Kuka Tesbih: Osmanlı Sanatından Günümüze Kalan Eserler Online Adreste

Kuka Tesbihlerde Avantaj Galeri

Yapay ya da doğal malzemelerden yapılan, çoğu erkeğin elinde görmeye alışık olduğumuz tesbihler, çeşitli amaçlar için kullanılır. Aksesuar ve ibadet eşyası olarak kullanılan bu ürünler çok farklı malzemelerden yapılmaktadır. Çeşitli ağaçlardan, taşlardan, hayvansal ürünlerden yapılan bu ürünler, çeşitli şekillerde tasarlanarak bir ipe dizilirler. Bu ürünlerin çekilmesi, sallanmaması gerektiği ifade edilmektedir. Sallamanın ustasına saygısızlık olarak nitelendirilmektedir. Kehribar ve kuka tesbihler oldukça değerlidir. Kehribar taştan, kuka ise tropikal bir ağacın meyvesinden yapılmaktadır. Hindistan cevizine benzer bir meyve olan kukanın özü alınır, kalan et kısmından da tesbih taneleri imal edilir. Osmanlı’da kukadan yapılan tesbihler çok önemliydi. Bu meyvenin mikrop kırıcı özelliği vardır ve rivayete göre bu ürünün üzerinde bulunmadığı hekim saraya alınmazdı. Hekimler, bu tropikal ağacın meyvesini üzerlerinde taşırdı.

Kuka Tesbihlerde Farklı Tasarımlar

Kuka tesbihler çok farklı şekillerde tasarlanmaktadır. Bazı modeller işlemeli, bazı modeller ise halkalıdır. Kuka tesbihler kaygan bir yapıya sahiptir ve kullanıldıkça da rengi koyulaşmaktadır. Bu nedenle revaçta bir üründür. Usta tasarımcıların elinden çıkan işlemeli modeller ise çok daha fazla beğenilmektedir. Şık bir tasarımı bulunan bu modelleri kullanan kişiler, girdikleri toplumda dikkatleri üzerine çekebilir. Zarif bir aksesuar olarak kullanılabilen bu ürünler, spor ya da klasik bir kıyafet giyilse bile taşınabilir. Bu ürünler her ülkede farklı farklı tasarımlarla imal edilmektedir. Osmanlı tarzı modellerde imamenin ucundan sarkan ipte üç ya da dört adet habbe bulunmaktadır. Habbe, ipe dizilen tanelere verilen addır. Bu habbeler farklı ürünlerle tasarlanmaktadır. Aralarında çok değerli taşlardan tasarlanan modeller de bulunmaktadır. Kimi modeller gümüşten de üretilmektedir. Bazı ürünlerde imamede sonra gümüş aksesuarlar göze çarpmaktadır. Tuğra, simge ve armalı tasarımlar da mevcuttur. Bazı ürünler mikrobun yayılmasını önleyebilmektedir. Dolayısı ile bir aksesuardan çok daha fazlası olabilmektedir. Fiyatları da yapılışında kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Sadece süs eşyası olarak tasarlananların yanında kullanım amaçlı olarak imal edilen ürünler de mevcuttur. Üründeki habbeler kiminde 33, kiminde de 99 adettir. 99 adet olarak üretilen modeller ibadet için tasarlanmıştır. 33 olanlar da istenirse ibadet için kullanılabilmektedir. Ancak genelde 33’lük ürünler aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bu tasarımlar bijuteri dükkanlarında bulunabilmektedir. Değişik malzemelerden tasarlanan modeller farklı renklerde hazırlanmıştır. Aralarında sadece nazar boncuklu olanlar da vardır.

Online Satışta İndirim fırsatlar

Kuka tesbihleri online alışveriş sitelerinden de satın almak mümkündür. Yeni Çarşım gibi online alışveriş siteleri, bu modellerde cazip indirim kampanyaları düzenliyor. Değişik zamanlarda farklı indirim avantajları hazırlayan online alışveriş siteleri, birbirinden şık tasarımları kullanıcılarla buluşturuyor. Yüzlerce farklı ürünü satış listesinde bulunduran online alışveriş siteleri, ihtiyacınız olan her türlü ürünü ayağınıza kadar getiriyor. Mağaza mağaza dolaşma zahmetini ortadan kaldıran sanal mağazalar, en karşı alışverişin kapılarını açıyor. Kredi kartına taksitle ya da kapıda ödeme seçeneklerini sunan online alışveriş siteleri, beğenilmeyen ürünü ambalajı bozulmamış olması şartı ile bir hafta içinde geri alıyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları