Örgü Battaniye Modelleri: Yapılışı Anlatımlı Resimli Örgü Örnekleri

Örgü Battaniyelerle Sıcacık Bir Kış Galeri

Soğuk kış gecelerinin en güzel eşlikçisi sıcacık battaniyelerdir. Keyifli bir film izlerken sıcak bir içecekle beraber huzurlu bir şekilde kanepeye kıvrılmak büyük bir zevktir. Üstelik son yıllarda kanepelerin üzerine dekoratif olarak uygun renklerde bu tip ürünler sermek de bir moda haline gelmiştir. Bu çeşit örtüler arasında en kıymetli olanlar kuşkusuz el işi örgü battaniye modelleridir. Böyle bir eser ortaya koyabilmek içinse sabırlı bir çalışma süreci gerekmektedir. Ancak ortaya çıkan sonuç harcanan emeğe her zaman fazlasıyla değmektedir.

Örgü Battaniye Modelleriyle Evinize Renk Katın

Örgü Battaniye Modelleriyle Evinize Renk Katın

Örgü örmek pek çok kadının zevkle uğraştığı bir hobidir. Bu hobi hem aile bireylerinin kış ayları boyunca renk renk ve çeşit çeşit kazaklar, hırkalar giymesini sağlar hem de ören kişi için huzur verici bir uğraştır. Özellikle bir yakına hediye etmek için bu tip el işleri son derece uygundur. Hazır alınmış herhangi bir üründen farklı olarak üzerinde çok büyük emek bulunan hediyeler karşı tarafa olan sevgiyi anlatmanın en iyi yollarından biridir. Güzel bir battaniye örmek için öncelikle uygun ipi doğru şekilde seçebilmek gereklidir. Çok kalın ipler ve çok kalın şişlerle örülen örnekler daha hızlı bitirilebilir, ancak aynı oranda da kaba ve ağır olabilirler. Bu nedenle bunun gibi geniş örtüleri oluştururken orta kalınlıkta şiş ve ip kullanmak uygundur. Çok fazla tüylenebilecek yün ipler tercih edilmemelidir. Bu tür ürünlerin sık sık yıkanması gerekeceğinden pamuklu ipler bu işe daha uygun olacaklardır. Battaniyenin tek ya da iki kişi tarafından mı yoksa bir çocuk ya da bebek için mi kullanılacağı da boyutu belirlerken göz önünde bulundurulmalıdır. Bir battaniyeyi baştan başlayarak sona kadar ilmek ilmek örmek zorlu bir iş olabilir. İlmek hesaplamasını yapmak ve düz bir çizgi halinde devam etmek de bu durumda daha güç olacaktır. Bunun yerine makul boyutlarda kareler örülerek sonradan bir araya getirilebilir. Üstelik bu şekilde çok daha renkli ve ilginç modeller elde etmek de mümkün olacaktır.

Resimli Anlatımlarla Online El İşi Örnekleri

Bu tür bir el işi yapmaya başlamadan önce, özellikle de konu hakkında yeterince tecrübe bulunmuyorsa, mutlaka daha önceden uygulanmış ve beğenilen bir örnek edinilmelidir. Bu tür örnekler için çeşitli kitaplar ve periyodik olarak yayınlanan dergiler bulunmaktadır. Ancak günümüzde internet kanalıyla da bu modellere ulaşmak mümkündür. Hatta bu yolla çok daha fazla ve çeşitli modele ulaşılabilir. Battaniye örgüsü gibi konularda internet üzerinde yerli ya da yabancı kaynaklar bulunmakta ancak bunları anlayabilmek için her zaman yabancı dil gerekmemektedir. El işinin yapılış aşamalarını tek tek resimleyerek yayınlayan web siteleri sayesinde sadece görerek örnekleri anlayabilmek mümkün olmaktadır. Bu işle amatör olarak ilgilenen ev hanımlarının açtıkları blog'lar da yeni ve yaratıcı örneklere ulaşmak için zengin birer kaynak oluşturmaktadır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları