Hepa Filtre: Nedir? Nasıl Temizlenir? Yorumlar ve İndirimli Fiyatlar!

Hepa Filtre: Nedir? Nasıl Temizlenir? Yorumlar ve İndirimli Fiyatlar! Galeri

HEPA Filtre; "High efficiency Particulate Air Filter" için kullanılan bir kısaltmadır. “Yüksek Verimli Parçacık Toplayıcı Filtre” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Ortamda bulunan 0.3 mikron büyüklüğündeki partikülleri toplama ve hapsetme özelliğine sahip olarak üretilmiştir. Günümüzde Elektrik Süpürgelerinde ya da hava temizleme ünitelerinde kullanılan bu filtreler aslında ikinci Dünya savaşında radyoaktif araştırmalar yapan bilim adamlarını, radyo aktif tozların zararlı etkilerinden korumak için üretilmişti.

Neden HEPA Kullanmalıyım?

Evin içindeki, bitkiler ve hayvanlar evin havasını kirletir. Halılar, sentetik ve nemi içinde tutan kumaşlar, koltuklar, perdeler, tüller ev havasının kirlenmesine ve bakterilerin üremesi gerekli ortamın oluşmasına sebep olurlar. Yapılan araştırmalar, çoğu evin içindeki havanın dışarıdaki havaya göre en az 2-4 kat daha kirli olduğunu ortaya koymuştur. İç mekanlarda uzun süreli olarak bu kirli havanın solunması; Astım, Alerji, Kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklar ortaya çıkartmaktadır. Ev içindeki tozlar ya da ev akarlarından kurtulmanın en etkili ve kesin yolu, HEPA Filtre kullanmaktır. Hava temizleme cihazlarında ve elektrik süpürgelerinde kullanılabildiği gibi farklı gelişmiş cihazlarda da kullanılmaktadır. Ev içinde sağlıklı bireylerin yetişebilmesi için evin havasının sağlıklı olması gerekir. Bu sistem, evin havası büyük oranda temizler ve aileniz için daha temiz bir hava sağlar. Temizlenebilen ve temizlenemeyen modelleri mevcuttur. Temizlenebilen modeller evde yıkanarak temizlendikten sonra kurumaya bırakılır. Tekrar kullanılabilir. Uzmanlara göre yıkama ve kurutma işleminin dikkatli yapılması gerekmektedir. Yıkama esnasında yapısının bozulmaması önemlidir. Yıkadıktan sonra kurutma işlemi için yeterli kadar süre tanınmalıdır. Temizlenemeyen modeller ise, kullanım sıklığına bağlı olarak 1 - 1,5 yıl kullanıldıktan sonra yenisi ile değiştirilmelidir.

0.3 Mikron Filtreleme Önemli mi?

Kesinlikle evet. Normal hava temizleme cihazları ya da elektrik süpürgeleri ile 0.3 mikron büyüklüğündeki partiküllerin havadan temizlenebilmesi oldukça zordur. İnsan vücudunun doğal savunması, bu küçük parçaçıklara karşı daha savunmasızdır. Çünkü; bu parçacıklar solunum yoluyla insan vücuduna girebilir ve başta astım olmak üzere bir çok hastalığı tetikleyebilir. Bu nedenle Alerji uzmanları Astım ve benzeri rahatsızlıkları olan bireylere, içinde HEPA Filtre olan cihazları tavsiye etmektedir.

0.3 Mikron büyüklüğünü gözünüzde rahat canlandırabilmeniz için aşağıda örnekler verilmiştir.
• İnsan Saçı 70 - 100 mikron
• Bakteri 0.35 – 10 mikron
• Bitki Sporları 6 – 100 mikron

İnsan saçından 30 kat daha küçük olan bu parçacıkların gözle görülmesi ve HEPA olmayan cihazlarla temizlenmesi ve yok edilmesi mümkün değildir. Bakteri ve Ev akarı olarak adlandırılan küçük mikro organizmaların yaşayabilmesi için hava ve nem’e ihtiyaçları vardır. Üretiminde kullanılan özel teknik sayesinde, havadaki parçacıklar kuru ve havasız bir ortama hapsedilerek yok edilir.

İndirimli Fiyatlar ve Mağazalar

Hepa filtreleri, en cazip fiyatlar ile Yeni Çarşım ve Webdenal'da bulabilirsiniz. Teknolojinin hızla gelişmesi ve üretim maliyetlerinin düşmesi sonucu filtre fiyatlarında son yıllarda ciddi indirimler gerçekleşmiştir. Avrupa ve Dünya’da uzun yıllardır kullanılan bu sistemler Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlamıştır. Firmalar birbiri ardına Kampanyalar düzenleyerek fiyatlarda indirime gitmişlerdir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları