Kundura Ayakkabı: Kundura Modelleri ve Ayakkabı Üretimi

Kundura Ayakkabı: Kundura Modelleri ve Ayakkabı Üretimi Galeri

Kundura ayakkabı, kaba işlenmiş, bağsız ve konçsuz ayakkabıdır. Bir başka deyişle, kundura ayakkabılar üzerinden herhangi bir bağcık, fermuar gibi bağlama aksesuarları olmayan, düz ayakkabılardır. Kundura ayakkabılar kadın ve erkek ayakkabı üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle deri malzemeden üretilen kundura ayakkabılar uzun yıllardan ayakları koruyan önemli giyim malzemeleridir. Genellikle siyah ve kahverengi gibi ana renklerin kullanıldığı kundura ayakkabılar çoğunlukla deri malzemeden üretilmektedir. Deri malzeme yanında süet ve nubuk modeller de tercih edilmektedir. Kundura üretiminde günümüzde farklı modellerin gelişmesiyle desenli, çeşitli aksesuarlardan oluşan, farklı topuk boylarında modeller imal edilmektedir. Özellikle hanımlarda topuk boyları gelişerek yıllar içinde giderek yüksek topuklar imal edilmektedir. Ayakkabı modellerinde gerek erkek, gerek kadın, gerekse çocuk kunduralarında geçmişe oranla son derece farklı ve gelişmiş model ile desenler gelişmiş, ayakkabıcılık giderek dev bir sektör halini almıştır. Yurdumuz firmaları bu dev sektörün içinde önemli bir yer kaplamaktadır.

Tarih Boyunca Kundura Ayakkabı Üretimi

Tarih Boyunca Kundura Ayakkabı Üretimi

Ayakkabılar tarih boyunca insanların ayaklarını hava ve doğa şartlarından koruyan giyim malzemeleri olarak varlığını sürdürmüştür. Ayakkabıların önemli bir türü olan ve günlük giyimde oldukça geniş yeri olan kunduralar neredeyse yüzyıllardır imal edilmektedir. Kundura sade görünümü ve rahatlığıyla özellikle günlük giyimde çok tercih edilmektedir. Erkek ve kadınlar ve çocuklar için kısacası her yaştan insan için kundura üretimi yapılmaktadır. Geçmişte makineleşme olmadığından kundura imalatı sipariş üzerine ölçü alınarak yapılmaktaydı. Kişiye özel yapılan kunduralar ayakkabı ustaları tarafından alınan ölçüye göre tamamen el yapımı şekilde hazırlnanır ve müşteriye teslim edilirdi. Seri kundura ve ayakkabı imalatı yapan dükkanlar az olup; ürünlerin hepsi el işi yapıldığından, bu modeller de oldukça fiyatlıydı. Geçmiş yıllarda ayakkabılar fiyatlı ürünler olduğundan hemen atılmaz bozulan veya herhangi bir kusura uğrayan ayakkabılar hemen ayakkabı tamircilerine götürülerek tamir ettirilir ve uzun yıllar boyunca giyilirdi.

Günümüzde Kundura Ayakkabı Üretimi ve Online Alışveriş

Günümüzde Kundura Ayakkabı Üretimi ve Online Alışveriş

En hesaplı kundura ayakkabı alışverişi Zizigo ve Ziyada'dan yapılabilir. Günümüzde gerek yurt dışında, gerekse yurt içinde makineleşmenin ilerlemesi, tekstil ve deri ile deri mamülleri işleme tekniklerinin artması sonucunda siperiş ile elde üretim oldukça azalmış artık kundura ayakkabı ve diğer ayakkabı imalatı makinelerle yapılan seri üretimler halini almıştır. Birçok ayakkabı markası, standart ayakkabı numaraları üzerinden hazırladığı birbirinden farklı modelde ayakkabıların üretimini yaparak halka sunmaktadır. Günümüzde dünyanın her yerinde belirli standartlarda ve kalıplarda seri üretim şeklinde hazırlanan kundura ve ayakkabı modelleri kullanılmaktadır. Kundura ayakkabılar sade olmaları, hemen hemen her kıyafete uymaları nedeniyle geçmişte olduğu gibi, halen günlük yaşamda çok tercih edilen önemli modellerdir. Bu nedenle ayakkabı firmaları hemen hemen her sezon kundura modelleri sunmaktadır. Okul öğrencilerinin, iş hayatında formal kılıklar giymesi gereken kişiler özellikle yoğun olarak kundura ayakkabı tercih etmektedir. Bununla beraber kundura ayakkabıların rugan gibi parlak derilerden yapılan modelleri, özellikle hanım ayakkabılarında desenli ve taşlı modeller abiye kılıklara uygun şekilde kullanılmaktadır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Zizigo
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları