Kına Gecesi: Özel Günleri En Cazip İndirimlerle Online Yakalayın!

Geleneksel Eğlence Kına Gecesi Galeri

Ülkemizde pek çok gelenek dünyanın diğer yerlerinde de olduğu gibi yavaş yavaş modern hayata yenik düşmekte ve ortadan kalkmaktadır. Ancak buna rağmen özellikle evlilik hazırlığı ve düğün gibi konularda eskiden günümüze uzanan gelenekler hala çoğu kişi tarafından yaşatılmaktadırlar. Evlilik öncesi söz ve nişan sırasında kız ve erkek evi arasında gidip gelen bohçalar hala özenle seçilmekte, gelin ve damat için geleneksel giyim alışverişleri yapılmaktadır. Kına gecesi organizasyonları da günümüzde biraz biçim değiştirmiş olsalar da hala ilgiyle gerçekleştirilen geleneksel aktiviteler arasındadırlar.

Günümüze Ulaşmayı Başaran Geleneklerden Kına Gecesi

Günümüze Ulaşmayı Başaran Geleneklerden Kına Gecesi

Geline kına yakma geleneğinin çıkış noktası kesin olarak bilinmemekle beraber Türk kültüründe çok eski çağlardan bu yana yerleşmiş olduğu bir gerçektir. Sadece gelinin ellerinin süslenmesi gibi basit bir konu olmaktan çıkmış bu aktivite düğünden önce bir gece boyunca süren bir şenliğe dönüşmüştür. Sadece davetli kadın ve çocukların katılabildiği, erkeklerin ise genelde içeri kabul edilmediği bu özel eğlencenin organizasyonu yeni evlenecek çoğu genç kız için büyük bir heyecan yaratmaktadır. Kına gecesinde müstakbel gelinin kırmızı üzerine altın rengi ipliklerle işlenmiş bindallı giymesi Anadolu'da oldukça yaygın bir gelenektir. Ancak günümüzde özellikle büyük şehirlerde düzenlenen gecelerde bu adete uymak şart olarak görülmemektedir. Yine de bu geleneğe bir atıf olarak genelde kırmızı tonlarında kıyafetler tercih edilmektedir. Gelinin ellerine sürülecek malzeme de tepside alelade bir şekilde getirilmemektedir. Neredeyse bir doğum günü pastası gibi süslenir ve üzerinde mumlar yakılarak gelinin hazır bulunduğu odaya getirilir. Tören gerçekleştirilmeden önce ışıklar karartılır ve müstakbel gelin odanın ortasında bir sandalyeye oturtularak başına adet olduğu üzere kırmızı bir tül örtülür. Mumlarla süslenmiş kına tepsisi elden ele geçirilerek sıla hasretini anlatan acıklı türküler söylenir ve gelinin annesinden ayrılacağı için gözyaşı dökmesi beklenir. Ancak bundan sonra kına yakma işlemine geçilebilir. Boya ele sürülmeden önce müstakbel kayınvalide gelinin avucuna altın koyarak ona iyi dileklerini gösterebilir ve bir hediye vermiş olur. Bu törenden sonra kadınlar diledikleri gibi eğlenirler ve kına gecesi tamamlanmış olur.

Özel Günler İçin Harcamalarınızda Online Fırsatlar

Düğün ve evlilik hazırlıkları özellikle geleneklere tam olarak uygun bir biçimde gerçekleştirilmeye çalışıldığında oldukça büyük masraflar çıkarmaktadır. Yeni evlenen çiftin yerleşeceği ev ve eşyalar başta olmak üzere, söz ve nişan törenlerinin yapılacağı yerlerin kiralanmasından gelinlik ve damatlık gibi harcama kalemlerine kadar pek çok masraf bu dönemde iki ailenin de zorlanmasına neden olabilir. Bu tür özel günlerle ilgili harcamalarda yüksek oranlı indirim avantajlarını yakalamak için kısa süreli kampanyalar sunan Grupfoni ve Grupanya gibi fırsat sitelerine üye olabilirsiniz. Böylece kendi şehrinizdeki düğün salonlarında, gelinlik ve damatlık için terzilik hizmetlerinde, mücevher ve altın ya da ev eşyası alışverişlerinde online indirimlerden yararlanabilir evlilik masraflarından birazını olsun omuzlarınızdan atmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Grupanya
  • Grupfoni
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları