İnternet Oyunları: Online Oyun Siteleri ve En İyi İnternet Oyunları

İnternet Oyunları: Online Oyun Siteleri ve En İyi İnternet Oyunları Galeri

Oyun oynamak eski çağlardan beri süregelen bir eğlence anlayışıdır. Eski çağlardaki oyun anlayışımız ile bugün sahip olduğumuz oyun anlayışı doğal olarak büyük farklılıklar göstermekte. Bunun yanında günümüzden sadece 10 yıl öncesine bile gidecek olsak oyunlar hakkındaki eğilimlerimizin çok daha farklı olduğunu görebiliriz. Zira günümüzde özellikle gençleri çok ilgi gösterdiği bilgisayar oyunları eskisi gibi sokaklarda arkadaşları ile oynamaları alışkanlıklarını da ortadan kaldırmış durumda. Bunun yanında oyun sektörü inanılmaz derecede farklı alanlarda kendisini geliştiriyor. İnternet oyunları da bu alanlardan bir tanesi olmakla beraber yine kendi içinde de çeşitler ayrılmakta. Bu tip oyunlar genel olarak çok oyunculu bir oynanışa sahip olmakla beraber aynı şekilde tek anlamı interneti kaynak olarak kullanmak olan ve bu sayede internet oyunları kategorisine girebilmiş tek kişilik oyunları da barındırmakta.

İnternet Oyunları ve Türleri

İnternet oyunları esas olarak gelişen alt yapı sonucu artan bağlantı hızları sayesinde ortaya çıkmış oyun türüdür. Zira kendi bilgisayarınızda kurulu olsun ya da olmasın herhangi bir oyunun başka oyuncular ile eş zamanlı ve tam senkronize çalışabilmesi için öncelikli olarak verileri yeterince hızlı ve kaliteli bir biçimde gönderebilmesi gerekir. İnternet oyunları kategorisinde öncelikli olarak karşımıza çıkan oyun türü web tarayıcı temelli, yani browser'larınız üzerinden gereken siteye girerek o site üzerinden browser'larınız aracılığı ile oyunu oynamanız olanağını sunan oyun türüdür. Bunun yanında bilgisayarınızda ya da oyun konsolunuzda fiziksel olarak barınmakta olan oyununuzun multiplayer seçeneğini kullanabilmesi adına gereken verileri internet üzerinden gönderip alması prensibine dayalı oyun türü de bulunmaktadır. İnternet oyunları sitelerine baktığımızda büyük çeşitlilikler görebilmemiz mümkün. Özellikle Armor Games, Miniclip gibi alanında lider firmaların kendi ürettikleri oyunlar ile internet oyunları türünün en iyi örneklerini oluşturmaktalar. Bunun yanında aynı zamanda çok oyunculu bir oynanış sunan Hattrick, Ogame, Barafranca gibi oyunlar da tüm dünya üzerinde tutulmakta olan internet oyunları arasında bulunmaktalar. İnternet oyunları genellikle ücretsiz olmakla beraber kimi zaman bazı özellik artışları ve kullanım avantajlarına sahip olabilmek adına cüzi miktarlarda ücretlendirmeler yapmaktalar. Eğer oynadığınız oyunda giderek profesyonelleşmeyi düşünmekte iseniz bu ücreti gözden çıkararak oyun deneyiminizi bir adım daha ileriye taşımanız mümkün.

İnternet Oyunları ve Sistem Gereksinimleri

Bu tip oyunların en iyi avantajı ise bahsedildiği gibi öncelikle ücretsiz olmaları, bunun dışında da yüksek sistem gereksinimi istememeleri ile her bilgisayardan oynanabilmesidir. Özellikle oyuncuların tek bir bilgisayara bağımlı kalmadan istedikleri her bilgisayardan kayıtlı oyunlarına devam edebilmeleri bu tip oyunların tercihinde önemli bir nokta. Bu oyun kategorisindeki oyunlar özellikle iyi bir sisteme sahip olmayan kişilerce tercih edilmekte olup genel olarak iyi vakit geçirebilmek ve oyalanabilmek adına tercih edilen bir oyun türüdür. Ülkemizde bu tip oyunlara baktığımızda ise yine Kral Oyun, Oyun Skor gibi siteleri görebilmekteyiz. Bu tip siteler hem kaliteli oyunlar ile bireysel oyunlar barındırmakla beraber hem de çoklu oyuncu seçenekleri ile de tercih edilebilirler.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları