Kukla Yapımı: El İşi Malzemeleri, Boncuk ve Aksesuarlarda İndirimler

Eğlenceli Ve Faydalı Bir Hobi Galeri

İş hayatının stresinden biraz uzaklaşmak, zihni meşgul ederek stresten arınmak ya da sadece el becerilerini geliştirerek hoşça vakit geçirmek için çeşitli hobilerden birini seçmek oldukça yaygın bir yöntemdir. Herkesin ilgi alanına göre değişkenlik gösteren bu hobiler zamanla gelişerek kişinin profesyonel mesleği haline bile gelebilmektedir. Ahşap boyama, dikiş dikme, maket yapma gibi çeşitli el becerilerini bir arada kullanmaya olanak sağlayan çok yönlü bir hobi olan kukla yapımı ise özellikle son yıllarda hem çocuklar hem de yetişkinler arasında giderek yaygınlaşmış bir el işidir.

Kukla Yapımında Kullanılan Malzemeler

Kukla Yapımında Kullanılan Malzemeler

Bu hobinin en güzel özelliği sadece amatör imkanlarla ve elde yapılan eserlerin bile yeterli özen gösterildiğinde profesyonel olarak hazırlananlardan hemen hiçbir farkının bulunmamasıdır. Farklı türler için farklı malzemeler kullanılabildiğinden herkes kendine en yakın bulduğu ve en kolay işlediği malzemelerle çalışmayı seçebilir. Örneğin el kuklası olarak bilinenler sadece kumaş ve birkaç küçük aksesuar kullanılarak yapılabilmektedirler. Özellikle eli dikişe yatkın olan ve kumaşlarla oynamayı seven kişiler bu tür üzerinde yoğunlaşabilirler. İpli olanlar ise pek çok malzemenin bir araya gelmesiyle oluşturulurlar. Kafa kısmı için genellikle kağıt hamuru kullanılır. Bu hamur ıslatılarak şekillendirilir ve boyanarak yüze istenen ifade verilir. Eller ve ayaklar da aynı şekilde oluşturulabilir. Gövde kısmı ise kumaştan dikilen küçük bir kostümün içinin doldurulmasıyla elde edilir. Tüm bu parçalar iplerle bir araya getirilir ve bu ipler de bir kontrol parçasına sabitlendiğinde tamamlanmış eser ortaya çıkmış olur. Kağıt hamurundan hazırlanan kafa ve yüz gerçek bir kişi model alınarak da yapılabilir, ancak bu biraz daha ustalık isteyen bir iştir. Bunun için öncelikle belirlenen kişinin yüzü ve karakteristik özellikleri analiz edilmeli, daha sonra da bu özellikler karikatürize edilerek bir miktar abartılmalıdır. Giysi ve aksesuarlarla da karakter desteklenerek son derece ilginç bir eser yaratılabilir. Bu tür bir kukla yapımı çok eğlenceli olmasının yanı sıra sevilen birine hediye etmek için de son derece özel bir eser oluşmasını sağlamaktadır.

Online Hobi Malzemesi Alışverişinde İndirimler

Özellikle büyük şehirlerde bu konuda açılmış pek çok kurs ve atölye bulunmaktadır. Çocuklar ve yetişkinler için farklı sınıflar açılmakta ve atölye çalışmaları düzenlenmektedir. İsteyen kişiler bu atölyelere sipariş vererek kendilerine ya da fotoğrafını getirdikleri bir yakınlarına bire bir benzeyen kuklalar yaptırabilmektedirler. Kukla yapımında malzemelerin ve tasarımların çeşitleri ancak yapan kişinin yaratıcılığıyla sınırlı olduğundan bu tür çalışmalar özellikle çocuklar ve gençler için son derece yararlı bulunmaktadır. Kukla yapımı ya da farklı bir hobi için el işi malzemeleri ya da boncuk ve benzeri aksesuarları uygun fiyatlarla satın almanın en iyi yollarından biri online alışveriştir. Yeni Çarşım ve Hızlıal gibi sanal mağazalarda bu tür ürünleri indirimli olarak bulabilir, kendiniz ya da çocuğunuz için hobi malzemelerini bütçenizi sarsmadan satın alarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları