Kredi Veren Bankalar: Uygun Ödeme Koşullarıyla Tüketici Kredileri

Banka Kredileri Galeri

Günümüzde insanlar, çeşitli yollardan elde ettikleri sınırlı gelirlerle birikim yapmaya ve giderlerini karşılamaya çalışmaktadırlar. Gelirin sınırlı olması sınırsız insan ihtiyaçlarının zaman zaman karşılanmasını engellemektedir. Bu yüzden insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için daha farklı kaynak arayışlarına girmektedirler. Banka kredileri ise bu kaynak arayışına bir cevap niteliğindedir. İnsanlar kredi veren kuruluşlardan, kuruluşların belirledikleri vadelerde geri ödemesini yapmak kaydı ile borç para almaktadır. Bu alınan borç para, üzerine faiz ve masrafları eklenerek geri ödenmektedir. Ülkemizde kredi veren bankalar, müşterilerine vade ve faiz konusunda çeşitli dönemlerde çeşitli kampanyalar düzenlemektedir.

Kredi Veren Bankaların Borçlandırma Türleri

İnsanlar finans kuruluşlarından borçlanma yoluyla para alırlar ve bu parayı, bankanın belirlediği faizin eklenmesiyle kendilerinin tercih ettiği vade boyunca ödemektedirler. Ayrıca bu finans kuruluşları verdikleri borç paraya karşılık bir arsa, ev ve dükkânın ipotek edilmesini talep edebileceği gibi borcun ödenmesin tehlikeye girdiği durumlarda, borcu ödemeyi kabul edecek belirli sayıda kefilde isteyebilmektedir. Bu borçlanmalar ile bir önemli nokta ise, kredi veren finans kuruluşları, borçlanan şahsın hayatının son bulması durumunda borcun temini için sigorta yaptırmaktadır. Bu yapılan sigortanın ücreti ve çeşitli dosya masrafları müşteri tarafından ödenmektedir. Ülkemizde belli başlı 3 adet borçlanma türü bulunmaktadır. Bunlar; taşıt, konut ve tüketici kredileridir. Taşıt ile ilgili olan borçlanmalar, yeni veya ikinci el taşıt alımında kullanılırken, konut ile ilgili borçlanmalar ise konut, arsa satın alımında veya işyerinizin, evinizin tadilatında kullanılmaktadır. Tüketici kredileri; ihtiyaç, ipotekli ihtiyaç, evlilik, eğitim ve tatil borçlanmalarından oluşmaktadır. Evleneceğiniz zaman çeşitli ev eşyalarını satın almak veya düğün masraflarınızı karşılamak için, çocuğunuzun güzel bir geleceğe sahip olması hususunda eğitim alması gibi bütün ihtiyaçlarınız karşısında tüketici borçlanmalarını kullanabilirsiniz. Bu sayede ani olan para sıkışıklığınızı hallederek, ödemeleri esneklik gösteren geniş vadeye yayabilirsiniz. Aynı zamanda ev alabilmenizi sağlamak amacıyla kuruluşlarca Mortgage denen bir borçlanma türü de günümüzde rağbet görmektedir. Türkçe'ye tam olarak çevrildiğinde ise uzun vadeli ipotekli taşınmaz borçlanması olarak düşünülebilir. Sadece konut için verildiği düşünülen bu borç, aslında tüm taşınmaz mallar için tüketiciye kuruluşlar tarafından sağlanabilir. Ancak şunu bilmekte de fayda vardır ki, Mortgage ile satın alınan taşınmaz, borçlunun yükümlülüğü sona erene kadar, yani borcu bitene kadar, borcu veren finans kuruluşunun taşınmazıdır. Borç nihayete erdikten sonra yükümlülük ortadan kalkar ve satın alan taşınmazın sahibi olmuş olur.

Borçlanırken En Uygun Oranları Araştırmayı Unutmayın

Kredi veren bankaların; kaç ay vadeye çıkabildiğini, güncel faiz oranlarını, istedikleri belgeleri ve bütün şartları internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Bu borçlanma seçenekleri arasından size en uygununu seçerek, gereken şartları yerine getirmeniz halinde en yakın şubeye uğrayarak istediğiniz miktarda borçlanma yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca bazı internet sitelerinin sizler için yaptığı bir kolaylık ise hesaplama motorlarıdır. Hesaplama motorları sayesinde, borçlanmaya gidilecek finans kuruluşu, vade seçeneği ve borçlanacak para miktarı gibi bilgiler girildikten sonra ödemeniz gereken aylık miktarı öğrenebilirsiniz. Bunlara en güzel örnek bankalar.org internet sitesidir. Bu internet sitesi ile finans kuruluşlarının borç faiz oranlarını öğrenebilir ve kendinize uygun olan bankayı tercih edebilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları