Ilber Ortaylı

İlber Ortaylı yazar Galeri

Dünyanın en çok dil bilen yazarları arasında yer alan İlber Ortaylı, 1947 yılında Avusturya Bregenz'de doğmuştur. Kökeni Kırım Tatarı olan yazar, Türkçe ile birlikte; ileri düzeyde İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Almanca; orta seviyede ise Latince, Farsça, Arapça, Sırpça, İbranice ve Yunanca dillerini bilmektedir. Yazar, Sovyetler Birliği Komünist Partisi başkanı Stalin'in politikaları nedeniyle henüz 2 yaşında ailesiyle birlikte ülkemize göç etmiştir. Bu göç aynı zamanda dünyanın en bilgin yazarlarından olan İlber Ortaylı'nın Türk kültürü ile yoğrulmasını sağlayan ülkemiz için olumlu bir durumdu. Yazar liseyi Ankara'da bitirdikten sonra, aynı şehirde yer alan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Bölümünü ve yine aynı üniversitenin Dil, Tarih ve Coğrafya fakültesini bitirmiştir. 1979 yılında doçent olduktan sonra ülkemizde ve Avrupa'da çeşitli üniversitelerde misafir öğretim üyeliği yapan yazar 1989 yılında profesör olmuştur. Günümüzde ise Bilkent ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültelerinde Türk Hukuk Tarihi dersi veren yazar aynı zamanda da Galatasaray Üniversitesi senato üyeliği görevini de icra etmektedir. Yazar 2005 ve 2012 yılları arasında da Topkapı Müzesi başkanı görevini de yürütmüştür.

En Beğenilen İlber Ortaylı Kitapları ve Yazarın Aldığı Ödüller

En Beğenilen İlber Ortaylı Kitapları ve Yazarın Aldığı Ödüller

Farklı alanlarda birçok hizmet veren yazar edebi kimliği ile de ön plana çıkmaktadır. Edebiyatımıza kazandırdığı kitaplardan en beğenilenleri ise; Zaman Kaybolmaz, Tarihin İzinde, Yakın Tarihin Gerçekleri, Tarihin Gölgesinde, İstanbul'dan Sayfalar, Osmanlı'da Hayat, Defterimden Portreler, Osmanlı Barışı, Türkiye'nin Yakın Tarihi ve Osmanlı Toplumunda Aile kitaplarıdır. Özellikle Osmanlı Dönemindeki tarihe merak salan yazar bu konuda uzun araştırmalar yaparak yayımladığı kitaplarla da birçok okuru aydınlatmıştır. Yazar edebiyatımızda verdiği yapıtlarla da bazı ödülerle de layık görülmüştür. Bu ödüller ise; 2001 yılında Aydın Doğan Ödülü, 2006 yılında Avrupa ile Akdeniz Arasında Lazio Ödülü ve 2007 yılında yazarın en son aldığı ödül olan o zamanın Rusya devlet başkanı olan Vladimir Putin imzalı Rusya tarafından verilen Rus kültür ve dil mirasını yayan, halkların ve ülkelerin birbirleriyle etkileşime girerek yakınlaşmasını sağlayan kişilere yönelik olarak verilen Puşkin Ödülü'dür. Buradan da anlaşılacağı üzere yazar edebiyatımızın yaşayan en önemli yazarları arasında yer almaktadır. Yalnızca Türk edebiyatı için değil, Dünya Edebiyatına da birçok olumlu katkı yapan İlber Ortaylı tüm dünyanın tanıdığı bir insan olma özelliğini de kazanmıştır.

İlber Ortaylı Kitapları En Uygun Fiyatlarla Online Mağazalarda

İlber Ortaylı'nın çok fazla okur kitlesi vardır. Bu yüzden hemen hemen her kitapevi yazarın birçok kitabına raflarında yer verir. Aynı zamanda çağımızda faaliyete giren online mağazalarda bu yazarın kitaplarını dijital platformda satan sitelerdir. Üstelik bu siteler hakkında bilinmesi gereken en dikkat çekici özellik ise çok daha hesaplı olmalarıdır. İlber Ortaylı kitaplarını dijital ortamda satan online siteler ise; idefix, Maxkitap, Kitapyurdu ve Pegem gibi mağazalardır. Dolayısıyla zahmetsiz ve daha hesaplı olarak bu yazarın kitaplarına sahip olunmak isteniyorsa bu mağazalar kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları