Mum Çiçeği: Rengi ve Bakımı Hakkında Detaylar ve Fiyatları

Mum Çiçeği: Rengi ve Bakımı Hakkında Detaylar ve Fiyatları Galeri

Bitkiler evlerin ve bahçelerin en güzel ve renkli canlılarıdır. Doğadan uzakta yaşayan şehir insanı evinde veya balkonunda bitki yetiştirerek doğayı bir parça da olsa evine getirip rahatlama çabasında. Görüntüsüyle baş döndüren, kokusu ile evin havasını tazeleyen binlerce bitki çeşidi bulunuyor. İster tohumunu alıp ekerek bir mucizenin gelişimi izleniyor, istenirse hazır yetiştirilmiş olanı evde geliştiriliyor. Güzelliğinin yanında her saksı bitkisi bulunduğu ortama oksijen veriyor. Bu yüzden temiz ve ferah bir hava için oturma odalarında ve salonlarda mutlaka bitki bulundurmak gerekiyor.

En Güzel Süs Bitkisi

Süs bitkisi seçmek başlangıçta zor olabilir. Rengi, kokusu ve büyüklüğü seçim için önemlidir. Bakımının kolaylığı, çiçeklerinin güzel formu ve kokusu ile evlerde bambaşka bir hava estirecek mum çiçeği süs bitkileri içinde en güzellerinden biri. Bakımı da oldukça kolay olan bu süs bitkisi uzun yıllar evinizde güzelliği ile göz kamaştıracak.

Mum Çiçeği Bakımı

Mum Çiçeği Bakımı

Evde kolay bakılmasının en büyük nedeni nemli ve sıcak ortamları çok sevmesidir. Sıcak ev ortamı bitkinin hızlı bir şekilde gelişip büyümesine yol açar. Sarıcı özelliği olduğundan bahçe veya balkonlarda yetiştirilebilir. Balkon duvarına tırmanarak çok güzel bir görüntü oluşturan mum çiçeğini sadece güneyde yaşayanlar balkon veya bahçeye alabilir. Diğer bölgelerde kış soğuk geçtiğinden ve ısı 0 derecelerin altına inebildiğinden bitki ölebilir. Yapraklarının sık olması da sıcak hava ve güneşe bağlıdır. Bu yüzden evde bol ışık alan aydınlık bir yere konulmalıdır. Güneşi sabah değil öğleden sonra alırsa çiçeklenmesi çok daha hızlı olur. Güneşi renkli bir tül ile filtreleyerek alması bitkinin sağlığı açısından gereklidir. Bunun için bulunduğu pencerenin tülü hiç açılmamalı güneş ışınları ile bitki arasında tül filtre görevini üstlenmelidir. Sıcak iklim bitkisi olduğundan çabuk kuruyan geçirgen bir toprak ister. Bu yüzden ağır ve killi topraklı saksılara dikilmemelidir. Toprağına torf koymak bu geçirgenliği sağlayacaktır. Sulama konusunda da çok abartmadan toprak kuruyuncaya kadar bekleyip sonra sulamak gereklidir. Aksi halde çok sulanıp toprağı nemli kalırsa minik solucanlar üreyip bitkinin kökünü çürütebilir.

Çiçeklerinin Özelliği

Mum çiçeğinin yaprakları da çiçekleri de çok güzeldir. Yaprakları kalın, etli ve parlaktır. Büyüdükçe uzar ve uygun yerlere bir ip bağlandığında o ipe sarılır. Uzunluğu 4-5 metreye kadar varabilen bitkinin çiçekleri de yaprakları gibi etli ve adeta balmumundan yapılmış gibidir. Kokusu çok güzel olan bu bitki en az 1 metre uzadıktan sonra yaz mevsiminde çiçek açar. Beyaz, pembe ya da krem çiçeklerinin üzerinde koyu renk gölgeleri vardır. Senede bir kere açan mum çiçeği salkımlar halinde aşağı doğru sarkar. Belli bir süre sonra solar ve yerinde kuru saplar bırakır. Bu sapların asla koparılmaması gerekir, çünkü tekrar bu kısımdan bitki bir yıl sonra çiçek açar.

Online Satış Mağazaları

Bu güzel saksı bitkisini Fidanistanbul.com adresinden kargo ücreti ödemeden satın alınabilir. Gittigidiyor.com’da sık sık büyük indirimlerle bu bitkiyi online satıyor. Tropiksera.com adlı online mağazada da bu bitki bulunabilir. Bitkiyi tohum olarak alıp büyümesine şahit olmak isteyenler Bahce.biz.com’dan tohum olarak satın alınabilir.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • GittiGidiyor
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları