Koltuk Döşeme: Koktuk Döşemelik Kumaş Seçimi ve Döşeme Fiyatları

Koltuk Döşeme: Koktuk Döşemelik Kumaş Seçimi ve Döşeme Fiyatları Galeri

Evin ambiyansına, spor ya da klasik oluşlarına, duvar kağıtları ve perde rengini göz önünde bulundurarak seçim yapabiliriz. Tarihte çok daha yaygın olarak kullanılmaktaymış ancak günümüzde artan tüketim çılgınlığı sebebi ile sadece kumaşı eskiyen ürünler doğrudan atılarak yenisi alınıyor. Oysa sadece döşemesi değiştirilse çok daha ucuza mal olacaktır. Ancak çocuklu aileler lekeyi göstermemeleri açısından koyu renkli kumaş seçiminde de bulunabilirler. Koltukların yıkanma gibi bir lüksü yoktur, bu nedenle sadece silinebilmektedir. Nemli bir bez bu konuda size yardımcı olacaktır.

Döşemelik Kumaş Özellikleri

Kadife kumaşlar nemli bir bezle kısa sürede temizlenebilir. Buna alternatif olarak minder veya kılıf kullanılabilir. Böylece lekelenmeye karşı önlem alış olur, herhangi bir leke esnasında kılıfları çıkartıp yıkamak yeterlidir. Kotluk döşemesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise kullanılan kumaşın kışlık ya da yazlık oluşudur. Eğer Antalya gibi bir yerde kışlık kumaş kullanırsanız sizi terletecektir. Bu nedenle yazlık kumaş kullanmalısınız. Koltuk döşemlerinde kullanılan kumaşın cinsi de önemlidir ve kullandığınız bölgeye uygun kumaş türü kullanırsanız terlemeyi olabildiğince azaltırsınız. Döşemelik kumaş çeşitlerini farklı özelliklere göre sıralamamız mümkün. İçerdikleri maddelere göre kategorilere ayrıldığında, sentetik ya da doğal elyaflı olarak iki gruba ayrılır. Desenlere göre klasik, spor ya da modern gibi çok çeşide ayrılırlar. Kokularını esas aldığımızda saten, kadife gibi farklı kategorilere ayırabiliriz. Kullanım alanında ise iç alanlar ve dış alanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kumaştan ne beklediğiniz çok önemlidir. Eğer çabuk kirlenmesin, kilense de gözükmesin diyorsanız mutlaka koyu tonları tercih etmelisiniz ancak evinizin cıvıl cıvıl olmasını istiyorsanız, açık renkli olanlardan tercih etmelisiniz. Sert ya da yumuşak kumaş seçimi size kalmıştır. Genellikle yumuşak kumaşlar tercih edilmektedir. Çocuklu ailelerin ilk tercihi yumuşak kumaş olmalıdır. Evde koltuklar üzerinde vakit geçiren çocuğun sürtünmeye bağlı olarak tahriş olmasının önüne geçilmiş olunur. Kumaşların belirli bir bakımı yoktur. Üzerlerinin tozlandığınız düşünüyorsanız vurarak temizlemek yerine elektrikli süpersi ile temizlemek uzun ömürlü olmasını sağlar.

Koltuk Döşemelik Kumaş Seçimi ve Döşeme Fiyatları

Her koltuk döşeme şirketinde katalog bulunmaktadır ve açık renklerin yanında koyu renkler de bulunmaktadır. Farklı yönlerden ele alındığında çok miktarda çeşitlerin bulunduğu gözlemlenmektedir. Bu iş ile uğraşan firmalar, müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek adına kataloglarında hemen her çeşide yer verirler. Evin içerisinde bebeğin olup olmaması kumaş seçiminizi değiştirir. Çocuklu aileler koyu ve yumuşak kumaşları tercih etmelidir. Koyu renkler ortamı boğar fakat açık renkler ortamı şenlendirir. Yani koyu renkli kumaşların yararı olduğu gibi zararı da bulunmaktadır. O yüzden kumaş seçiminize çok dikkat etmeli ve koltuk döşemesi yaptırmadan önce araştırma yapmanız olası yanlış kararları önleyecektir. Seçimde bulunduğunuz kumaşın terletmemesi kullanılırlığını ve rahatlığını arttıran bir faktördür. Seçim yaparken dikkat edilmeli ve işin ehli kişilerden yardım alınmalıdır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları