Kredi Başvurusu: Kredi Seçenekleri ve Online Kredi Başvuruları

Kredi Seçenekleri Doğru Değerlendirilmeli Galeri

Günümüzde pek çok insan çeşitli ihtiyaçları için bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Normal şartlar altında satın alınması çok güç olan eşya ve hizmetleri elde etmeyi sağlayan bu imkan yeni bir iş kurmak, bir ev sahibi olmak ya da çocuğun okul masraflarını karşılamak için bile değerlendirilebilmektedir. Ancak önemli olan bu imkandan en kârlı biçimde yararlanabilmek ve bir şeyler elde ederken işin sonunda daha da fazlasını kaybetmemeye dikkat etmektir.

Kredi Başvurusunda Bulunacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi Başvurusunda Bulunacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi başvurusu yapmadan önce belli başlı birkaç konuya dikkat etmek gerekir. Bu tür bir karar aniden ve acele bir şekilde alınmamalıdır. Öncelikle kişinin gerçekten böyle bir borç yükü altına girmek zorunda olup olmadığını iyi düşünmesi gerekmektedir. Eğer biraz sabır sonunda elde edilebilecek bir hizmet ya da eşya söz konusuysa bunun için kredi almaktan daha hafif olan taksit ve benzeri seçenekler değerlendirilmelidir. Eğer bu şekilde giderilemeyecek bir ihtiyaç söz konusuysa kredi başvurusu yapmak düşünülebilir. Bu noktada acele etmeden ve zaman ayırarak bankaları birbiriyle karşılaştırmak ve iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir. Faiz oranları arasındaki farklar en önemli konuyu oluşturur. Borç talebinde bulunacak kişinin o an için en düşük faizi uygulayan bankayı bulup tercih etmesi yararına olacaktır. Ancak burada da kimi zaman yanılgılar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü kimi bankalar son derece avantajlı görünen faiz oranları sunarken masraf adı altında buradan edilecek kârı alıp götüren ücretler isteyebilmektedirler. Bu yüzden böyle bir durumda faiz oranlarıyla masraflar arasındaki dengeyi de gözden kaçırmamak gerekir. Düşünülmesi gereken tüm bu ayrıntılar ortalama bir banka müşterisi için oldukça kafa karıştırıcı ve yanıltıcı olabilmektedir. Bunun için bir diğer seçenek de bu konuda danışmanlık hizmeti veren bir uzmana danışmak olabilir. Bu tür bir uzman kredi başvurusu yapacak olan kişinin gelir gider dengesini ve birikimini inceleyecek, ihtiyacın ne kadarlık bir kredi gerektirdiğini onunla beraber tespit edecektir. Bu sürecin sonunda da en hesaplı ve kârlı bir biçimde nasıl bir işlem yapması gerektiği konusunda yol gösterecektir.

Bankaların Kabul Koşulları ve Online Başvuru

Bu tür bir girişimde bulunurken bankalar için ortalama olarak kabul edilen belirli bir gelir seviyesi ve üstüne sahip kişiler çok büyük sıkıntıyla karşılaşmamaktadırlar. Elbette bu gelirin tam olarak belgelenerek bankaya sunulması gerekmektedir. Genel olarak kişinin aylık gelirinin %30 kadarını kapsayan bir geri ödeme planına sahip istekler kolaylıkla kabul edilmektedir. Ancak bankalar kendi içlerinde bir skor yöntemi de uygulamaktadırlar. Buna göre kişinin daha önce aldığı borçlar ve bunların ödemelerini aksatıp aksatmamış olması da yeni talebin değerlendirme sürecinde rol oynamaktadır. Daha önceden kapatılmamış ya da ödemesi geciktirilmiş bir borç söz konusu değilse bu konuda endişelenmeye gerek kalmayacaktır. Bankaların kendi web sitelerinden çeşitli hesaplama araçlarını da kullanarak online şekilde başvuru yapmak da artık pratik bir yöntem olarak oldukça yaygınlaşmıştır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • İhtiyacın ne?
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları