Hayvan Çiftliği: George Orwell'in Klasikler Arasına Girmiş Kitabı

Hayvan Çiftliği Galeri

George Orwell, 1903 yılında Hindistan'ın Bihar şehrinde dünyaya gelmiştir. 1950 yılında tüberküloz hastalığından dolayı ölmeden önce özellikle Hayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört başta olmak üzere birçok başarılı eser ile adından söz ettirmiştir. Genel olarak yoksul bir hayat süren George Orwell, Hayvan Çitliği ile dünya çapında büyük bir üne kavuşmuş ancak gençken yakalandığı hastalığın tekrar nüksetmesi ile henüz 47 yaşında Londra'da vefat etmiştir.

"Herkes Eşittir. Ama Bazıları Daha Eşittir"

Hayvan Çiftliği, dünya edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alır. Yazar bu romanında, insanların para, şan, şöhret uğruna yapmayacakları şey kalmadığını hatta gerekirse bir hayvandan bile farkı olmadığını anlatır. Hayatının bir zamanında polis olarak da görev yapan George Orwell, yaşanan adaletsizlikler karşısında duyduğu nefreti ve kini de yazdığı eserlerinde belirtmiştir. Emperyalist düşüncelere karşı çıkan ünlü yazar, bu eserinde insanların kendi ya da farklı toplumları özgürleştirmek için söz verdiğini ancak bunun tamamen bir kandırmaca olduğunu söyler. Özellikle Hayvan Çiftliği'nde bu durumu iğneleyici ve mizahi bir üslup ile anlatıyor. George Orwell, Hayvan Çiftliği adlı eserinde bir grup hayvanın çiftliği ele geçirmesini konu alıyor. Domuzlar, atlar, köpekler, tavuklardan oluşan bir grup hayvan, kötü çalışma şartlarına isyan eder ve bir gün kendi aralarında bir toplantı düzenlerler. Çiftlik sahibine karşı yaptığı ayaklanma sonrasında artık çiftlikte tek başlarına hüküm sürmektedir. İlk olarak eşitlik ilkesinden ayrılmamalarına rağmen daha sonra kendi aralarında anlaşmazlığa düşer. Ayaklanmadan sonra herkes kendine özgü özellikleri ile bir işe koyulur. Domuzlar ise çok akıllı oldukları için yönetime atanır. Kendi aralarında düzenledikleri ve 7 maddeden oluşan sözleşme ile yönetim başlar. Bu olay etraf köylere ve orada yaşayan insanların kulağına gider. İlk aylarda her şey çok güzel ve düzenli giderken ilerleyen aylarda kadrolaşmalar başlar. İlerleyen zamanlarda ise olayların rengi değişir ve sınıflar arası farklılıklar oluşur.

Sanal Kitap Alışveriş Sitelerinde İndirim Kuponu Fırsatı!

George Orwell, 1933-1939 yılları arasında aralıksız 7 tane eser yazmıştır. Ancak onu tüm dünyada tanınan bir yazar yapacak romanını ise 1945 yılında yazmıştır. 1949 yılında yine bir başka popüler eseri olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı eserini tamamlamıştır. Ünlü yazara ait eserlere en uygun fiyatlar ile ulaşmak için Kitapyurdu.com ve Idefix.com'u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca indirim kuponları ve hediye çekleri sayesinde ek avantajlara da ulaşmak mümkün. Bu fırsat kuponlarına ücretsiz ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Size özel olarak hazırlanan fırsat kodları sayesinde ek avantajlara da ulaşmış oluyorsunuz. Kredi kartına taksit imkanları ile dilerseniz bir set halinde bu eserlere de ulaşabilirsiniz. Bunun yanında kapıda ödemek isteyenler için Kitapmax.com bu imkanı sunuyor. Size özel bu avantajlara ulaşmak, indirimli fiyatlar ile alışverişinizi tamamlamak için sitemizi ziyaret etmeniz ve ücretsiz indirim kuponuna ulaşmanız yeterli.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • idefix
  • Kitapyurdu
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları