Kpss A Grubu: Hazırlık Kitabı ve Soru Bankalarında İndirimli Fiyatlar

Kpss A Grubu sınavları kapsamlı ve hazırlık yapılması gerektiren testlerdir. Galeri

KPSS, Kamu Personeli Seçme Sınavı, belirli aralıklarla yapılan devlet memurluğuna alım sınavıdır. Bu sınav ile devlet memurluğuna ve kamu personelliğine adım atmak isteyen adaylar bu işlem için başvurmuş olur. Her aday kendi mezuniyet derecesi ile eğitim durumuna göre branşlarda yapılan sınavlara girer. Bu nedenle, her mezuniyet durumu için çeşitli sınav tarihleri belirlenmektedir. Birkaç basamaktan oluşan testler bir takım gruplara ayrılmaktadır. Yüksek lisans ve lisans öğrencileri için Kpss A Grubu sınavları yapılmaktadır.

KPSS A Grubu Kapsamı ve Hazırlık Gerektiren Konular

Kpss A Grubu, dört yıllık lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim programlarından mezun olan veya sınav tarihlerinde mezun olma aşamasında olan adayların katılacağı sınavlardır. Bu sınavın yapılma amacı, devlet kadrolarına alınacak, kaymakam adayı, müfettiş, denetmen, uzman, kontrolör yardımcılıkları için seçim yapılması amaçlıdır. Sınava alınacak adayların hangi fakülteden mezun olacağı ihtiyaç olan iş durumuna göre değişmektedir. Buna göre, Hukuk fakülteleri, işletme, iktisat, kamu ekonomisi, kamu yönetimi, sosyal bilimler fakülteleri, maliye gibi branşlardan mezun olanlar bu sınavlara katılabilir. Öte yandan, aranan niteliklere göre, mühendislikler, tıp fakültesi, diş hekimliği, fen bilimleri gibi alanlardan mezun olanlar da katılabilmektedir. Kpss A grubu sınavları her sene yapılmaktadır. Genellikle kamu kurumlarındaki kadrolardaki açık ve ihtiyaçlar dikkat alınarak sınav aralıkları belirlenmektedir. Sınavlar test usulü yapılmakta olup, çeşitli soru gruplarından oluşmaktadır. Genel yetenek, genel kültür, alan bilimleri ve yabancı dil soruları adaylara yöneltilmektedir. Alan bilimleri adayların lisans eğitimi sırasında aldıkları iktisat, maliye, ekonomi, hukuk gibi sorulardan oluşmaktadır. Tarih, coğrafya, türkçe, edebiyat, dil ve anlatım, matematik, fen bilimleri gibi sorular yöneltilmektedir. Yabancı dil alanında ise İngilizce, Fransa ve Almanca gibi dil soruları yöneltilmektedir. Bu sınavda alınan puanlar 2 yıl geçerli olmaktadır.

Kaynak Kitabı Alımında Seçenekler, Online Mağazalardan Ürün Alımı

Kpss A Grubu sınavlarına katıldıktan ve puan alındıktan sonra, resmi makamlardan yapılan ilanların takip edilmesi gerekir. Kamu kurum ve kuruluşları ihtiyaç olan mevkiileri ilan yoluyla duyurmaktadır. Başvuru yapılarak puanımıza uygun mevkilere başvurmamız mümkündür. KPSS Sınavı genel olarak üniversite sınavları ayarında yapılan, zorluk derecesi yüksek olan bir testtir. Bu nedenle, mutlaka planlı ve sağlıklı bir ön hazırlık aşaması gerektirmektedir. Bu alanda hizmet veren dershanelere kaydolarak planlı çalışmalar yapmak mümkündür. Öte yandan, kapsamlı kaynak kitaplardan yararlanmak da olasıdır. Günümüzde birçok eğitim kurumunun titizlikle hazırlayarak piyasaya sürdüğü kitaplar bulunmaktadır. Konu anlatımları, örnek deneme testleri, çıkmış sorular set halinde alınarak çalışmalar yapılabilir. Formül Yayınları, Karacan Akademi Yayınları, Yörünge Akademi Yayınları gibi kuruluşların basılı eserlerinden faydalanmak mümkündür. Kaynal eserlerin alımı için kitapçılardan ve online alışveriş sitelerinden yararlanılabilir. Son yıllarda sayıları hayli artan sanal mağazalar alışveriş için çok uygun olmaktadır. Max Kitap, Kitap Yurdu ve İdefix gibi adreslerden güvenli şekillere ve uygun rakamlarla ürün alımı yapmak olasıdır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • idefix
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları