Krampon: En İyi Kramponlar ve Futbol Ayakkabıları Hangileri?

Krampon: En İyi Kramponlar ve Futbol Ayakkabıları Hangileri? Galeri

Futbol ayakkabılarının krampon olarak adlandırılmasının asıl nedeni altına çakılan çivilerdir. Dağcıların buzlu yamaçlara tırmanabilmek için kullandıkları çivili ayakkabılara verilen bu isim zamanla futbol ayakkabıları ile paralellik göstermiş ve futbol ayakkabıları da bu adı almıştır. 1909 yılında bir italyan firması olan GRİVEL tarafından üretilen kramponlar, ayakkabıya sonradan takılan bir aparat olarak piyasaya sürülmüştür. Nike, Adidas, Puma ve Umbro futbol ayakkabısı sektörünün ünlü firmalarıdır ve geçmişten günümüze birçok krampon üretmişlerdir. Adi Dassler'ın tasarımını yaptığı ve üretimini gerçekleştirdiği Adidas Mundial modeli ise dünyada bugüne kadar en çok satan futbol ayakkabısıdır. En uygun fiyatlar ile online krampon alışverişi Pabbuc ve HızlıAl online alışveriş sitelerinden yapılabilir.

Nike CTR360 Maestri

Nike CTR360 Maestri, Cesc Fabregas için üretilmiş bir krampondur. Konforu, top kontrolü ve ayağı korumda ki başarısı ile dikkat çeker. Nike’ın yeni teknolojisi olan ''Kanga-Lite'' sentetik deri teknolojisi ile üretilmiştir. Kanguru derisinden yapılmış olan diğer kramponlara göre oldukça hafiftir ve şık bir görünüme sahiptir.

Nike Mercurial

Nike Mercurial şuan dünya üzerinde adından sıkça söz edilen bir krampondur. Nike’ın ''flywire'' teknolojisi ile ürettiği ayakkabı, Cristiano Ronaldo’nun seçimidir. Nike üreticilerinin yaptığı açıklamalara göre ayakkabının en önemli özelliği hafif olmasdır. Bu nedenle hızlı oyuncular tarafından seçilmesi ile ünlüdür. Footy-Boots.com tarafından yapılan oylamada Nike Mercurial Vapor V, 2009 yılının halka yönelik en iyi futbol ayakkabısı seçilmiştir.

Umbro Speciali

Umbro Speciali’nin en önemli özelliği ayakkabının ortasında bulunan ''A-Frame'' teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde ayağa gelebilecek darbelerden kaynaklanan sakatlıkların en aza indirgenmesi amaçlanmıştır. Çünlü darbeyi yayıcı bir özelliğe sahiptir. Genellikle defans oyuncuları tarafından tercih edilen bu modelin dünya çapındaki temsilcisi İngiliz defans oyuncusu John Terry’dir.

Puma King

Puma King ilk olarak 1969 yılında piyasaya sürülmüş bir futbol efsanesidir. Dünya’nın en önemli futbolcuları Portekizli Eusebio ve Arjantinli Maradona tarafından uzun yıllarca giyilmiştir. Gelişen teknolojiyi takip etmek isteyen Puma, XL modelinde kullandığı teknolojiyi Puma King’e de uygulamış ve istediği verimli sonucu almıştır. 2009 yılında ödül kazanan ayakkabı eski günlerdeki görkemine ulaşmak üzeredir.

Adidas Copa Mundial

Adidas Copa Mundial’de krampon tarihinde önemli yer tutan bir ayakkabıdır. İlk olarak 1979 yılında üretimine başlanan Copa Mundial o günden beri piyasadan hiç çekilmemiştir. Dünyada en çok satılan futbol ayakkabısıdır. Her daim teknolojisini yenileyen Adidas firmasının göz bebeği olan ayakkabı, 2009 yılında değişime uğramıştır ve şimdiki modern halini almıştır . Kanguru derisinden yapılmış olan üst tarafı üstün top kontrolü sağlar. Yumuşak yapısı ise, topa dokunuşta oyuncunun ayağına esneklik katar.

Puma PowerCat

Puma’nın ürettiği en çarpıcı karamponlardan biri olan Power Cat, 2010 Güney Afrika Dünya kupası için üretilmiştir. Piyasaya girdiği ilk günden beri tercih edilen bir krampon olmuştur. Yenilikçi 3D teknolojisinin kullanıldığı Power Cat’de amaçlanan hedef şut gücü olmuştur. İç tarafında bulunan köpükler, topa vuruşta ki enerjiyi topun her yönüne yaydığı için kullananların oldukça güçlü şutlar çıkarmasına izin vermektedir.

Nike Tiempo

En konforlu kramponlardan biri olan Nike Tiempo, Ronaldinho’nun teknik özellikleri için üretilmiştir. Top tekniği, dokunuş ve topa vuruşta kendine has yumuşaklığa sahip olan Nike Tiempo futbolcuların yanı sıra gençler tarafından da oldukça tercih edilen bir krampondur.

Diadora Pro Line

The Diadora Pro Line crampon serisi İtalyan oyuncu Francesco Totti’nin topa vuruş tekniğine yardımcı olması için geliştirilmiş bir ayakkabıdır. Lx ve Maximus modelleri özellikle esnekliği sağlamak üzere üretilmiştir. ‘Axeler’ teknolojisi adı verilen bu yeni yöntem ayakkabının sertliğinden kaynaklanabilecek olan sakatlıkları en aza indirir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları