Mısır Patlatma: Mısır Patlatma Makinelerinde İndirimli Online Fiyatlar

mısır patlatma makinesi Galeri

Cin mısır cinsi ısıyla birleşerek şişer ve patlar böylelikle elde edilen bu çerez patlamış mısırdır ve buğdaygiller ailesinin bir üyesidir. Vatanı orta ve güney Amerika olarak biliniyor. Yağ bakımından zengin olan bu tahıl birçok kişi tarafından zevkle tüketilir. Sadece yağ değil içeriğinde su, mineral, protein ve karbonhidrat da bulundurur. Bu yönüyle besleyici bir yiyecektir. Ayrıca bu tahılı patlatmak için cin mısırdan farklı olarak Arjantin cinsi de kullanılabilir.

İdeal Patlama Süresi ve Tarifleri

Patlama aşamasında bu taneler ısıyla buluşunca içeriğindeki su buharlaşmaya başlar ve suyun genleşmesinden dolayı kendi kabuğuna sığmaz. Bir süre sonra kabuk yarılır ve su buharı da kendini dışarı atar. Suyla birlikle bileşiminde bulunan nişasta ve protein de dışarı çıkar daha sonra bu maddeler beyazlaşmaya başlar. Böylelikle patlakelde edilir. Kimyasal süreçten sonra şimdi de yapım aşamasına gelelim. Öncelikle patlatılacak olan tahılımız nemsiz ortamda bulundurulmuş yani rutubetsiz olmalı. Cin mısır olup da patlamayanlar ise iyi kurutulmamış demektir. Tencere çelik tabanlı ya da alüminyum tencere olmalı ki ısı tencerenin her yerine homojen bir şeklide dağılsın. Tencere kapağı kapatılmamalı , tuz ve yağ en önce tencereye konulmalıdır. Ateş ise çok harlı olmamalı orta seviye olmalıdır. Eşit pişmesi için tencere devamlı ateşin üzerinde sallanmalı. Ortalama 10 dakikaya kadar patlamış durumda! İsteğe göre yağın içine tuza ilave olarak kekik, pul biber ve kara biber gibi çeşitli baharatlar eklenebilir. Hatta tavuk bulyon yağın içine ufalanarak da farklı bir tat elde edilebilir. Ayrıca tanelerin üst üste gelmemesi de çok önemli. Zira birbiri üstüne gelen tanelerin hepsi patlamaz. Hepsi tencerenin dibiyle doğrudan temas etmeli. Yağ miktarı da tencerenin tabanını kaplayacak şekilde olsa yeterli. Yağ miktarı tanelerin boyunu geçmezse daha iyi olur.

İlk Kez Ne Zaman Bulundu?

Amerikalı bir araştırma ekibi mısırın patlamış olarak ilk kez 7 bin yıl önce de yendiğini ortaya çıkardı. Güney amerika’nın kuzey kesiminde yer alan ülke Peru’da kazı çalışmaları yapan bu araştırma ekibinin bulguları arasında mısır koçanları da vardı. Washington Doğa Tarihi Müzesi'nde görevli kişilerin iddialarına göre bu koçanlar milattan önce 4700 yılından kalmadır ve bu koçanlardan un elde ettikleri belirlenmiştir. Güney Amerika’daki en eski mısır kalıntıları olarak değerlendirilen koçanlar hala varlığını sürdürüyor.

Mısır Patlatma Makineleri ve Online fırsatlar

Mısır Patlatma Makineleri ve Online fırsatlar

Evlerde ocakta ateş üstünde patlatılırken giderek yaygınlaşan bu tahıl için özel patlatma makinaları üretilmiştir. Bunlara günümüzde popcorn cihazları da denebilir. Bu cihaz ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde Chicago (şikago) kentinde 1885 yılında üretilmiştir. 1912 yılından beri de Amerika Birleşik Devletleri’nde vazgeçilmez olmuştur. Şimdilerde de hemen her alışveriş merkezinde, konserlerde ve festivallerde yer alan bu makineler pratikliğinin yanında görünüşüyle de çekiyor insanı. Sadece buralarda değil bunların küçük boyutlardaki haliyle evlerde de yerini alıyor. Evmanya, Yeni Çarşım, Dartygibi sitelerden küçük ebatlarda ve ev aletleri cinsinden makineler temin edilebilir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları