Karete Filmleri: Tüm Zamanların En Çok İzlenen Karete Filmleri

Jackie Chan Galeri

Janra teorisi sinema kuramlarının en önemlilerinden biridir. Bir filmi oluşturan anlatım araçları arasındaki benzerlikler göz önünde bulundurularak filmlerin belirli kategorilerde toplanmasına janra denir. Kurgu, senaryo, sinematografi, tema, mekan, mizansen gibi anlatım araçları janraların oluşturulmasında etkilidir. Sinema tarihi boyunca popülerliğini yitirmemiş janraların başında ise aksiyon gelmektedir. Aksiyon filmleri de kendi içlerinde çeşitli kategorilere ayrılırlar. Bu alt kategoriler içerisinde uzak doğu sporları da kendisine yer bulur ve bu uzak doğu sporlarıyla şekillendirilmiş filmler araında seyircinin ilgisi en çok çekenler ise karete filmleridir.

Karete Filmlerinin Ustası Jackie Chan

Karete batı ülkelerinde 1950’li yıllarda yavaş yavaş popüler kültüre girmeye başladı. Karete filmlerinin yapılmaya ve seyirciden ilgi görmeye başlaması ise yaklaşık olarak 1970’li yılların ortasına denk gelir. Özellikle Türkiye’de seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaşan Karate Kid filmi karete filmleri arasında kült bir yapımdır. Filmin tüm dünyada gördüğü yoğun ilgi üzerine devamı niteliğinde seriye zamanla üç film daha eklendi. Karete sinemada o kadar çok beğenildi ki birçok film yıldızı zaman zaman filmlerde karete yapmak durumda kaldılar. Bu listede Sean Connery’den Wesley Snipes’a, Jean-Claude Van Damme’dan Joe Lewis’e kadar bir çok ünlü isim yer alıyor. Yine de karete filmi sevenlerin gözünde hiçbirisi Jackie Chan’in yerini tutamaz. Jackie Chan 1954 yılında Hong Kong’da doğdu. Filmlerinde gördüğümüz enerjisine henüz çocuk yaştayken bile sahipti. Bu nedenle ona ‘gülle’ lakabı takmışlardı. 6 yaşında Çin Drama Akademisi’nde eğitim görmeye başlayan Chan 8 yaşındayken ilk filminde oynadı. O andan itibaren de sinema kariyeri başlamış oldu. Chan kariyerinde patlama yaptığı 1978 yılına kadar birçok filmde rol aldı. 1978 yılında rol aldığı Snake In The Eagle’s Shadow filmi ile ciddi bir başarı yakaladı ve hemen arkasından gelen Drunken Master filmiyle bu başarısını perçinledi. Sonrasında Chan’in sinemada yükselişi hiç durmadı ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayran kazandı. Jackie Chan’in en ünlü filmleri Dragon Fist, Little Big Soldier, Project A, Police Story, Amour of God, Dragons Forever, Miracles, Island Of Fire, A Kid From Tibet, Twin Dragons, Thunderbolt, Rush Hour, Shanghai Noon, The Accidental Spy, Enter The Phoenix, ve House Of Fury’dir.

İndirimli DVD’ler Idefix’te

Kendi canlandırdığı rollerin dışında sesi ile de katkıda bulunduğu filmlerin ise en ünlüsü Kung Fu Panda filmidir. DremWorks stüdyolarının gişe rekortmeni animasyonu olan Kungu Fu Panda serisinin her iki filmine sesi ile katkıda bulunan Jackie Chan serinin 2016 yılında yapılacak üçüncü filminde de yapacağı ses dublajı için şimdide yapım firması ile anlaşmaya vardı. Karete filmlerinin bu usta isminin filmlerine ve daha birçok ünlü aksiyon filmine online olarak ulaşmak için en doğru adres Idefix. Idefix’e ücretsiz üye olarak kampanyalı fiyatlardan yararlanmak ve güvenli bir şekilde online alışveriş yapmak mümkün.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • idefix
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları