Kızkalesi Otelleri: ve Pansiyonları İndirimli Online Rezervasyonda

Kızkalesi Galeri

Kızkalesi Mersin’e bağlı, karanın yaklaşık 200m açıklarında küçük bir ada üzerinde bulunmaktadır. Mersin’e uzaklığı yaklaşık 60 km’dir. Kalenin güney ve kuzey tarafları 8 kule ile korunmaktadır. Kalenin çevresi 192 m’dir. Bu kale 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarılmıştır. Kızkalesi’nden günün her saatinde Mersin veya Silifke’ye gitmeniz mümkündür. Yaz aylarında turizm açısından canlılığın olduğu bu bölgede, Kızkalesi otelleri de oldukça rağbet görmektedir.

Kızkalesi’nin Tarihi Ve İsmi Hakkındaki Efsane

Kızkalesi’nin hemen her yerinde tarihi dokular bulunmaktadır. Kızkalesi’nin tarihi ismi Corycus’tur. M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Hellenler tarafından kurulmuştur ve Roma ile Bizans dönemlerinde gelişmiştir. 13. Yüzyılda önemli bir liman haline gelmiştir. Bir efsaneye göre Corycus’ta yaşamış krallardan biri kızı olması için çok dua etmiştir ve sonunda bir kızı olmuştur. Kralın kızı büyüdükçe güzelliği, yardımseverliği artmış ve herkesin sevgisini kazanmaya başlamış. Bir gün bölgeye bir falcı gelmiş ve kral falcı ile görüşmek, kızının geleceğini öğrenmek istemiş. Falcı prensesin eline bakınca çok şaşırmış ve bir şey söylemek istemiş. Kralın ısrar etmesi sonucu, prensesi bir yılanın sokacağını ve buna kral dahil hiç kimsenin engel olamayacağını söylemiş. Falcı gittikten sonra kral şaşırmış ve düşüncelere dalmış. Sonunda kıyı yakınlarına, ada üzerine bir kale yaptırmaya karar vermiş. Kaleyi yaptırdıktan sonra kızını kaleye kapatır. Kızı bu duruma üzülmektedir ve üzüntüsü günden güne artmaktadır. Fakat kralın kızı için yaptırdığı kalenin bir faydası olmamıştır. Bir gün kaleye getirilen üzüm sepeti içinden çıkan yılan prensesi sokarak öldürür. Kızkalesi’nde eski zamanlardan kalma 4-5 adet kilise bulunmaktadır. Su kuyuları ve sarnıçların yanı sıra Lemas Çayı’ndan getirilen sular kalenin ihtiyacını karşılamaktadır. Kalenin 10 km uzaklığında bulunan vadinin kayalıklarında, oyulmuş insan kabartmaları bulunmaktadır. Bu kabartmalara Adam Kayalar denmektedir ve bu kayalar dönemin soylularını simgelemektedir. Kızkalesi 1992 yılına kadar köy olarak kalmıştır ve 1992 yılında kasaba statüsü verilmiştir. Kasabada; Merkez, Toroslar, Akdeniz ve Mavideniz olmak üzere 4 mahalle bulunmaktadır. Bölgede bulunan ve göçebe yaşam tarzı süren Yörükler kış mevsimini bu kasaba ve civarında geçirmektedirler. Yaylalara çıkarak sebze yetiştiriciliği yapmaktadırlar. Tarımda yetiştirilen sebze ve meyveleri; domates, salatalık, ıspanak, kayısı ve narenciye çeşitleri olarak sıralayabiliriz.

Kızkalesi Otelleri Ve Pansiyonlarında İndirimli Rezervasyon

Kızkalesi Otelleri Ve Pansiyonlarında İndirimli Rezervasyon

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu kasabada genel olarak ılıman bir hava vardır ve yazlar oldukça sıcak geçmektedir. Küçük ve samimi bir yapısı vardır. 4 bir tarafı denizlerle çevrili bu kale hoş bir mimariye sahiptir. Günümüzde yerli ve yabancı bir çok turistin ilgisini çekmektedir. Uzun ve oldukça geniş bir sahili vardır. İklimin etkisiyle genellikle sıcak olduğundan, yaz mevsimi oldukça uzun yaşanmaktadır. Böylece dilediğiniz gibi denize girebilir güneşlenebilirsiniz. Kızkalesi, Mersin’in en popüler tatil merkezi haline gelmiştir ve dolayısıyla Kızkalesi otellerine ilgi yoğun şekilde artmıştır. Yeni ve farklı yerler keşfederek hoş bir tatil yapmak isteyenler için güzel bir alternatif olabilir. Turizm açısından oldukça canlı olan bu kale ve civarında konaklamak isteyenler Kızkalesi otelleri ve pansiyonları hakkında bilgi almak için; Gezinomi, Tatil.com ve Gezisitesi.com adreslerini kullanabilirler. Online indirim ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirler.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Tatil.com
  • Gezisitesi
  • Gezinomi
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları