Müzik Aletleri İsimleri: Uygun Fiyatlı Enstrümanlar Online Alışverişte

Müzik Aletleri İsimleri: Uygun Fiyatlı Enstrümanlar Online Alışverişte Galeri

Doğadaki güzel seslerin bir taklidini ortaya çıkarmak isteyen insanlar, müziğe ilk önce söyleyerek başladılar, ıslık çaldılar. Sonra içini boşalttıkları ağaç kütüklerine çıplak elleriyle, kemiklerle ve sopalarla vurdular. Ağaç parçalarını, hayvan boynuzları oyarak üflediler. Farklı farklı şekiller verdikleri ağaç parçalarına, hayvan bağırsaklarının liflerini gerdiler, elleriyle çekerek sesler çıkardılar. Ellerini kullanmanın yanı sıra hayvanların uzun kıllarından yaylar yaptılar veyahut biçim verdikleri sopalarla bu tellere vurdular. Elektronik olanlar harici tüm müzik aletleri, hala aynı prensiplerle çalışmaktadır.

Müzik Aletlerinin İsimlendirilmesi- Telli ve Vurmalı Çalgılar

Müzik aletlerinin müziği oluşturma prensipleri değişmese de çalgı sayısının artmasıyla birlikte farklı tınılar, farklı stiller oluşmuştur. Çalgıların gruplara ayrılıp isimlendirilmesi de bu durumun sonucudur. Müzik Aletleri isimlerine göre temelde beşe ayrılırlar. Vurmalı, üflemeli, telli, yaylı ve tuşlu. Hem evrensel olarak bilinen, kendi ülkemizde de önemli bir yere sahip çalgıdan bahsetmek gerekirse, neredeyse tüm müzik türleri için kullanılabilen gitar örnek verilebilir. Telli çalgılar grubuna üye bu enstrümanda, tellere pena veyahut elle vurularak melodi elde edilir. Temel olarak kendi içerisinde klasik, akustik, bas ve elektro gitar olarak ayrılmıştır. Diğer telli çalgılara kendi kültürümüzde önemli bir yeri olan ud, bağlama, tambur, kanun örnek olarak verilebilir. Vurmalı çalgılar, bir ezgi elde etmek için değil, ritim oluşturmak için kullanılırlar. Farklı vurmalı çalgılarla kulağa hoş gelen, çok sesli bir eser ortaya çıkarmak mümkünse de ritim olmadan bir ezgi yazılamaz. Yirmi gitardan oluşan bir topluluk, sadece masaya vurmakla bile idare edebilir. Vurmalı çalgılara örnek olarak darbuka, bateri, davul, bendir, zil örnek olarak verilebilir.

Müzik Aletlerinin İsimleri - Üflemeli, Yaylı ve Tuşlu Çalgılar

Müzik Aletlerinin İsimleri - Üflemeli, Yaylı ve Tuşlu Çalgılar

Üflemeli çalgılarda başarılı olabilmek için yeteneğin yanında iyi bir nefes kontrolü gerekir. Üflemeli çalgılar arasında flüt, kaval, klarnet, zurna, trompet gösterilebilir. Yaylı çalgılar ailesinin boyutlarına göre küçükten büyüğe; keman, viyola, viyolonsel(çello), kontrbas şeklinde sıralansa da en önemli üyesi kemandır. Keman, gerçek bir orkestranın vazgeçilmez parçasıdır. Yaylı çalgılar, at kuyruklarından alınan veya sentetik olarak üretilen kıllardan yapılan bir yay ile çalınır. Yaya reçine sürülmesi ile telle arasında oluşan sürtünme, sesi oluşturur. Sadece keman ailesi ile sınırlı olmayan bu toplulukta, kendi çalgılarımız da vardır. Yaylı tambur, kemençe ailesi, kabak kemane bu gruptandır. Tuşlu çalgılar içerisinde en başta piyano gelmektedir. Onlarca farklı çeşidi vardır. Doğru müziğe en rahat ulaşılan bu çalgı için bestelenen eserler, küçük bir çocuğun bilgisine uygun olandan tutun da en büyük virtüözlerin bile zorlandığı dereceye kadar çeşitlidir. Diğer tuşlular; melodika, klavsen, akordiyon gibi çalgılardır.

Müzik Aletleri Online Satış

Enstrüman alışverişinde en başta gelen online alışveriş sitesi, hiç şüphesiz Dobez'dir. Dobez'de neredeyse tüm müzik ürünlerini hem indirimli alabilir, hem de kargo avantajlarıyla kapınıza kadar getirtebilirsiniz. İnternetten enstrüman satın almak istediğinizde bu konuda uzmanlaşmış bir çok site haricinde genel alışveriş siteleri ve ikinci el ürünlerin kullanıcıları tarafından satıldığı siteleri ziyaret edebilirsiniz. İlk başta isimlere göre yapılan sıralamadan almak istediğiniz çalgıyı seçtikten sonra, markalardan beğendiğinizi alabilirsiniz. Online olarak enstrüman alacağınız siteler arasında hepsiburada, gittigidiyor, enstrumansepeti bulunmaktadır. İkinci el bir ürün satın almak istediğinizde resimlere çok dikkatli bakmanız, ürün kondisyonunu iyi gözlemlemeniz ve satıcıyla birebir irtibata geçip daha ayrıntılı bilgi istemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • GittiGidiyor
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları