Harici Disk: Taşınabilir Harddisk Modellerinde İndirimli Fiyatlar

3.5 İnch Harici Disk Galeri

Harici Diskler bilgisayarımız da olan hard diskimizin taşınabilir olan halidir. Bu veri depolama cihazlarına istediğiniz bütün dosyalarınızı aktarıp istediğiniz her yere götürerek cihazınızda ki bütün verileri başka bilgisayarlara aktarabilirsiniz. Harici Diskinizdeki dosyaları silip, tekrar dosya yükleyebilirsiniz. Bu nedenden dolayı çok kullanışlı bir yapıya sahiptirler.

Harici Disklerin Özellikleri ve Boyutları

Harici Disklerin Özellikleri ve Boyutları

Bir depolama aygıtı almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunların başında, sizin için yeterli olacak depolama alanı ne kadar olmalı? Buna karar vermeniz o kadar da zor olmayacaktır. Çünkü en düşük depolama alanına sahip olan Harici Disk 150 GB’lık bir alana sahiptir ve bu da bir bilgisayar içinde olabilecek çoğu dosyanın barınmasına yetecek bir alandır. Buna ek olarak 250 GB, 500 GB ve 1 TB alana sahip disklerden bulunmaktadır. En yüksek alana sahip olan cihaz ise 2 TB alan ile çalışmaktadır. Bu cihazların boyutları ise 2.5 inch ile 3.5 inch olarak değişmektedir. 2.5 inch Harici Diskler genelde en çok tercih edilen depolama aygıtlarıdır. Yedek bir kablo ile elektrik ile çalıştırmak gerekmez. Sadece bir usb kablosu ile bilgisayarınıza takmanız ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Boyut olarak da küçük olduğundan rahatlıkla istediğiniz yere götürebilirsiniz. 3.5 inch’lik bir alana sahip bir aygıtı çalıştırmanız için yanınızda cihazın adaptörünü de bulundurmanız gerekmektedir. Boyut olarak biraz daha geniş bir yapıya sahiptir. Elektrik gücüne ihtiyaç duymaktadır ve yine bir usb kablosu ile rahatça kullanabilirsiniz. Genelde büyük dosya transferlerinde hem güvenli olduğundan hem de hız bakımından daha elverişli olduğundan çokça tercih edilmektedir. 2.5 inch cihazlar dakikada 5400 dönüş hızına sahiptirler ve dönüş hızının artması demek daha çok dosya transferi demektir. 3.5 inch olan cihaz ise 7200 dönüş hızına ulaştığından 3.5 inch sabit diskler ek bir elektrik kablosuna ihtiyaç duyarlar. Bu hız nedeniyle dosya transferi olarak daha hızlı bir yapıya sahiptir. Diğer önemli olan konu ise bu cihazların ömürleridir. Bu cihazları kullanan kişiler genelde bilgisayarlarında bir problem çıkması halinde veri kaybını önlemek için bütün dosyalarını bu cihazlara depolarlar, ama peki depolama aygıtınıza bir şey olursa? Bu cihazların kullanım ömürleri yine kullanılma yönüyle ortaya çıkmaktadır. Aldığınız firma size cihazın garantisini verebilir ama bozulduğunda dosyalarınız çoktan gitmiş olabilir. 2.5 inch’lik cihazlar genelde ek bir güç kaynağına ihtiyaç duymadığından bir yere gittiğinizde yanınızda götürebilirsiniz. Bu taşıma sırasında ve birçok bilgisayar ile veri transferleri sırasında cihazınızda her hangi bir yavaşlama oluyorsa, cihazınızı garantiye göndermenizi ve format attırmanızı öneriyoruz. 3.5 inch’lik olan aygıtlar ise daha çok masa başında kullanılan cihazlar olduğundan daha uzun ömürlü olmaktadırlar. Bu cihazların ömürleri sizin kullanımınızla ilişkilidir.

Online Olarak Nerelerden Satın Alabilirim

Sizde dosyalarınızı saklamak ve veri transferlerinizi kolayca yapmak için ihtiyacınıza yönelik bir Harici Disk almak için, Hizlial.com, darty.com.tr ve yenicarsim.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz. En uygun fiyat, taksit seçenekleri ve kapıda ödeme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Darty
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları