Mudanya Otelleri: Bursa Otellerinde Online Yer Rezervasyonu Fırsatları

Mudanya Galeri

Mudanya, Marmara Bölgesi’nde, deniz kıyısında bulunan Bursa iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü yaklaşık olarak 346 km²’dir ve 2011 yılı sayımlarına göre toplam nüfusu 73.639’dur. Gemlik, Karacabey, Nilüfer ve Osmangazi buraya komşu olan ilçelerdir. Kuzeyinde ise Gemlik Körfezi bulunmaktadır. Mudanya’ya bağlı 36 civarı köy ve 1 belde bulunmaktadır. Burada genel olarak Marmara iklimi görülmektedir, ılıman bir yapısı vardır. Eski dönemlere bakıldığında Mudanya’nın tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Buranın ilk ismi Myrleia olmuştur. Mudanya’nın kurucusu ile Erdek ve Gemlik’in kurucuları aynıdır. Bu bölgeler Kolofonlular tarafından kurulmuştur. 1321 tarihinde ise fethedilmiş ve Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Bölgenin genel geçim kaynağı yüksek oranla zeytinciliktir. Yıllık olarak yaklaşık 30.000 ton zeytin üretilir. Bunun 1/3’ü zeytinyağı yapılması amacıyla kullanılır. Bir diğer geçim kaynağı ise son yıllarda gerilemiş olan balıkçılıktır. Yaz aylarında ise turizmin canlanması ile birlikte tatil severler tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle bölgede yer alan Mudanya otelleri ve Bursa otelleri de büyük ilgi görmektedir.

Mudanya ve Çevresindeki Gezilecek Yerler Hakkında

Mudanya ve Çevresindeki Gezilecek Yerler Hakkında

Mudanya; temiz havası, oksijeni ve doğası ile fazlasıyla zengin bir ilçedir. Son zamanlarda turizm açısından da gelişmeler göstermiştir. Bunlardan bahsetmek gerekirse: Yıldız Tepe, Mudanya Limanı, Mudanya Halit Paşa Mahallesi, Mudanya Mütakere Evi Müzesi başlıcalarıdır. Yıldız Tepe oldukça ilgi gören bir yerdir. Bu tepe sayesinde bölgenin güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Mudanya Limanı'nın geçmiş yıllardaki önemi oldukça büyük olmuştur ve ticari amaçla kullanılmıştır. Mudanya Halit Paşa Mahallesi’nde bulunan sokakların tümü denize çıkmaktadır. Geçmiş yıllarda Mudanya’ya gelmiş olan Giritliler bu bölgeye yerleşmiştir. Mahallenin eski ismi de Girit Mahallesi’dir. Mudanya Mütakere Evi Müzesi ise kordon boyunun sonunda bulunan ve Mudanya Mütakeresi’nin imzalandığı yerdir. Bu anlaşma, Türk Devleti’nin ilk siyasi üstünlük sağladığı belge niteliğindedir. Bu ev ise 1937 tarihinde müzeleştirilmiştir. Tahir Paşa Konağı, Osmanlı zamanından kalma bir mimariyle oluşturulmuştur fakat daha sonra yapılan bazı restorasyonlar sonucu orijinal haliyle birebir aynı kalmamıştır. Bu konak 2 katlıdır ve içinde bulunan odalar ağır motifler ile süslenmiştir. Ayrıca bunların yanı sıra bölgede bulunan; Fatih Camii, Halilağa Camii, Hasanbey Camii ve Teke-i Atik Camii, Şükrü Bey Yalısı ve Yahşi Bey Yalısı da önemli mimarilerden oluşmuştur. Mudanya ve çevresinde bunlar ve bunlara benzer gezilecek yerler bulunmaktadır.

Mudanya Otelleri ve Bursa Otellerinde Online Yer Rezervasyonları

Mudanya’nın İstanbul’a uzaklığı karayolu ile yaklaşık 237 km’dir ve 3.5 – 4 saat sürmektedir. Ayrıca ulaşımı denizyolu ile de sağlayabilirsiniz. Yeni yerler görmeyi ve tatil yapmayı sevenler için ideal bir yer olabilir. Mudanya sahili ve doğasıyla oldukça şirin bir ilçedir. Bursa’ya olan uzaklığı yaklaşık 28 km’dir. İsterseniz yalnız isterseniz de aileniz, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle gidip gezebilir ve dilerseniz de Mudanya otelleri veya Bursa otellerinde konaklayabilirsiniz. İnternet üzerinden; Gezinomi, Gezisitesi.com ve Otel.com adreslerini ziyaret ederek konaklayacağınız zaman dilimine göre detaylı bilgi alabilirsiniz. Mudanya otelleri ve Bursa otellerindeki online yer rezervasyonu fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Gezisitesi
  • Otel.com
  • Gezinomi
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları