Rolex

Rolex: Rolex'in Ürettiği En Pahalı Saat Modelleri ve Fiyatları Galeri

Atalarımızın kullandığı ilk saatler güneş saatleridir. Güneşin hareketine ve gölgelerin konuma göre oluşturulan bu ilk saatleri yandıkça işaretleri silinen mumlar, yağı bittikçe zamanın geçtiğini anlatan gaz lambaları ve kum saatleri izlemiştir. Güneş saatlerinden yüzyıllar sonra ise su saatleri insanların hayatına girmiştir. Hava bulutlu olduğunda zamanı ölçemeyen güneş saatlerinin ya da mum bitince, gaz azalınca çalışmayan diğer saatlerin aksine şaşmayan su saatleri o günlerde popüler olmuştur. Taştan yapılan ve içine işaretler kazınan bir havuzun içine periyodik damlayan su damlaları ile zamanı ölçerlermiş. Bir ileri teknoloji su dolu bir küvetin altına küçük bir delik açıp havuzun içinde kovanın batışına göre zamanı ayarlamak olmuş. Bir süre sonra suyun akışını aynı tempoda tutmanın zorluğu anlaşılınca devreye modern teknoloji girmiş ve mekanik saatlerin zamanı gelmiş. İlk mekanik saatler, saati pek doğru düzgün göstermenin ötesinde şık olduğu için kullanılmış. Mekanik saatlerin atası ise 1524 yılında Alman kilit ustası Peter Henlien’in yapmış olduğu kurmalı saattir. Bu tarihten sonra Fransız ve Alman saat üreticileri saat piyasasını ellerinde tutmaya başlar. Zamanla ingilizler, İsveçliler ve İsviçreliler de işe el atınca mekanik saat dünyası altın çağını yaşamaya başlar. Çelikten yapılan iç mekanizmalar artık pirinçten yapılmaya başlar ve tasarımlar daha şık olur. Bugün hala el yapımı birçok saat orta halli bir araba fiyatına piyasalarda dolaşmaktadır.

Bir Statü Simgesi: Rolex ve Online Alışveriş

Rolex saat modellerine firmanın online sitesinden ulaşabilirsiniz. 1905 yılında Hans Wilsdorf ve Alfred Davis adındaki iki girişimci İngiltere’nin Londra kentinde Wilsdorf ve Davis adında bir saat şirketi kurarlar. İlk başlarda İsviçre’den saat parçaları ithal edip onları İngiltere’de birleştirmeye çalışırlar. 3 yıl sonra Wilsdorf, Rolex markasını kurarak tek başına ilerlemeye başlar. Wilsdorf, İngiltere’deki altın ve mücevherlere uygulanan yüksek vergiden kurtulabilmek amacıyla şirketini İsviçre'ye taşır. Rolex artık dünyaya açılmıştır. Bugün hala şirketin hisseleri borsaya bile açılmamıştır ve şirket gelirleri hayır kurumlarına bağışlanmaktadır. Dünya'nın sayılı saat firmaları içinde yer alan Rolex birçok insanın tercih etmesi ile ünlüdür.

En Pahalı Rolex'ler

Rolex-Date modeli firmanın giriş modellerinden biridir. Yumuşak hatlara sahip olan saat diğer modellere kıyasla oldukça uygun fiyatlar ile piyasaya sürülmüştür. Mekanik çerçeveye sahip olan ''Date'' modelinin perakende satış fiyatı 4600$’dır. Altın çerçeveli ''Date'' modeli ise daha şık görünüme sahiptir ve 5200$’dan alıcı bulur. Yine ''Date'' modeline benzeyen ve bir sonraki saat olan ''Air king'' ise 18 karatlık beyaz altın ve elmas taşlarla süslüdür. Bu modelin fiyatı ise 7500$’dır. Genel olarak bu iki model de kendi içlerinde değişik varyasyonlar gösteren ürünlere sahiptir. Her eklenen beyaz altın ya da elmas, fiyatlarda oynamaya neden olur. 1945 yılında piyasaya sürülen ''Datejust'' en çok satan Rolex ünvanının sahibidir. ''Datejust’'ın en önemli özelliği ise tamamen altından üretilmiş olmasıdır. 11.000$’lık piyasa fiyatı vardır. Daha sonradan üretilen çelik modeli ise 7.000$’dan alıcı bulmaktadır. Kadınlara yönelik piyasaya sunulan ''Ladies date'' ise 5500$’lık fiyatı ile müşterilerinin karşısına çıkmış bir modeldir. Beyaz altın kaplamalı şık görünümü ile kadınlar arasında oldukça popüler olmuştur. Elmas işlemeli ve inci desenli modellerinin fiyatı 15.000$’a kadar çıkmaktadır. ''Exploler'' modeli Rolex’in değişikliğe uğramamış olan tek modelidir. Siyah kadranlı bu model yumuşak bir çerçeveye sahiptir ve paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Üzerinde arap alfabesiyle 3’, 6’ ve 9’ rakamları bulunur. Şu anki güncel fiyatı ise 6.000$’dır. ''Oyster Perpetual'' ise beyaz altından üretilen bir modeldir. Birçok kadran çeşitlerine sahip olan ''Oyster'', müşterilerine 4.250$’dan ulaşır. Rolex tarafından ilk defa 1954 senesinde görücüye çıkarılan ''Submariner'' modeli, 40 mm’lik bir kasa içerisinde ve sadece oyster tipi bilezikle sunulmaktadır. ''Submariner'' modeli özel günler ve yılbaşları için de üretilebilmektedir. Safir kristalleri içerir. Çelik modeli 6.000$’dan, 18 karat altın modeli ise 18.000$’dan alıcı bulur. 1971 yılında piyasaya sürülen ve 2008 yılında üretimden kaldırılan ''Sea Dweller'' modeli diğer modellere göre daha kaba bir saattir. Helyum boşaltma valfinin varlığı sayesinde derin dalışlarda da kullanılabilen saatin dalış mesafesi 2000 feet yani 600 metredir. Daha sonradan üretilen ''Deep-sea'' modeli ise 3km’lik dalış mesafesi ile kullanıcılarına sunulmaktadır. Çelik kasasanın kalınlığına göre 6000$ ile 12.000$ arasında değişen fiyatlar ile piyasadadır. ''Rolex Daytona Cosmograph'' ise firmanın 1979 yılında ürettiği ve 2003 yılındaki bir açık arttırma ile 350.000$’a sattığı dünyanın en pahalı saatleri listesine girmiş olan modelidir.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Rolex
  • İNCİ
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları