Radeon: ATI Radeon Ekran Kartlarında Kaçırılmayacak Fırsatlar!

Radeon Galeri

Ekran kartlarının görevi ana kart aracılığı ile diğer birimlerden yani işlemci, hard disk, ram vs. aldığı dijital bilgileri gerekli dönüşümleri yaptıktan sonra CRT veya LCD monitöre aktararak görüntünün oluşmasını sağlamasıdır. AGP ve PCI slotlarına ana kart üzerinden bağlanmaktadır. Bu portlar diğerlerine nazaran çok daha hızlı veri aktarım hızına sahiptir. Ekran kartının üzerinde GPU adı verilen yani grafik işleme ünitesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birlikte çalışan ekran kartı belleği de kart üzerinde yerini almaktadır. Belleklerin ekran kartının üzerine takılmasının nedeni bilgisayar belleğine ihtiyaç duymadan görüntü işlemlerini yerine getirerek yüksek hız elde etmektir. Kuvvetli bir çekim gücü olduklarından dolayı ekstra bir soğutmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Büyük güç gereksinimi duyan ekran kartlarının güç bağlantıları ayrı yapılarak daha büyük bir petekli soğutma sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok marka kendine özgü ekran kartlarını üretmekle birlikte çok geniş pazarlara ulaşmıştır. ATI Radeon marka ekran kartları da bu ünlü markalardan biridir.

ATI Radeon Ekran Kartlarının Özellikleri

ATI Radeon'un çıkarmış oldukları modelleri inceleyerek alıcı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. 128bit256MB DDR SDRAM bellek kapasitesine sahiptir. D-sub analog çıkış, TV-Out, DVI çıkışı bulunmaktadır. AGP SX’ tam destek boyutundadır. Microsoft Directx 9 için donanımsal desteğe sahiptir. Mimarisiyle gerçek zamanlı sinema sistemi mevcuttur. SmartShader 2,0 ve SmoothVision 2,1 teknolojisi kullanılmıştır. Ayrıca 0.15 mikron teknolojisiyle üretilmiştir. Çekirdek hızı 3800MHz ve bellek hızı 680 MHZ’dir. 128 MB DDR ram kullanılmıştır. 256bit’lik bellek denetleyicisi mevcuttur. 8 adet piksel Rendering veri yolu bulunmaktadır. ATI Radeon Truform 2,0, SmartShader 2,1, SmoothVision 2,1 teknolojilerine sahiptir. Ayrıca anti alerjik ve anti septik filtreleme özelliğine sahiptir. Akıllı bant genişliği teknolojisi kullanılmıştır ve 128bit renk hassaslığı ile tercih edilebilecek bir ekran kartıdır. 256 bitlik bellek denetleyicisi mevcuttur. 8 adet Piksel Reading veri yolu bulunmaktadır. Ayrıca veri yoluna düşün doku ünitesi 1 dir. ATI Radeon Truform 2,0, SmartShader 2,1, SmoothVision 2,1 teknolojilerine sahiptir ayrıca 9800 Pro da olduğu gibi anti alerjik ve anti septik filtreleme özelliğine sahiptir. Ayrıca 9,0 programlanabilir Vertex ve pixel Shader için donanımsal desteğe sahiptir ve akış kontrolleri 65.280 komut uzunluğunda Vertex programlarıdır. Her Reader geçişinde 1536 komuta ve 16 kapalamaya kadar işleme gücüne sahiptir. Multiple Renger Target ve Pixel Shader 2,0, Open GL 2,0 Tam destekleriyle üretime devam edilmektedir.

Ekran Kartlarında Online İndirimli Fiyatlar

Online indirimli fiyatlarla ATI Radeon ekran kartlarını satın alabilirsiniz. Kliksa.com ve Hizlial.com gibi online alışveriş sitelerinin sağladığı indirimlerden yararlanarak cazip fiyatlarla ürün sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kredi kartına taksit ve taksit erteleme avantajları da sunulmaktadır. Farklı ödeme şekilleri ve kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Satın almış olduğunuz ürün evinize kadar teslim edilmektedir. Aynı gün içerisinde kargo seçeneği de bulunmaktadır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Kliksa.com
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları