Ihlara Vadisi: Yurt İçi Tur ve Gezilerde Online Rezervasyon Fırsatı

vadi Galeri

Aksaray'a 40 kilometre uzaklıkta bulunan Ihlara vadisi Hasandağı volkanından akan lavların Melendiz çayının suları tarafından aşındırılması sonucu oluşmuş bir tabiat harikasıdır. Uzunluğu on dört kilometreyi yüksekliği yüz on metreyi bulan vadi kanyona benzer. Başlangıç noktası Ihlara son bulduğu yer ise Selimiye'dir. Kanyonun duvarlarındaki kayalarda sayısız barınak, kilise ve mezar bulunur. Kiliselerdeki süslemelerin yapılış tarihlerinin altıncı yüz yıldan on üçüncü yüz yıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Bu yapıların çoğunu birbirine bağlayan tüneller de keşfedilmiştir. Hristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk dönemlerde Aksaray önemli bir din merkezi konumundadır. Mezhebin kurucuları buralarda yetişmiştir. Suriye ve Mısır bölgelerinde kendi dinamiğini yaşayan din sisteminden farklı olan Slav ve Yunan sisteminin temelleri burada atılmıştır. Diğerlerinin kendi kabuğu içinde yaşattıkları öğretiler yeni sisteme göre hareket eden rahiplerin dünyaya açılması ile farklılık gösterir.

Ihlara Vadisi Hala Gizemini Koruyan Eşsiz Bir Doğa Harikasıdır

Ihlara Vadisi Hala Gizemini Koruyan Eşsiz Bir Doğa Harikasıdır

Kanyonun Ihlara'ya yakın kısmında bulunan kiliselerdeki duvar resimlerinde doğu etkisinin izleri gözlemlenir. Bu etki Kapadokya sanatı diye bilinen akımdan oldukça uzaktır. Belisırma bölgesinde yer alan yapılarda ise Bizans tipi resimler vardır. Genel anlamda tüm bu bölge rahip ve keşişlerin ibadet etmesi ve inzivaya çekilmesi için oldukça uygun jeolojik yapıya sahiptir. Arap akınları karşısında Hasandağı mevkiinde kurulan müdaafa kaleleri etkili olunca vadi içerisindeki kiliseler aktif ibadethane olarak uzun süre hizmet etmişlerdir. Bugüne kadar korunan duvar süslemeleri freskler sayesinde benzersiz bir doğal oluşumun içinde dünyada eşi benzeri olmayan bir tarih hazinesi günümüze kadar gelebilmiştir. Ihlara vadisinin oluşumunun neojen döneme kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Hasandağı volkanındaki lav püskürmelerine neden olan tektonik hareketler sonucu bölge volkanik tabaka ile kaplanmıştır. Bu hareketlilik sonucu yüzeye çıkan sıcak suların bulunduğu yerde bugün Ziga kaplıcaları yer alır. Püskürme sırasında ortaya çıkan tüf taşlarının erozyon, rüzgarlar ve başka doğal sebeplerle aşınması ile de peri bacaları oluşmuştur. Çöküntüye uğrayan alanlarda ise melendiz çayının etkisi ile daha derin alanlar meydana gelmiştir. Bu akarsu Aksaray yakınlarına geldiğinde Uluırmak ismini alır ve yolculuğuna tuz gölüne kadar devam eder. Doğanın kendi kanununu uygulamaktaki kararlı yapısını ve bunun sonucu meydana getirdiği eşsiz sanat eserlerini görmek için Ihlara vadisine turlar düzenlenmektedir. Eski zamanlarda burayı yurt edinen insanların nasıl bir hayat yaşadığını daha yakından görmek istiyorsanız mutlaka bu bölgeyi gezi planlarınız içine almalısınız. Kışı sert yazı sıcak geçtiği için ilkbahar ve sonbahar ayları ziyaret etmek en uygun seçimdir. Görülecek o kadar yer ve aşılacak o kadar mesafe vardır ki hava durumunun sizi etkilemesini istemezsiniz.

Yur tiçi Gezilerde Avantajlı Fiyatlar Ve Uygun Ödeme Koşulları

Masal diyarına açılan bir pencereden bakıyormuşcasına hisler uyandıran büyüleyici atmosferi, tarih, doğa ve insan olgularını aynı coğrafyada buluşturan gizemi ile Kapadokya ve Ihlara vadisi yurdun eşsiz hazinelerinden biridir. Unesco tarafından dünyanın doğal ve kültürel mirasları listesine alınan, listede Göreme Doğal ve Tarihi Parkı olarak adı geçen Kapadokya bölgesi, yabancı gezginlerin de ilk uğrak yerlerinden biridir. Ihlara vadisinden başka Avanos, Göreme, Zelve, Uçhisar, Güllüdere ve Güvercinlik vadisi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir kaç tanesidir. Yurt içi gezi ve turlarda güvenilir adreslerden olan gezisitesi.com ve gezinomi.com'dan bölgeye yapılacak tur tarihlerini ve konaklama seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Yerinizi erkenden ayırtmak daima indirim avantajı sağlar. Cazip ödeme koşullarını ve erken rezervasyon indirimlerini kaçırmayın.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Gezinomi
  • Gezisitesi
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları