Oryantal Dans: Dans Kursları İndirimlerle Şehir Fırsat Sitelerinde

Dansçı Galeri

Oryantal dans bilinen en eski rakslar arasındadır. Geleneksel ortadoğu raksı olan Oryantal Batı’da daha çok belly dance yani göbek raksı olarak bilinir. Yunanistan ve Balkanlarda ise çiftetelli olarak bilinmektedir. Arapça raks şarkı doğunun raksı diye bilinen bir halk raksıdır. Bu sanatı icra eden bayanlar dansöz erkekler ise dansör olarak adlandırılır. İslam öncesi inançları içermektedir. Günümüzde yapılan oryantal, Mısır, Türk ve Lübnan olarak üç çeşide ayrılmaktadır. Makamları ve ritimleri takip ederek yapılması en önemli özelliğidir. Türk biçiminde kıvrak ve esnek el hareketleri ile canlılık göze çarpar. Bel ve kalça hareketleri de çok önemlidir ancak bilek hareketleri izleyenleri en fazla etkileyen figürlerdir.

Raks Kültürü ve Etkileşim

Bu raksı yapan kişiler genellikle yere yalın ayak olarak basar. Bu raksçının toprak anayla yapılan temasın asla kesilmemesi gerektiğini anlatmaktadır; ayaklar kati suretle yerden ayrılmaz. Oryantal daha çok kadın vücuduna özgü olsa da erkeklerin de yaptıkları görülmüştür. Doğu raksları batıda yapılan rakslardan farklıdır. Karakteri insan vücudunun akıcılığına, etkileyici hareketlerine bağlıdır. Batıda rakslar daha çok adıma dayalıdır. Oryantal danslarda hiç zıplama görülmemektedir ve adımlar çok narin atılır. Yılan, peçe, tül, baston, kılıç, meşale gibi malzemeler raksta yardımcı olarak kullanılır. Bunların kendilerine göre anlamları bulunmaktadır. Genel olarak anlatılmak istenen sihir ve ilkel insan yaşantısında korunma amaçlı kullanılmış olan simgelerdir. Solo yani tek başına uygulanan, izole edilmiş hareketlerden oluşur. Bu yolla geçmiş kültürlerin günümüze yansıması da etüt edilebilmektedir. incelendiğinde Günümüzde çokça yapılmaktadır ve izleyeni arttıkça da daha çok yapılacağa benzemektedir. Doğrusu, doğu kültürü batıyı da etkilemektedir. Belly Dance denen bir tür ortaya çıkmıştır böylece. Geleneksel doğu müzikleri dışında müziklerle de yapılmaktadır. Doğu kültürü raksında raksçının bir ritme ihtiyacı vardır. Bunun için yanında zil ve tef gibi müziğe eşlik edebilecek aletler olması dikkat çekicidir. Biraz da folklördan etkilenmiştir. Yapabilmek için profesyonel bir eğitim ve sıkı çalışma gerektirir. Kesinlikle bir raksçının, sporcu gibi büyük bir disiplinle çalışması mühimdir. Bir grup raksı olmadığı için yapılan hataların göze batma olasılığı çok yüksektir ve raksta hata payı olmamalıdır. Derin konsantrasyon ve dikkat gerektirir. Her hareket, her detay izleyen tarafından dikkatle süzülmekte olduğu için çok çabuk göze batacaktır. Sizler de bu deneyimi şehrinizdeki kurslar aracılığı ile yaşayabilir ve boş zamanlarınızı eğlenceli bir aktivite ile doldurabilirsiniz.

Oryantal Dans Kurslarında İndirimli Online Fiyatlar

Günümüzde kişiler günün yorgunluğunu ve stresini eğlenerek atmak için oryantal dans kurslarına kayıt olmaktadırlar. Form tutup raks ederek günlük monotonluktan kurtulabilinir. Size en yakında olan ya da işlerinde profesyonel olan kişilerin raks kurslarının nerede olduğunu öğrenmek çok kolaylaştı. İnternete girip kısa bir araştırmayla bilgi sahibi olunabilmekte. Uygun fiyata fırsatlardan yararlanmak isteyenler Grupanya sitesine düşen raks fırsatlarına göz atmaları gerekmektedir. Aynı zamanda oryantalkursu.gen.tr adresini ziyaret ederek indirimli fiyatlara göz atabilirsiniz. Danskeyfi.com sitesinden kurs ücretlerini, fırsatları ve tavsiyeleri alabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ildeki kurs yerlerini öğrenebilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Grupanya
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları