Nakış: Nakış Teknikleri, Modelleri ve Online Nakış Fiyatları

Nakış: Nakış Teknikleri, Modelleri ve Online Nakış Fiyatları Galeri

Nakış bir sanat olarak sayılabilir. Süs amacıyla yapılmaktadır. Bu sanat eskiden elle yapıldığından dolayı değeri çoktu. Fakat şimdi makineyle yapılıyor ve çok değerli olduğu söylenemez. Bu sanat çok eski zamanlardan kalmadır.

Nakış Teknikleri

Eski dönemlerde bazı küçük kızlar el işi yapabildiğini kanıtlamak için kumaş üzerine adlarını yazarlardı. Şimdilerde tarihe karışmış bu adetler Babil ve Pers döneminden kalmadır. Bu sanatta usta olan devletlerden biri eski Mısırlılardır. Japonlar ise çeşitli kumaşlar üzerine işlemeler yapardı. Bizanslılar da bu sanatta baya iyidirler. Avrupa´ya da Bizanslılar sayesinde yayılmıştır. Bizans ta çıkan iç karışıklık sonrası Bizanslı nakışçılar başka devletlere göç etti. Bu sayede de tüm dünyaya yayılmış oldu. Hindistan da bu sanatta iyidir. Türkler İslamiyet’ten önce kumaş üzerine hayvan ve mağara resimleri işliyordu. İslamiyet kabul edildikten sonra ise daha farklı desenler yapılmaya başlandı. İşlemeler daha çok resim olurdu ve bu resimler mutlaka bir anlam içerirdi. Özellikle bu sanat 12.-18. yüzyıllarda büyük bir gelişme göstermişti ki sanayi inkılabı çıktı. Yani makineleşme başladı ve bu güzel sanatın değeri kaybolmaya başladı şu anda hala bu sanatı elle yapanlar var. El nakışı, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir sanat değil. Adı üstünde sanat herkes sanatçı olamaz sözü tam da bunun için geçerli. El nakışı ince tığ veya iğne kullanılarak ince kumaş üzerine yapılan sanattır. Türk nakışçılığının çok eskilere dayandığı belirtilmektedir. Bulunduğumuz tarihten Kanuni devrine kadar yaklaşık 1500 yılına kadar örnek bulunmaktadır. Hatta bu tarihten daha öncelerine kadar da olduğu söylenenler arasında. Türk işlemeleri bölgelere göre değişebilmektedir. Aynı zamanda evlenecek kızların çeyizlerinde de güzel eserler bulunmaktadır. Eserlerin bölgeye göre değişmesine iklim şartları ile örf ve adetler neden oluyor. Madem şu anda el eserleri yapılmıyor bari bunlara sahip çıkalım. Mesela; müzelerde sergilenmesini sağlayabiliriz. Dernek ve vakıflar sayesinde koruyabiliriz. Bu sanatın birçok değişik türü vardır. Bu türler şunlardır; hesap işi, Türk işi, Çin iğnesi, Antep işi, tel kırması, Maraş işi, ajur, antika, iğne oyası, Kastamonu çarşaf bağlamaları, aplikte, beyaz iş, marka, İngiliz danteli, dantel vöniz, file, giyim süslemeleri, pul ve boncuk dikişleri, tığ danteli, firkete oyası, mekik oyası, makrame, balgümeci ve su büzgüsüdür. Bu sanatında bazı taktikleri vardır mesela; ilk olarak desen çizilir ve kumaşa geçirilir, desen delinerek kumaşa geçirilir. Daha sonra desen kopya kağıdı ile kumaşa geçirilir bu arada bunu yaparken desen sayısı sayılır. En son olarak da desen oyulur ve kumaşa geçirilir.

Nakış Modelleri Satılan Online Mağazalar

Nakış Modelleri Satılan Online Mağazalar

Ülkemizde birçok bayan bu el emeği göz nuru ürünleri yapıp internet ortamında satarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Bu ürünler birçok firma tarafından yapılmaktadır. Eleseri, evmanya, evimister, bamarang gibi sitelerden nakış modellerini internetten satın alabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Bamarang
  • Eleseri
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları