Mavi Boncuk: Mavi Boncuğun İnsan İnancındaki Yeri Nedir?

Mavi Boncuk: Mavi Boncuğun İnsan İnancındaki Yeri Nedir? Galeri

Mavi boncuk bizim kültürümüzde nazar boncuğu olarak bilinir. Mavi boncuğun tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Türklerde mavi gözlü insanların nadir olmasından kaynaklı olarak mavi gözlü insanların bakışlarından korkmuşlardır. Korktukları için de kendilerini onların bakışlarından koruyabilmek için onların gözlerine benzeyen boncuklar takmışlardır. Ayrıca gök tanrı inancına göre de tanrının gözlerinin gökyüzünden onlarını izlediğini düşünmüşler ve tanrının gözleri açıkken aydınlık, gündüz ve iyilik olduğunu kapalıyken karanlık, gece ve kötülük olduğuna inanmışlardır. Bu yüzden de onu simgeleyen gökyüzü rengi olan maviyi ve tanrının gözünü mavi boncukla birleştirip, mavi boncuğun kendilerini kötülüklerden koruduğuna inanmışlardır. Mavi boncuk eskiden taşlardan yapılırken şimdilerde camdan yapılmaktadır ve nazara olan etkisi artırmak için içine kurşun da dökülmektedir. Mavi boncuk olarak bilinmesine rağmen günümüzde her rengini bulabilmeniz mümkündür.

Mavi Boncuğunun Etkileri

Mavi Boncuğunun Etkileri

İnsanlar üzerinde bir deney yapılmıştır, hastalıklarına iyi geleceğine inandıkları sadece şekerden yapılan ilaçlar verilmiştir. Hastalar bu ilaçların şekerden olduklarını bilmiyorlardı tabi ki. Hastalar bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra iyileştikleri gözlemlemişlerdir. İşte mavi boncuğunda insanlar üzerinde böyle bir etkisi bulunmaktadır. Mavi boncuğun bir diğer etkisi de mavi rengin insanı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Mavi boncuğun göz şeklinde olmasından dolayı ilk bakış da dikkati kendisinin üzerine çektiği için kötü bakışlara direk olarak maruz kalmadığımıza inanılmaktadır.

Nazar Boncuğunun Kullanıldığı Alanlar

Nazar Boncuğunun Kullanıldığı Alanlar

Mavi boncuk yeni doğan bebeği kem gözlerden koruyabilmek için beşiklerine, kıyafetlerine, boyunlarına ya da bileklik olarak kullanılmaktadır. Sünnet çocuklarında maşallah yazısının yanına kocaman bir de mavi boncuk konur. Yeni alınan evin kapısına ya da arabanın aynasına bu boncuklar kondurulur. Mavi boncuk gelinlerin ve damatların görünmeyen bir yerlerine iliştirilir. Kırsal kesimlerde çok süt veren hayvanlara ya da evcil hayvanların boyunlarına nazar değmesin diye takılır. Mavi boncuğu aklınıza gelebilecek her yerde görmek mümkün mesela ojelerde, ayakkabılarda, kahve fincanlarında, banyo fayanslarında, mutfak dolaplarında görebilirsiniz. Mavi boncuğun kötülüklerden koruduğu inancı eskiye göre daha az olmasına rağmen bir çok ülkede ve bizim ülkemizde hala mavi boncuk kullanımı fazlasıyla görülmektedir.

Mavi Boncuk İnancı

Mavi boncuk inancı çok eskilere dayanmaktadır. Halk arasında kem göz olarak bilinen kötü bakışları başka yönlere çekebilmek için mavi boncuk kullanılmıştır. İnsanların bilmedikleri kötülüklerden korunabilmek ve koruma iç güdülerinden kaynaklı olarak kullanılmıştır. Bazı insanlar kem gözle bakıldıklarında hasta olduklarını ya da çok sevdiği bir kazağa kem gözle bakıldığında onun yırtıldığına inanmışlardır. Bilim de insanların kötü enerjiden etkilenip bazı semptomlar gösterdiklerini gözlemlemiştir fakat kesinleşmiş olan bir durum olarak belirlenmemiştir. Mavi boncuğun ise batıl bir inanç olduğu söylenmiştir ama siz mavi boncuğun sizi kötülüklerden koruyacağına inanıyorsanız eğer sizi koruyacaktır. Eğer ki inanırsanız psikolojik olarak kötülüklerden korunduğunuza, mavi boncuğun sizi kötülüklerden koruyacağı bilimsel bir gerçektir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları