S. Eliot, Norman Mailer, Pearl S. Buck, Henry James, Tennessee Williams, Herman Melville, Harper Lee ve Saul Bellow gibi isimler yer almaktadır. Bu listenin olmazsa olmaz isimlerinden biri de Margaret Mitchell’dir.

Amerikan Klasiği Rüzgar Gibi Geçti

Margaret Mitchell 1900 yılında A.B.D.’nin güneyinde Atlanta’da zengin ve politik güce sahip bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında edebiyata olan ilgisi G. A. Henty ve Edward Stratameyer’in hikayelerini okumaktan ibaretti. Daha sonraki yıllarda ise Mitchell’in edebi zevki William Shakespeare ve Charles Dickens ile tanışmasıyla değişmeye başladı. 11 yaşına geldiğindeyse en büyük ilgi alanı kendi uydurduğu hayali Urchin Yayınevi için yazdığı hikayeleri bir araya toplayıp kitap haline dönüştürmekti. Daha o zamanlar yazdığı hikayelerde bile aşk ve gurur temaları çok net bir biçimde göze çarpıyordu. Başarılı bir eğitim hayatının sonrasında Atlanta Gazetesi için çalışmaya başlayan Mitchell ilk kısa romanını henüz 16 yaşındayken yazdı. 48 yaşında hayata veda eden Margaret Mithcell bu kısa yaşamına 4 kitap sığdırdı ve yazdığı son roman ile dünyaca ünlü bir yazar oldu. İşte bu roman Rüzgar Gibi Geçti’dir. 1926 yılın Mitchell geçirdiği trafik kazası sonucu işten ayrıldı ve iyileşme sürecinde vakit geçirmek için yazmaya başladığı romanı yayımlandığında kısa süre içinde çok büyük bir ilgi topladı. Amerikan İç Savaşı ve savaş sonrası dönemde Scarlett O’Hara’nın deneyimlerini aşk ve gurur temaları çerçevesinde anlatan Mitchell’in zaman içinde klasikleşen romanı 1939 yılında dünyaca ünlü yönetmen Victor Fleming tarafından sinemaya uyarlandı. Başrollerinde Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland ve Hattie McDaniel’in oynadığı film en iyi film, en iyi uyarlama senaryo, en iyi yönetmen ve en iyi görüntü yönetmeni de dahil olmak üzere toplam 7 dalda Oscar kazandı ve bu başarı 1960 yılında Ben-Hur filmi 11 dalda Oscar kazanıncaya kadar tam 20 yıl boyunca bir rekor olarak kaldı.

Kitap ve DVD’lerde İndirimli Fiyatlar Idefix’te

Sinema eleştirmenleri uyarlama filmlerin orijinal romanlardan bağımsız olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylerler. Rüzgar Gibi Geçti romanı ve filmi ayrı ayrı değerlendirildiğinde ise ortaya iki büyük eser çıkıyor. Bu iki büyük esere indirimli fiyatlarla ulaşmanın adresi ise Idefix. Idefix’in mevcut kampanyaları, ek indirim sağlayan indirim kuponları, belli bir miktarın üzerindeki alışverişlerde kargo ücreti alınmaması, online satıştaki deneyimi ve güvenilir hizmet politikası, onu diğer online satış sitelerinin bir adım önüne çıkarıyor. Idefix’in avantajları fiyatlarından faydalanarak alışveriş yapmak için siteye ücretsiz üye olmak yeterli.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Roman
  • idefix
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları