Mutfak Takımları: Son Dantel Modelleri ve Örnekleri

Mutfak Takımları: Son Dantel Modelleri ve Örnekleri Galeri

Mutfaklar özellikle bayanların en çok vakit geçirdikleri odalardır. Bu nedendir ki genç kızlar çeyizlerini yaparken özellikle bu odaya daha çok önem verirler. İster araç gereçleri olsun, ister büyük eşyaları, isterse de dantelleri olsun genel olarak en güzelleri bu odada yer almaktadır.

Mutfak Takımları

Mutfak Takımları

Mutfak takımı denilince akla ilk gelen tabi ki de peçeteler. Raflardan, dolapların altından sarkan ve bu odaya şıklık katan bu eşyalar hazır alınabildiği gibi el örgüsü dantel olarak da yapılmaktadır. Hazır takımları çok tercih edilmekle beraber çeyizlik olarak tam dantel ya da yarı dantel el işlemeleri yapılmaktadır. Çeyiz görmeye gelenler ya da hayırlı olsuna gelen misafirler hazır takımlar yerine dantellere daha çok ilgi göstereceklerdir. Mutfak takımları perdeli ve perdesiz olabileceği gibi bazı takımlarda masa örtüsü bile bulunmamaktadır. Tam bir takım yapmak istiyorsanız, mutfak peçeteleri, dolap örtüsü, perdeleri, masa örtüsü, mutfak önlüğü ve bonesini de yapmalı ya da almalısınız. Son yıllarda özellikle yarı danteller çok tercih edilmekte. Bunun nedeni kumaş ile birleştiği için daha şık bir görünümü olması ve kumaştan masa örtüsü ile önlük yapılarak tam bir takım oluşturulabilmesidir. Masa örtünüzün mutfak peçeteleriniz ile uyumlu olması için ya kenarlarından dantel sarkıtmalı ya da ortasını delerek peçeteler ile aynı dantel örneğini eklemelisiniz. Daha değişik tarzlar yaratmak için mutfak peçetelerinizin de ortalarını delip dantel yapabilir ve bunları piko ile birleştirebilirsiniz. Son yıllarda bu tarz modellere daha çok rastlanmaktadır.

Dantellerde Son Moda Örnekler

Dantellerde Son Moda Örnekler

Her geçen yıl bir öncekinden daha farlı dantel modelleri karşımıza çıkmakta. Gelinlik çağa gelmiş ya da gelin olmasına az kalmış genç kızların kafalarında genelde aynı düşünce vardır. O da "Bende olan model başkasında da olmasın." düşüncesidir. Son yıllarda o kadar çok birbirinden güzel modeller ortaya çıktı ki aynı modelleri yapmak işlemek daha zor oldu. Genelde modellerin yapısı hep zikzaklı olmasına karşın, kimi peçetenin ucundan meyve sarkıtılarak, kimi çiçek sarkıtarak, kimi ise yaprak gibi modeller sarkıtarak hazırlanmıştır. İp rengi olarak genelde beyaz her renge uyduğu için kullanılsa da değişiklik yaratmak isteyenler için renkli ip seçimleri de bulunmaktadır. Kullanacağınız renkli iplik büyük boy ve bilindik markaların ipliği ise solma yapmaz ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bazı renklerde zaman zaman kazan farkı olabilmektedir. Bu nedenler iplik alırken ne kadar lazım olacağını az çok tahmin edip hepsini tek seferde almaya dikkat ediniz. İsterseniz yaptığınız dantellere uygun işlemeler ile de kumaşları süsleyip daha şık ve zarif modeller yaratabilirsiniz. Dantel örneği olarak genelde tek parçalar tercih edilse de minik minik motiflerden oluşan örnekler de çok şık durmaktadır. Bu motiflere geçireceğiniz minik kasnaklar ile sert bir yüzey oluşturup değişik bir tarzda model yaratabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları