Klarnet Fiyatları: Müzik Aletlerinde İndirimli Online Satış Fiyatları

Klarnet Fiyatlarında Avantaj Galeri

Klarnet, dayanıklı ve sert ağaçlardan ve daha çok abanoz ağacından yapılan üflemeli çalgı grubuna ait bir enstrümandır. Ebonitten ve metalden yapılmaktadır. Adını duru, parlak anlamlarına gelen Latinceden almıştır. Tarihte ilk olarak bu çalgı aletini, Almanyalı Johann Christoph Denner, 1700'lü yıllarda yapmıştır. 18. yüzyıla gelinene kadar bu çalgının pek çok modeli yapılmış ve değişik isimlerle anılmıştır. Fransızlar Şalümo adını verdikleri bir oktav ses genişliğine sahip çalgı aletini yapmışlardır. Bugün kullanılan bas, alto ve soprano çeşitleri, Şalümo'den esinlenilerek yapılmıştır. Bu çalgı aleti orkestraya 1750 senesinde dahil edilmiştir. 1800 yıllarında ise Mozart'ın öncülüğüyle oda orkestrası grubuna dahil edilmiştir. 1920 yıllarına gelindiğinde ise bu çalgı artık stüdyo ve radyo kayıtlarında kullanılmaya başlanmıştır. Gövdesi silindir biçimindedir ve beş bölümden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla kalak, fıçı, alt gövde, üst gövde ve ağızlık. Kalak denilen bölümü obua çalgısına oranla daha geniştir. Yontularak biçimlendirilen kamış, ağızlığın üzerine takılır. Çalan kişinin üflemesiyle titreşen kamış, borunun içindeki havayı titreterek ses elde edilmesini sağlar. Sol el yukarıda, sağ el aşağıda olarak hafif eğimli bir şekilde çalınır. Çalgı aletleri nefesliler, vurmalılar, tuşlular, yaylılar ve vurmalılar olarak gruplandırılmaktadır. Klarnet ise üflemeli, nefesli enstrümanlar ailesine girmektedir. Klarnet fiyatları keseye oldukça uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Kaliteli Bir Çalgının Özellikleri

Bu çalgının notaları sol anahtarı üzerinden yazılmaktadır. Ses genişliği ise yaklaşık 4 oktav kadardır. 9 çeşit klarnet vardır ve her birinin ses aralığı farklıdır ve farklı akortlara göre düzenlenmişlerdir. Bu çalgıların tümünün çalınışları aynıdır. Bir tanesini çalabilen diğerlerini de çalabilir. Bunlardan sadece 4 tanesi orkestralarda kullanılır. Bunar; mi bemol, si bemol, la ve si bemol bas çeşitleridir. Bu çalgıların akort düzenleri farklı olduğu için dördünü de bir şarkıda kullanamazsınız. Bu enstrüman çeviklik yönünden flüte çok yakındır. Akıcı, hızlı, gösterişli, parlak pasajlardan, duygusal melodilere kadar her türlü melodi bu çalgıya verilebilir. Tok bir sesi vardır ve ayrıca solo enstrüman olarak kullanılır. Bu enstrümanın en büyük özelliklerinden biri de, gürlük kontrolünün kolayca yapılabilmesidir. İstenirse çok kısık bir ses ile, veya yüksek sesle çalınabilir. Bu enstrümanı çalmaya başlama yaşları 15-19 olarak belirtilmektedir. Çalarken dilinizi ne kadar iyi kullanırsanız, bir o kadar yorum katmış ve güzel çalmış olursunuz. Klarnet fiyatları markadan markaya değişiklik göstermektedir. Boston marka olanları uygun bir fiyatla satılırken, Amati marka olanlarının bedelleri biraz daha yüksek olmaktadır. Klarnet fiyatları modellere göre değişmektedir. Her enstrümanda olduğu gibi, bu enstrümanında el yapımı olanları daha makbuldür. Yıllar geçtikçe el yapımı olanların sesi daha güzelleşir. Birçok ünlü markanın el yapımı ve fabrikasyon ürünlere online sitelerden uygun ve taksit avantajları ile sahip olabilirsiniz. Genelde altın sarısı ve gümüş renklerde piyasaya sunulan bu enstrümana sahip olabilirsiniz. Klarnet fiyatları, boylarına ve yapıldıkları ağacın kalitesine göre farklılık göstermektedir.

Klarnet Fiyatlarında Online Avantajlar

Bu çalgıları uygun fiyatlarla online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Örneğin Dobez online alışveriş sitesi, bu ürünleri cazip indirimlerle satmaktadır. Bu siteler takip edildiğinde tüm müzik aletleri indirim fırsatları ile satın alınabilir. Bu siteler, satın alınan her ürünü adrese kadar teslim etmektedir. Sitelere üye olunduğunda ise tüm indirim fırsatları elektronik posta adresine bildirilmektedir. Böylece her üründeki avantajlardan anında haberdar olunabilmektedir. Zahmetsiz alışverişin en önemli adresi olan sanal mağazalarda onlarca markanın yüzlerce değişik modeli satılmaktadır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Dobez
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları