Online Oyunlar: MMORPG Listesi ve En İyi Ücretsiz Online Oyunlar

Online Oyunlar: MMORPG Listesi ve En İyi Ücretsiz Online Oyunlar Galeri

Oyun sektörü giderek gelişmekte olan bir derya. Bu sektör özellikle fantastik edebiyat ve sinemadan da güç alarak çok farklı alanlarda güzel eserleri karşımıza çıkarmakta. Bir de internet teknolojilerinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak artan bağlantı hızları ve pinglemedeki gelişmeler online oyunlar oynamamız için gerekli alt yapıyı da sağlamış durumda. Tüm bu gelişmeler ise son derece ilgi çekici bir tür olan mmorpg türünü yani massive multiplayer online role playing game'i ortaya çıkardı. Bu tür özellikle gençlerin internet kafelerin de yaygınlaşması ile ülkemizde en çok tercih ettiği oyun türlerinden olma özelliği taşımakta. Bunun yanında online oyunlar oyun sektörüne tamamen farklı bir boyut katarak kişilerin frp tutkularını bir bakıma sanal ortama taşıyabilmelerini de sağlamış durumda.

En Çok tercih Edilen Online Oyunlar

Online oyunlar arasında fps'den tutun da strateji oyunlarına kadar pek çok tür bulunmakla beraber kuşkusuz ki en çok ilgi göreni massive multiplayer online role playing game (MMORPG) türüdür. Bu türün dışında ise bazı web tabanlı tarayıcı oyunları da büyük ilgi gören oyunlar arasında. Bu online oyunlar Hattrick, Ogame gibi metin üzerine kurulmuş oyun türleri. Bunun yanında massive multiplayer online role playing game (MMORPG) türüne baktığımızda ise önümüzde bir karakter ve bu karakterin yaşadığı bir evren görmekteyiz. Türün en güzel özelliklerinden bir tanesi ise eş zamanlı olarak bu evrende pek çok farklı karakterin bulunması durumu. Massive multiplayer online role playing game türündeki oyunlara örnek verecek olursak, Knight Online, Metin 2, İstanbul Kıyamet Vakti, World of Warcraft gibi dünyanın en ünlü oyunlarını görebiliriz. Bu oyunların oyunculara sunduğu olanaklar bakımından süreklilik arz etmesi ise en ilgi çekici yanlarından bir tanesi. Yani bizleri klasik bir fps oyunu gibi bir son beklemeyen bu oyun türünün sonu tamamen sizin oyunu bırakmanız durumunda gerçekleşmekte. Eğer oyunu bırakmaya karar vermezseniz, yapımcı şirket sunucularını kapatana kadar bu oyunu oynama şansına sahipsiniz demektir. Sunucuların kapanması durumu ise pek olası olmayan bir durum. Online oyunlar arasında en çok ilgi çeken mmorpg türündeki pek çok oyun ücretli üyelik istemekte. Ücretli üyelik satın almadığınız durumlarda ise bazı premium özelliklerden faydalanamama gibi olumsuzluklarla karşılaşabilmektesiniz.

Online Oyunlar ve Premium Üyelik Sistemi

Online oyunlar arasında belki de en ünlüsü olan Knight Online ülkemizde en çok tercih edilen massive multiplayer online role playing game oyunu olma özelliğine sahip. Hatta bu oyun o kadar büyük bir hayran kitlesine sahip ki, kendi karakter piyasası bile bulunmakta. Bu piyasa sanal özelliklerden öte gerçek parasal değerler üzerinden oluşturulmuş bir piyasa. Kimi zaman bir karakter için yüzlerce TL ödeme yapmayı kabul eden insanlar bulmak gayet basit. Online oyunlar genellikle aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olmak üzere abonelik seçenekleri ile oyuncuların oyunlarını sürdürebilmeleri adına para talep etmekteler. Yani eğer bir mmorpg oyunu oynamak istiyor ve bu oyunu tüm seçenekleri ile kısıtlama olmaksızın oynayabilmek istiyorsanız bir miktar para vererek oyuna dahil olmanız gerekmekte. Yine de ücretsiz olarak da oynayabileceğiniz bu online oyunlar sadece bazı kısıtlamalara takılmanıza neden olacak ve oyundan tam zevk almanızı önleyecektir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları