Pipo: Pipo Setleri, Tütünler ve Aksesuarlarında İndirimli Fiyatlar

Ahşap Pipo Galeri

Tütün içmek için geleneksel bir yöntem olan piponun temeli Amerikan yerlilerinin kullandığı ve karşılıklı anlaşmayı onaylamak için ikram edilen "barış çubuğu" adı da verilen bir araca dayanmaktadır. İçine tütün koyulacak bir hazne ve dumanı çekmek için bir borudan oluşan bu sistem günümüze kadar farklı ihtiyaçlara göre şekil değiştirerek gelmiş ve pek çok kültürde de yaygınlaşarak bugünkü halini almıştır.

Pipo Yapımında Kullanılan Malzemeler

Pipo Yapımında Kullanılan Malzemeler

Bu aracın ilk kullanım şekli daha çok törensel amaçlıydı. Dini ritüeller gerçekleştirilirken ya da iki kişinin birbiriyle yaptığı anlaşmayı imzalama amacıyla tütün içilmesi Amerika kıtası yerlilerinde oldukça yaygın bir gelenekti. Avrupalıların buraya gelmesinden sonra tütün de giderek dünyada yaygınlaştı ve bu aracı kullanarak tütün içmek erkekler arasında çok yaygın bir moda haline geldi. Ayrıca ustalıkla elde üretilmiş olanları sadece tütün içme amacıyla değil sanatsal zevk göstergesi olarak da kabul edilmektedir. Genellikle ahşap ve ebonit gibi malzemelerde oyularak şekillendirilen bu nesnelerin üzerine yapan ustanın yaratıcılığını ve ince işçiliğini yansıtan her türlü oyma ve deseni uygulamak mümkündür. Bu şekilde çeşitli hayvan ve bitki figürleriyle bezenmiş pipolar da ortaya çıkmıştır. Ülkemizde bu ürünün yapımında kullanılan en önemli malzeme lületaşıdır. Sabun gibi yumuşak ve oyulması kolay olan bu taş ülkemize özgü doğal bir malzemedir ve en çok bu aracın yapımında kullanıldığı için artık neredeyse pipo ile özdeşleşmiştir. Bu tür lületaşından olanlar tütün içmekten çok turistik amaçlı hediyelik eşya olarak üretilip satılmaktadırlar ve daha çok yerel, geleneksel motiflerle bezenmektedirler. Bu tür bir ürünün fiyatı bezemelerinin karmaşıklığı ve yapılışındaki zahmetle doğru orantılı bir şekilde oldukça yüksek olabilir. Bu aracın yapımında kullanılan bir diğer malzeme de gül ağacıdır. Güzel kokusu ve sağlamlığı bu alanda tercih edilmesinde rol oynamaktadır. Ahşap pipoların estetik görünümlerini koruyabilmeleri için sık sık bakım görmeleri gerekir. Bu iş için gerekli kaşık, temizleyici, bakım yağı gibi ürünler pipolarla beraber setler halinde satılmaktadır. Bu tür bir ürün iyi bakıldığı ve temizlendiği durumda çok uzun yıllar boyunca kullanılabilmekte ya da evladiyelik olarak saklanabilmektedir.

Online Alışverişte İndirimli Aksesuar Ve Setler

Tütün içmek için kullanılan araçlar kimi zaman estetik zevk ve koleksiyon amaçlı olarak da satın alınabilmektedirler. Tütün kullanmayan kişiler bile sanatsal tarafına ilgi duydukları pipo ve benzeri araçları biriktirip muhafaza edebilmektedirler. bu tür malzemelerin fiyatı fabrikasyon üretim olup olmamasına ve kalitesine bağlı olarak oldukça değişkendir. Bu tür bir alışverişi yapmanın en iyi yolu farklı seçenekleri en rahat biçimde karşılaştırabilmek açısından online mağazaları ziyaret etmek olacaktır. Yeni Çarşım ve Hızlıal gibi sanal mağazalarda pek çok diğer ürün çeşidinin yanında tütün aksesuarları da bulabilir, bunları online alışverişe özel indirimli fiyatlarla hesaplı bir biçimde satın alabilirsiniz. Üstelik alacağınız ürünlerin evinizden bile çıkmanıza gerek kalmadan adresinize teslim edilmesi rahatlığını da yaşayabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları